Opel blir helelektrisk og lanserer Manta-e

- Fra 2028, vil Opel bare tilby elektriske biler i Europa. Det er enda en bekreftelse på Opels dedikasjon til elektrisk mobilitet, sa Michael Lohscheller under Stellantis EV Day 2021.
I tillegg blir Opel lansert i verdens største bilmarked, Kina – også der som et helelektrisk merke.
- Vi har lovet at Opel skal bli et internasjonalt merke, og Kina er det største bilmarkedet i verden. Det vil være et viktig bidrag til videre lønnsomhet.
Manta gjenoppstår
Opel-sjefen lovet også at de vil gjenskape folkesportsbilen Manta etter den fantastiske responsen som har kommet på Opel Manta GSe ElektroMOD.
- Manta er et ikon i Opel-historien, og en inspirasjon for fremtiden. Vi vil sette nye Opel Manta i produksjon – helelektrisk så klart, lovet Lohscheller.
Dermed blir Manta GSe ElektroMOD mer enn bare mimring tilbake til det Manta A var på 70-tallet. Den har allerede inspirert Vizor-designet som kommer på alle Opel-modeller fremover, og i løpet av noen år kommer en helt ny Manta-e på markedet.
Opel står midt i en omfattende elektrifisering. Allerede i løpet av året vil merket ha ni elektrifiserte modeller, hvorav en ladbar brenselcelleversjon av Vivaro-e.
Neste store milepæl er i 2024 – da alle Opel-modeller vil ha en elektrifisert versjon.
Nye plattformer fra Stellantis
Fremtidens elektriske Opel-modeller vil være basert på de nye elbilplattformene fra Stellantis:
- STLA Small med en rekkevidde på opptil 500 kilometer
- STLA Medium med en rekkevidde på opptil 700 kilometer
- STLA Large med en rekkevidde på opptil 800 kilometer
- STLA Frame – for rammebiler – også med en rekkevidde på opptil 800 kilometer.
Plattformene vil leveres i kombinasjon av tre forskjellige elektriske drivlinjer der motor, girkasse og inverter er samlet i en enhet. Den nye drivlinjen kan tilpasses både for- bak- og firehjulsdrift.
I kombinasjon med disse plattformene vil det komme batterier med høy energitetthet, og klasseledende ytelser både på effektivitet, rekkevidde og ladehastigheter.
- Den nye strategien til Opel er selvsagt helt perfekt for det norske markedet, vi gleder oss til å vise frem resultatet av satsingen. Først ut er nye Opel Astra som vises neste uke, sier Reidar Holtedahl, merkesjef for Opel hos Bertel O. Steen.
Nøkkelord
Kontakter
Stein PettersenPR og informasjonssjef PSA Norge -Citroën og Opel
Tel:+4790080436stein.pettersen@bos.noBilder
Lenker
Om Stellantis Norge
Følg pressemeldinger fra Stellantis Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stellantis Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stellantis Norge
Citroen Berlingo Work: Norges rimeligste og mest komfortable varebil3.9.2025 11:02:17 CEST | Pressemelding
Citroën lanserer Berlingo Work – varebilen som viser at du ikke trenger å betale for ekstrautstyr du aldri bruker. Med priser fra 279.000 kroner er dette Norges rimeligste og mest komfortable varebil.
Opel avduker Corsa GSE Vision Gran Turismo20.8.2025 08:26:29 CEST | Pressemelding
Når den store IAA-bilutstillingen i München åpner andre uken i september, dras også duken av Opel Corsa GSE Vision Gran Turismo, et helelektrisk konsept som kombinerer ekstrem ytelse, dristig design og digital tilgjengelighet.
Opel Mokka GSE: Tar elektrisk motorsport til veien23.7.2025 10:05:23 CEST | Pressemelding
Basert på erfaringene fra elektrisk motorsport henter nye Opel Mokka GSE inspirasjon og teknologi fra konseptbilen Mokka GSE Rally. Dermed kombinerer den nye serieproduserte modellen det beste fra rallysporten med hverdagslig kjøreglede og praktisk rekkevidde.
Fiat Grande Panda – Norges kuleste elbil til en fornuftig pris!19.6.2025 12:57:00 CEST | Pressemelding
Fiat lanserer nå den elektriske Grande Panda i Norge. Den ikoniske modellen, som ble vist frem i 2024, kommer i to ulike versjoner og en veiledende pris fra 238.900 kroner.
Peugeot E-3008 og E-5008: Fullutstyrt 4x4 fra 488.400 kroner19.6.2025 11:55:28 CEST | Pressemelding
Peugeot slipper prisene på sine to største familiebiler med firehjulsdrift og 325 hestekrefter. 4x4-modellene introduseres som fullutstyrte versjoner med en utstyrspakke verdt inntil 52.000 kroner inkludert i prisen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom