Opner riksveg 13 i Hardanger i kveld etter vellukka sprengning

Vegen stengde etter eit større steinskred tysdag førre veke, og vegen måtte stenga igjen måndag på grunn av framleis skredfare. Dette har ført til lange køar på ferjesambanda på omkøyringsvegane.
– Geologen er veldig fornøgd med resultatet. Steinblokkene på rundt 300 kubikk har komme ned, og vi ser ut til å ha unngått skadar på vegen. Det betyr at vegen kan opnast igjen allereie i kveld, seier byggeleder Rolf Anders T. Svensson i Statens vegvesen.
Han roser både entreprenørane og alle som har vore med på å gjennomføra operasjonen, i tillegg til rundt 20 trafikkdirigentar og andre som har hatt den tøffe jobben med å gi råd om omkjøring til dei mange tusen frustrerte trafikantane.
– Vi er derfor veldig glad for at vegen kan opnast igjen i kveld, seier Svensson.
Sjekk trafikkmeldingane på 175.no for oppdatert informasjon om når vegen opnar. I første omgang vil det vera ledebilkøyring på strekning.
Kontakter
Rolf Anders Tønder SvenssonByggelederStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:48027103rolf.anders.tonder.svensson@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Signerte kontrakt for ombygging av E39 Veibustkrysset17.10.2025 12:59:04 CEST | Pressemelding
Divisjonsdirektør Kjell Inge Davik signerte fredag kontrakt med entreprenøren Busengdal AS om ombygging av E39 Veibustkrysset. Kontraktssummen er på ca 78 millionar kroner (eks.mva), og arbeidet vil starte opp så fort som mogleg.
Dette er reglene for kjetting og vinterdekk på tunge kjøretøy17.10.2025 10:24:27 CEST | Pressemelding
Vinteren er på vei flere steder i landet og det er derfor viktig å kjøre riktig skodd fremover.
Stenger E134 vest for Kongsberg for å montere bru17.10.2025 10:20:22 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen er i gang med å bygge nye Kobbervoll bru. Fra fredag 31. oktober kl. 20 til mandag 3. november kl. 06 blir E134 stengt for å montere ny bru.
Riksveg 4 Støyperilokket i Gjøvik får bedre belysning16.10.2025 11:34:56 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal skifte ut innkjøringslyset til Styøperilokket. Arbeidet skal gjøres om kvelden og natta i perioden mandag 20. til fredag 24. oktober.
Når skal du skifte til vinterdekk?16.10.2025 09:29:53 CEST | Pressemelding
Vinteren er i anmarsj, og tiden er inne for å skifte dekk. Ikke vent til første snøfall – da kan det være for sent.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom