Opptrapping av konflikten i bussbransjen

– Bussjåfører har svært krevende arbeidstidsordninger, lønna er lav, sikkerheten er truet og vi er bekymret for fremtiden til dette viktige yrket. Derfor tar vi nå flere ut i streik, sier Jørn Eggum.
For 13 år siden ble arbeidsgivere og arbeidstakere i bussbransjen enige om at bussjåførene skal ha lønn på linje med lønna i industrien. Det motsatte har skjedd. Lønnsforskjellen mellom bussjåførene og industrien øker. De siste tre årene har lønnsforskjellen økt med over 16 000 kroner.
– Vi kan ikke godta at bussjåførene skal tape i oppgjør etter oppgjør. I dette oppgjøret må vi begynne arbeidet med å tette gapet mellom bussjåførene og industrien, sier Jørn Eggum.
Falske utsagn fra NHO
NHO Transport har jobbet hardt for å spre usannheter om kravene i lønnsforhandlingene. Fra arbeidsgiversiden blir det hevdet at bussjåførene har krevd en lønnsøkning på 20 kroner.
– Denne påstanden om grådige bussjåfører er helt på viddene. Realiteten er at bussjåførene tjener 20 kroner mindre i timen enn grupper vi er enige med arbeidsgiverne om at vi skal sammenligne oss med, sier Eggum.
Uansvarlig arbeidstid
En bussjåfør kan fort være opptatt på jobb i opp mot 70 timer pr uke, men får kanskje betalt for halvparten. Dette kalles delt skift, hvor du må ta fri uten lønn midt på dagen. Jobben blir tilnærmet umulig å kombinere med familieliv.
– 70-timers uker går på helsa løs og gir oss slitne bussjåfører. Når vi i tillegg vet at sjåførene hele tiden presses på tid, og sågar må gå hele arbeidsdagen uten pauser og uten å gå på do, er det en oppskrift på mindre trygghet – både for sjåførene og alle andre i trafikken, sier Eggum.
Eggum understreker at dette er en ordinær streik med rettferdige krav. Han tror streiken kan var lenge, om ikke arbeidsgiverne følger opp løftene sine til bussjåførene. Forbundslederen advarer mot at man lar seg lure av at noen trekker «koronakortet».
– Jeg har også en advarsel til regjeringen og Erna Solberg. Det er ingen tvil om at NHO forsøker å fremprovosere tvungen lønnsnemd basert på situasjonen i Oslo. Her må man ikke la seg lure. Bussjåfører kan ikke bli lønnstapere bare fordi de har en viktig jobb, slår han fast.
Nøkkelord
Kontakter
André NerheimKommunikasjonssjef
Tel:+47 958 76 597andre.nerheim@fellesforbundet.noBilder

Om Fellesforbundet
Følg pressemeldinger fra Fellesforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fellesforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fellesforbundet
Kort uttalelse fra Fellesforbundet29.4.2025 16:08:04 CEST | Pressemelding
Videre følger en kort redegjørelse fra kommunikasjonssjef i Fellesforbundet Bettina Thorvik om situasjonen i Fellesforbundet og avdeling 10.
Flere kan få AFP med mer fleksibel løsning23.4.2025 08:31:39 CEST | Pressemelding
En ny rapport fra Fafo viser at Fellesforbundets forslag om mer fleksible regler for hvem som kan få AFP vil gi flere rett til avtalefestet pensjon, uten at det endrer rettighetene til de som er i ordningen i dag.
Sykkelbud vant over Wolt i retten4.4.2025 19:41:27 CEST | Pressemelding
Tre sykkelbud med Fellesforbundet i ryggen gikk til sak mot arbeidsgiveren Wolt og krevde fast ansettelse og etterbetalt lønn. Fredag kveld kom dommen: Full seier til sykkelbudene.
Streiken ved Café Opera i Bergen er over25.3.2025 20:13:12 CET | Pressemelding
Tirsdag kveld inngikk arbeidsgiver på den tradisjonsrike restauranten tariffavtale med Fellesforbundets medlemmer. Streiken er dermed over.
Streik på Café Opera i Bergen21.3.2025 11:47:36 CET | Pressemelding
25 medlemmer i Fellesforbundet gikk fra fredag 21. mars ut i streik for tariffavtale på Café Opera i Bergen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom