Oppfordrer private investorer til å satse i Nord-Norge
24.8.2021 06:05:00 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding

Her kan du lese oppdragsbrevet.
– Investeringsfondet skal investere i små og mellomstore bedrifter i Nord-Norge slik at de får muligheten til å vokse. Det er mange spennende bedrifter i nord, og fondet skal gi disse ekstra kraft i årene fremover, sier næringsminister Iselin Nybø (V).
– Dette skal være et fond som er eksperter på å finne de gode prosjektene i Nord-Norge. De siste årene har det gått bra i oppdrettsnæringen og fiskeriene, derfor håper jeg mange innenfor disse næringene blir satset på, sier fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen (H).
Fondet skal ha en minimumsstørrelse på 400 millioner kroner, og staten kan gå inn med inntil 50 prosent av kapitalen. Staten skal gå inn med kapital i fondet samtidig og på like vilkår som de private medinvestorene.
Næringsministeren sier at tidsplanen er avhengig av hvor fort de private pengene kommer på bordet.
Private investorer må være villig til å gå inn og tape eller vinne penger gjennom investeringene. Jeg håper mange private investorer nå viser interesse og investerer i bedriftene våre i nord, sier Nybø.
Les mer her: Nytt investeringsfond lokalisert i Nord-Norge - regjeringen.no
Bilder


Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Madrid for å fremme norsk næringsliv29.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Madrid 5.–6. oktober. Målet med reisen er å styrke det økonomiske samarbeidet og fremme norsk næringsliv i et viktig europeisk marked.
Nå skal sjømaten tilbake på middagsbordet23.9.2026 15:27:24 CEST | Pressemelding
Norge er en av verdens største sjømatnasjoner, men nordmenn spiser stadig mindre fisk.
Presseinvitasjon: Næringsministeren og kommunal- og distriktsministeren inviterer til møte om Fensfeltet21.9.2026 13:17:49 CEST | Pressemelding
Onsdag 23. september kl.12.00 møter næringsminister Cecilie Myrseth og kommunal- og distriktsminister Bjørnar Skjæran pressen om Fensfeltet.
Næringsministeren til Tromsø mandag 21. september20.9.2026 09:53:41 CEST | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth er i Tromsø mandag 21. september. Statsråden skal blant annet møte det Tromsø-baserte helseteknologiselskapet Connect the Dots og delta på reiselivskonferansen Snow2026.
Fiskeri- og havministeren til Haugesund 21.-22 september19.9.2026 08:07:53 CEST | Presseinvitasjon
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss er i Haugesund 21.-22 september. Statsråden skal åpne Haugesundkonferansen, ha innspillsmøter til den nye maritime strategien til regjeringen. Hun skal på flere bedriftsbesøk og også ha møte med Sjøfartsdirektoratet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom