Oppfordrer EU og Storbritannia om å komme til forhandlingsbordet

– Dersom vi ikke har avtaler på plass til 1. januar, vil vi ikke åpne Norges økonomiske sone for fiskere fra EU og Storbritannia. Vi kan heller ikke forvente at norske fiskere vil få adgang til deres soner. Derfor oppfordrer jeg nå EU og Storbritannia om å komme til forhandlingsbordet, sier fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen.
Langsiktig samarbeid
Norge har i over 40 år hatt et fiskerisamarbeid med EU. Samarbeidet innebærer blant annet at norske fiskere har kunnet fiske i EUs farvann, og omvendt.
Storbritannia vil bli en viktig, selvstendig fiskerinasjon etter at overgangsperioden med EU utløper 31. desember. Fra nyttår vil landet kunne opptre som en selvstendig kyststat.
– Norske myndigheter er tydelige på at vi må ha på plass et samarbeid som omfatter alle de tre partene. Vi ønsker en langsiktig, bærekraftig forvaltning i samarbeid med våre nærmeste naboer, sier Ingebrigtsen.
Håper på snarlig avklaring
Årets forhandlinger om fellesbestandene i Nordsjøen har ennå ikke kommet i gang. På grunn av brexit-forhandlingene som fremdeles pågår mellom EU og Storbritannia, hvor også fiskeri er et tema, har vi hittil ikke lykkes i å få EU med på trilaterale forhandlinger med Norge og Storbritannia.
I Nordsjøen svømmer fisken mellom norsk, britisk og EUs farvann. Norge ønsker derfor alle tre parter møtes til forhandlinger om forvaltningen av delte bestander.
– Norge er klare til å starte forhandlinger, slik at vi kan bli enige om totalkvoter for våre felles bestander i Nordsjøen. Målet vårt er at fiskeriene kan fortsette som normalt, men da trenger vi en snarlig avklaring, sier Ingebrigtsen.
Nasjonale kvoter
Frem til partene blir enige om totalkvoter, legger Norge opp til å fastsette nasjonale kvoter i tråd med råd fra det internasjonale havforskningsrådet ICES.
Det vil ikke gis adgang for fartøy fra EUs medlemsstater eller Storbritannia. Tilsvarende vil også gjelde for Skagerrak-avtalen, som er en bilateral avtale mellom Norge og EU om gjensidig adgang for danske, norske og svenske fartøy fra 4 nautiske mil i Skagerrak. Norske fartøy vil heller ikke ha adgang til britiske jurisdiksjonsområder eller EUs farvann.
Norge har rammeavtaler om fiskerisamarbeid med både EU og Storbritannia. Rammeavtalen om fiskerisamarbeid med EU er fra 1980, mens vi 30. september i år undertegnet en rammeavtale om fiskerisamarbeid med Storbritannia. Rammeavtalene er overordnede og berører ikke konkrete spørsmål som soneadgang og kvotebytte. Dette må derfor avtales årlig med både EU og Storbritannia.
Bilder
Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Foreslår å fase ut farledsbevis for russiske navigatører11.7.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil fase ut muligheten for russiske navigatører til å føre større skip uten los i norske farvann.
Norge styrker samarbeidet med Ukraina under gjenoppbyggingskonferansen i Roma10.7.2025 16:30:00 CEST | Pressemelding
Norge står fast i sin støtte til Ukraina. Næringsminister Cecilie Myrseth leder den norske delegasjonen til Ukraine Recovery Conference (URC) som i år finner sted i Roma 9.–11. juli. Med til Roma er representanter fra næringsliv og sivilsamfunnet.
Norge inngår nye avtaler for å styrke Ukrainas energisikkerhet og grønne omstilling10.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
For å støtte gjenoppbygging og utvikling av et fremtidig og mindre sårbart energisystem, inngår Norge nå tre nye samarbeidsavtaler med NEFCO, UNDP og Energy Community.
Norge og Italia skal samarbeide om kritiske råvarer9.7.2025 16:55:56 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth møtte Italias industriminister Adolfo Urso i Roma for å følge opp avtalen mellom Norge og Italia om samarbeid om kritiske råvarer.
Norge inngår stor og viktig frihandelsavtale3.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
I går ettermiddag ble Norge og de andre EFTA-landene enige om en ny frihandelsavtale med MERCOSUR-landene i Sør-Amerika. Energi, industrivarer, skipsfart og sjømat er blant næringene som vil få bedre markedsadgang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom