Oppdatert: Trist ulykkesstart av 2021
Dette viser foreløpige ulykkestall fra Statens vegvesen.
- Trafikksikkerhet står sentralt i det meste av det Statens vegvesen jobber med, og null drepte og hardt skadde er det vi strekker oss mot. Tallene for januar gir et røff start på det nye året. Arbeidet mot trafikkdøden fortsetter med uforminsket styrke, sier Guro Ranes i Statens vegvesen.
Flest i Troms og Finnmark
På januars siste dag - søndag - omkom to personer i en møteulykke i Lavangsdalen i Troms og Finnmark.
I Vestfold og Telemark døde også to mennesker i januar-trafikken. Det ene var en mann som kjørte av veien, og det andre en kvinnelig forgjenger som ble påkjørt av en bil i Tønsberg.
Møre og Romsdal, Viken og Agder hadde ett dødsfall i trafikken hver. Dette var tre møteulykker og to utforkjøringsulykker.
Ingen er døde i trafikken i Oslo, Rogaland, Nordland, Innlandet eller Vestland så langt i år.
Nytt år og korona
De strenge koronatiltakene ser ut til å påvirke trafikken på veiene inn til de store byene også i det nye året.
Nedgang i trafikken i ukedagene er på +/- 10 prosent i de store byområdene, mens det er nedgang i trafikktallene er på +/- 20 prosent i helgene.
Trafikken påvirkes av de til enhver tid gjeldene lokale smittevernreglene. Dette vil nok variere både over landet og over tid utover våren.
Saken er oppdatert kl. 21.50 etter dødulykken i Lavangsdalen søndag kveld. Tallet omkomne totalt og i Troms og Finnmark er derfor justert opp i forhold til tidligere versjon.
Nøkkelord
Kontakter
Guro RanesAvdelingsdirektørStatens vegvesen Transport og samfunn
Tel:918 59 219guro.ranes@vegvesen.noPressevakt Transport og samfunn
* Trafikksikkerhet og ulykkesstatistikk
* Trafikktall
* Fotobokser/fartskontroll
* Skilt
* Bompenger
* Trafikkstyring og beredskap
* Teknologi
* Klima og miljø
* Plansaker
* Nasjonale turistveger (Pressekontakt: 91104480)
* Norsk vegmuseum (Pressekontakt: 61285250)
Bilder
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Det blir kolonnekjøring til Nordkapp i vinter15.9.2025 14:26:11 CEST | Pressemelding
Til vinteren blir det innført faste tidspunkt for kjøring på E69 til og fra Nordkapplatået.
Letnes Entreprenør AS skal bygge midlertidig E6 ved Nesvatnet15.9.2025 11:02:57 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har signert kontrakt med Letnes Entreprenør AS for å bygge lokal omkjøringsveg forbi rasstedet ved Nesvatnet.
Brannøving i to tunnelar i Gloppen15.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen, Vestland fylkeskommune og Gloppen Brann og redning har felles brannøving i to tunnelar i Gloppen 22. og 23. september.
Farlige svinger blir tryggere for syklister12.9.2025 14:15:24 CEST | Pressemelding
"Ventebokser” og “sykkelfelt med buffer” er to nye grep som gir syklister bedre plass i trafikken.
Alta-tunneler får bedre lys12.9.2025 13:42:05 CEST | Pressemelding
Mandag 15. september starter arbeidet med å montere bedre lys i fire tunneler på E6 i Alta kommune. Vegen blir stengt i inntil to timer av gangen om natten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom