Oppretter nytt forenklingsutvalg
– Hvert år bruker næringslivet milliarder av kroner i unødvendig administrativt arbeid. Regjeringens jobber kontinuerlig for at bedriftene våre skal ha færrest mulig kostnader knyttet til å oppfylle lover og regler. Siden 2017 har vi kuttet disse kostnadene med nesten 11 milliarder kroner. Nå setter vi ned et utvalg som skal se nærmere på hvor veien går videre i dette arbeidet, sier næringsminister Iselin Nybø (V).
Forenklingsregnskapet er klart
Siden regjeringen tiltrådte i 2013 har arbeidet med å forenkle betingelsene for næringslivet vært høyt prioritert. Regjeringen har gjennomført forenklinger som, omregnet i 2020-kroner, gir næringslivet en årlig besparelse på 28 milliarder kroner. I perioden 2017–2021 ble de årlige kostnadene kuttet med nesten 11 milliarder kroner.
En ny rapport viser mer nøyaktig hvilke forenklinger som er gjort i perioden 2017-2021.
Les rapporten og forenklingsregnskapet her.
Rapporten tar også for seg videre utfordringer i forenklingsarbeidet og arbeidet som gjøres i våre naboland.
Utvalget skal vurdere veien videre
Forenklingsarbeidet har omfattet mange forskjellige områder de siste årene. En av de største forenklingene er den gradvise forbedringen av Altinn som næringslivet i dag i mye større grad rapporterer inn til. Arbeidet fremover vil være knyttet til videre digitalisering, men også hvordan vi innretter reguleringsarbeidet fremover. Det er også viktig å forenkle eksisterende regelverk og løsninger, og sikre at næringslivet ikke påføres unødvendige byrder gjennom nye reguleringer.
– Vi er opptatt av å gjøre hverdagen enklere for de små og store jobbskaperne. Utvalget skal gi oss et mer overordnet blikk på forenklingsarbeidet, og vurdere hvordan arbeidet bør innrettes på lengre sikt i årene fremover, sier næringsministeren.
Thomas Falck vil lede utvalget. Finansministeren, kommunal- og moderniseringsministeren og næringsministeren vil sammen utarbeide mandat og oppnevne de resterende medlemmene av utvalget.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Lenker
Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Forvaltningsvirksomheten i Argentum selges10.9.2025 10:01:51 CEST | Pressemelding
Argentum Fondsinvesteringer, som er heleid av staten, har inngått avtale om å selge forvaltningsvirksomheten til EGD Holding for 225 millioner kroner. Salget er betinget av Stortingets tilslutning.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Brasil for å signere ny handelsavtale9.9.2025 12:48:26 CEST | Pressemelding
Avtalen innebærer at Norge får tollfri handel for nesten alle varer som eksporteres til Brasil og Argentina.
Utsetter krav til rapporteringsutstyr for flåten under 8 meter5.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren har besluttet å utsette kravet om innføring av elektronisk fangstrapportering og VMS-utstyr for fiskefartøy under 8 meter. Samtidig forlenges perioden med myk håndheving for fartøy mellom 8 og 11 meter inntil videre.
Vil utlyse areal for havbruk til havs2.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen har besluttet at det vil lyses ut areal hvor havbruk til havs kan etableres. – En ny viktig milepæl, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Fortsatt adgang til USA for norsk sjømat1.9.2025 15:31:49 CEST | Pressemelding
Norsk sjømat kan eksporteres til USA som før når nye amerikanske regler mot bifangst av sjøpattedyr får virkning fra 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom