Oslo Havn får ny miljøvennlig oppsynsbåt
3.6.2020 10:01:14 CEST | Oslo Havn KF | Pressemelding

Den nye båten skal benyttes til havneoppsyn samt eskortering av større fartøy som ferdes i havnen. Havneoppsynet er hver dag på fjorden for å sørge for at skip kan ferdes på en trygg og effektiv måte.
- Den nye oppsynsbåten vil bli blant de mest miljøvennlige av denne typen. Hybridteknologien reduserer forbruket av miljødiesel med cirka 70 % på de oppgavene båten skal benyttes til. Båten vil bruke batterier i lave hastigheter inntil 4-5 knop som er tilstrekkelig for oppsynsrunder i kommunens sjøområder. Når det kreves større hastigheter kobles de miljøvennlige dieselmotorene sømløst inn, samtidig som batteriene lades. Båten kan også lades på landstrøm, sier Ingvar M. Mathisen, havnedirektør i Oslo Havn.
- Det er spesielt gledelig å inngå kontrakt i disse krevende koronatider, noe som viser at Oslo Havn kan løfte blikket og se fremover i en svært spesiell situasjon», sier Peder R. Myklebust, administrerende direktør i Maritime Partner AS.
Utslippsfrie arbeidsbåter
Havna skal bli utslippsfri og Oslo Havn satser på grønn teknologi ved innkjøp av nye arbeidsbåter. I løpet av sommeren tar vi i bruk den nye helelektriske miljøfartøyet Pelikan 2, som er verdens første av sitt slag. Miljøbåten skal holde havna ren, og er spesialdesignet for effektiv oppsamling av flytende søppel. Den erstatter dagens miljøbåt som de siste 30 år har fjernet 1500 tonn søppel og drivgods fra havna.
-De to nye fartøyene vi nå bygger er banebrytende når det gjelder bruk av batteriteknologi. Begge er blant de mest miljøvennlige i sin klasse, sier havnedirektør Ingvar M. Mathisen.
Fakta om nytt oppsynsfartøy
* Hybridfartøyet – en Alusafe 1300 MKIII Patrol Hybrid – skal bygges i resirkulerbar aluminium og har en pris på 15,1 millioner kroner. Den nye oppsynsbåten vil erstatte katamaranen Falk, som har vært i drift i havna siden år 2000.
* Fremdriften skjer ved hjelp av to vannjeter som er koblet sammen med diesel- og elektromotorene. Topphastigheten er på over 30 knop. Batterier kan drifte fartøyet i lave hastigheter på 4-5 knop i 2-3 timer. Dieselmotorene benytter biodiesel, og utslipp er i henhold til strenge internasjonale miljøregler.
Nøkkelord
Kontakter
Kontakt:
Ingvar M. Mathisen, havnedirektør mob 997 40 050
Arne Dybvik, Director Marketing & Sales, Maritime Partner AS mob 916 12 209
Anders Bjørdal, Area Sales Manager, Maritime Partner AS mob 970 62 570
Bilder

Om Oslo Havn KF
Oslo havn er Norges største offentlige gods- og passasjerhavn. En vanlig uke kommer det mellom 50 og 70 skip med gods og passasjerer til havna.
Følg pressemeldinger fra Oslo Havn KF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Oslo Havn KF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Oslo Havn KF
Ekeberghallene gjenåpnet etter omfattende rehabilitering13.2.2026 06:05:41 CET | Pressemelding
Oslo Havn markerte i går gjenåpningen av Ekeberghallene – et unikt fjellanlegg i Sydhavna i hjertet av Oslo. Her har få mennesker vært.
Presseinvitasjon: Gjenåpning av Ekeberghallene9.2.2026 14:35:16 CET | Presseinvitasjon
Bli med til et sted du aldri har vært: Dypt inne i fjellet under Ekebergåsen ligger store haller de færreste kommer inn i. Nå kan du bli med når fjellhallene gjenåpnes, etter Oslo Havns rehabilitering.
Rådhuset gir Hav Eiendom klarsignal på Filipstad29.1.2026 10:47:35 CET | Pressemelding
En historisk milepæl i utviklingen av Oslos fjordby er nå nådd. Bystyret har vedtatt at Oslo Havn KF gis fullmakt til å selge kommunens tomter på Filipstad til Hav Eiendom, som er heleiet av Oslo Havn KF. Dermed legges grunnlaget for å realisere det siste store utviklingsområdet i Fjordbyen.
Oslo feirer ti år med lederskap innen urban klimastrategi22.1.2026 15:36:13 CET | Pressemelding
Oslos klimabudsjett var verdens første i sitt slag, og skal innføres i 94 byer globalt. Klimabudsjettet er omgjort fra ambisiøse klimamål til målbare resultater.
Oslo Havn belønner skip som kutter utslipp26.11.2025 10:48:44 CET | Pressemelding
Grønne valg gir lavere pris. Fra 2026 premieres miljøvennlige skip med inntil 100 % rabatt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
