
Oppfordrer motorsyklistene til å gjøre seg ekstra synlige nå

– Mange gleder seg til å trille ut sykkelen, pusse og gjøre den fin for første tur på asfalten. Men husk at du er en litt uvant aktør i trafikkbildet etter en lang vinter. Gjør deg ekstra synlig, sier skadeforebygger Therese Hofstad-Nielsen i Fremtind, forsikringsselskapet til SpareBank 1 og DNB.
Mange eneulykker
Forsikringsbransjen har registrert en økning på antall skadesaker med MC på nær 10 prosent de siste tre årene. Blant de kjente årsakene er eneulykke den klart hyppigste.
– På våren kan kjøreferdighetene være litt rustne, så ta gjerne et oppfriskningskurs. Mange feilberegner farten inn i svinger og kjører ut. Husk også at kald asfalt gir dårlig veigrep, sier Hofstad-Nielsen.
Skadeforebyggerens råd til de som tilbringer påsken på to hjul:
- Ta vårsjekken: Før du tar ut sykkelen på veien, husk å ta en liten gjennomgang av luft i dekkene, sjekk forgaffel og støtdemper for eventuelle lekkasjer og sett inn batteriet og sjekk at motorsykkelen starter.
- Pass på deg selv: På starten av sesongen er motorsyklister litt uvant i trafikkbildet, og du bør bidra til at du blir sett av andre. Pass på å kjøre tydelig. Fart, plassering og tegn er viktige stikkord her.
- Egne ferdigheter kan også være rustne. Kjører dere flere i et følge, så bør den med minst erfaring kjøre først, for hen tar gjerne mindre risiko, fremfor å blindt gjøre som de mer erfarne. Ta gjerne et oppfriskningskurs, sier skadeforebyggeren.
- Kle deg riktig: Hofstad-Nielsen oppfordrer alle til å bruke hjelm, hansker og heldekkende klær med polstring for å unngå skade. Vi ser spesielt mye benbrudd, armbrudd og skrubbsår som kunne vært unngått med riktig bekledning.
- En passasjer endrer kjøremåten: Har du med deg en passasjer endrer det motorsykkelens kjøreegenskaper og det krever mer av deg som fører.
- Rengjør motorsykkelen: Ingenting er som en ren og skinnende sykkel i vårsola, så vask og poler sykkelen før du legger ut på vårens første tur.
Nøkkelord
Kontakter
Therese NielsenSkadeforebygger i Fremtind
Tel:928 58 599therese.nielsen@fremtind.noPressevakt
Tel:22 42 96 00pressevakt@fremtind.noBilder


Om Fremtind
Fremtind – størst på forsikring i bank
Vi er eid av SpareBank 1 Gruppen, DNB og Eika-Gruppen, og er et av Norges største forsikringsselskap.
Vår oppgave er å hjelpe og motivere deg til å ta vare på deg selv, tingene dine og de du er glad i, og vi skal være der når det trengs. Vi jobber med å finne nye og smarte løsninger, som gjør hverdagen din enklere og tryggere.
AutoSync er et datterselskap av Fremtind. De utsteder bombrikker til kjøretøy og krever inn penger for bompasseringen. Ønsker du å komme i kontakt med AutoSync finner du kontaktinformasjon her.
Følg pressemeldinger fra Fremtind
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fremtind på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fremtind
Gamle sikringsskap kan utgjøre en brannfare20.2.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Mange har gamle sikringsanlegg på hytta og opplever at sikringene ryker når de bruker flere apparater samtidig. Det kan være brannfarlig.
Kulde og strømsparing ga rekordmange frostskader i fjor18.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Likevel vurderer nær 1 av 3 nordmenn (32 prosent) å skru ned varmen i huset eller hytta for å spare strøm fremover.
Nå er det høysesong for skityveri14.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Hvert år stjeles skiutstyr fra alpinanlegg og hyttevegger for flerfoldige millioner. Noen enkle knep gjør deg bedre rustet mot skityvene.
Boligeiere utsetter vedlikehold: Mange har ikke råd10.2.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Fire av ti nordmenn setter ikke av penger til vedlikehold av egen bolig. Stram økonomi er blant hovedårsakene. – Kan ende med kjemperegning, frykter skadeforebygger.
God resultatøkning for Fremtind5.2.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Fremtind Forsikring konsern leverte i 4. kvartal et resultat før skatt på 1 585 mill. kroner (794). Resultatet for året ble 3 232 mill. kroner (1 160). Fusjonen med Eika Forsikring har bidratt positivt til resultatforbedringen.