Oppdaterte jobbtall for nyutdannet politi
23.1.2019 14:18:01 CET | Politihøgskolen | Aktuelt
Ved utgangen av 2018 var nær 65 % av kullet som gikk ut med vitnemål samme år i jobb i politietaten. Dette er en økning på 23 % fra 3. kvartal. Andelen i fast jobb økte også, fra 12 til drøyt 28 %.
For kullet som gikk ut i 2017 er 88 % i jobb, andelen i fast jobb er på 70 %, også for dette kullet er det økning i begge kategorier.
Tallene for 2016-kullet viser at 94 % har stilling i politiet, og 85 % har fast stilling.
For øvrig melder direktoratet at politiet totalt hadde 16 945 årsverk ved utgangen av 2018. Det er en økning på 412 årsverk fra samme periode i 2017. Antall politiårsverk har økt med 272 årsverk og var 10 063 ved utgangen av året.
Hele oversikten over jobbtall, utvikling og bemanning kan leses på politiet.no
Bilder
Om Politihøgskolen
Politihøgskolen er den sentrale utdanningsinstitusjonen for politi- og lensmannsetaten, med eit eige styre som øvste organ. Politihøgskolen har til oppgåve å gi grunnutdanning for teneste i politi- og lensmannsetaten og etter- og vidareutdanning til dei tilsette i etaten. Politihøgskolen driv forskings- og utviklingsarbeid og fagleg formidling innanfor fagområda sine. Politihøgskolen har fire studiestader: Oslo, Bodø, Kongsvinger og Stavern.
Følg pressemeldinger fra Politihøgskolen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Politihøgskolen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Politihøgskolen
Flere vil ta politiutdanning9.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Årets søkertall øker med 21 % sammenlignet med fjoråret. – En svært gledelig utvikling, sier rektor Nina Skarpenes.
Stor interesse for nytt årsstudium i etterforskning på Politihøgskolen2.3.2026 14:27:33 CET | Pressemelding
1919 har søkt om en av 60 plasser på Politihøgskolens årsstudium i etterforskning for personer uten politiutdanning. – Overgår alle våre forventninger, sier leder for Institutt for etterforskning Dag Sveaas.
Politistudenter blant landets mest fornøyde13.2.2026 07:00:13 CET | Pressemelding
Politihøgskolen scorer svært høyt på overordnet tilfredshet i Studiebarometeret 2025. Med et gjennomsnitt på 4,6 av 5, ligger PHS klart over nasjonalt snitt og helt i toppen blant norske høyere utdanningsinstitusjoner. — Det er gledelig at studentene våre er fornøyde med utdanningen de har valgt. Det kan tyde på at de er motiverte for yrket de skal inn i. Det er gode nyheter for politiet og for samfunnet, sier rektor Nina Skarpenes.
Nytt studium åpner døren til etterforskning for flere2.2.2026 07:42:27 CET | Pressemelding
Nå er det snart mulig å få jobb i politiet som etterforsker, også for dem med annen fagbakgrunn enn politiutdanning.
Nyutdannede politifolk rett ut i jobb: – Sjelden vært bedre22.1.2026 10:08:34 CET | Pressemelding
Nesten alle studentene som fullførte bachelorutdanningen ved Politihøgskolen i 2025, er nå i jobb i politiet. Etter flere år med utfordrende arbeidsmarked for nyutdannede politifolk, viser ferske tall at utviklingen har snudd fullstendig.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
