Ønskjer frisk villrein tilbake i Nordfjella

– Det har heile tida vore ein føresetnad at villrein skulle tilbake i Nordfjella sone 1. Dette er viktig for å ta vare på villreinen som nasjonal ansvarsart, og ikkje minst for identitet, kultur og jakttradisjon lokalt, seier Ellen Hambro, direktør i Miljødirektoratet.
Villreinstammen i Nordfjella sone 1 vart vinteren 2017/2018 teke ut med mål om å utrydde skrantesjuke.
Mattilsynet og Miljødirektoratet har no revidert planen for korleis ein ny villreinbestand skal kunne etablerast i området.
Tilrådinga er sett i lys av ny kunnskap og funna av skrantesjuke på Hardangervidda og etter innspel frå arbeidsgruppa som har levert sine råd.
Tilrådinga vart levert til Klima- og miljødepartementet og Landbruks- og matdepartementet 2. desember.
Rein i nærområda må friskmeldast
Direktorata tilrår at Nordfjella sone 1 blir reetablert når nabobestandane er friskmelde og brakkleggingsperioden er over. Det vil seie at tidspunktet for oppstart av reetablering avheng av når villrein i Nordfjella sone 2 og Raudafjell og tamrein i Filefjell blir friskmelde, noko som tidlegast vil skje i perioden 2024-2026. I tillegg vil det ta tid å byggje opp kjeldebestanden slik at eit tilstrekkeleg tal dyr kan overførast til Nordfjella sone 1.
Det er viktig at det ikkje blir gjeninnført smitte i området. Begge direktorata meiner at fleire alternative kjeldebestandar må vurderast.
– Vi er tydelege på at dyra som skal setjast inn i Nordfjella sone 1 må komme frå ein friskmeld bestand, og at fleire alternativ må vurderast. Me er opptekne av å sikre god dyrevelferd i reetableringsprosessen og redusere belastninga på dyra som igjen skal danne villreinstammen i Nordfjella, seier Ingunn Midttun Godal, administrerande direktør i Mattilsynet.
Miljødirektoratet tilrår å bruke villrein frå Nordfjella sone 2 som førsteval i reetableringa, og at dei alternative kjeldebestandane må vere regna som ville bestandar.
Ein stor del av både simler og bukkar bør merkast med GPS-sendarar for å ha kontroll på at dyra held seg i sone 1 etter innsetjing. Dyra som blir merka vil testast for skrantesjuke og om dei har gunstige gen for å vere motstandsdyktige mot skrantesjukeprion. Mattilsynet meiner at flest mogleg av alle rein som blir sett inn i Nordfjella sone 1 skal ha slike gunstige genar.
Sjå heile tilrådinga under Dokumenter.
Tilrår eigen prosjektleiar og arbeidsgruppe
Direktorata tilrår at det vidare arbeidet med reetablering blir leidd av ein ekstern prosjektleiar, og at det blir oppretta ei arbeidsgruppe i tilknyting til prosessen vidare. Lokal forvaltning vil vere ein viktig del av arbeidsgruppa.
Gruppa må få nødvendige økonomiske og faglege ressursar, og ha eit tydeleg mandat som ho jobbar innanfor. Planane i gruppa skal godkjennast av direktorata.
Innspel frå forskarar og lokal forvaltning
Innspela frå arbeidsgruppa for reetablering er tillagde stor vekt i tilrådinga til direktorata. Les tilrådinga frå arbeidsgruppa her:
Har fått tilråding om reetablering i Nordfjella - Hjorteviltportalen
Nøkkelord
Kontakter
PressevaktPressevakta svarer på førespurnader frå pressa mandag til fredag
Bemanna mellom klokka 8 og 15.45 frå 15. september til 14. mai, mellom klokka 8 og 15 frå 15. mai til 14. september.
Bilder

Dokumenter
Om Miljødirektoratet
Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Bekymret for falske Labubu-bamser29.9.2025 15:00:57 CEST | Pressemelding
Miljødirektoratets kontroller av de populære Labubu-bamsene viser at piratkopien inneholdt et farlig og forbudt stoff.
Europas miljø er i dårlig forfatning29.9.2025 09:45:42 CEST | Pressemelding
Klimaendringer og miljøødeleggelser truer Europas økonomi, folkehelse og livskvalitet. Det slås fast i rapporten fra Europas miljøbyrå.
Europas miljø er i dårleg forfatning29.9.2025 09:45:42 CEST | Pressemelding
Klimaendringar og miljøøydeleggingar trugar Europas økonomi, folkehelse og livskvalitet. Det kjem fram i rapporten frå Det europeiske miljøbyrået.
Pukkellaksfangsten svekket av vårflommen i noen elver24.9.2025 22:50:15 CEST | Pressemelding
Foreløpige anslag fra 17 av over 50 elver som hadde pukkellaksfelle i sommer, viser at få pukkellaks fikk gyte der fellene kunne monteres tidlig nok.
Pukkellaksfangsten svekka av vårflaumen i nokre elvar24.9.2025 22:50:15 CEST | Pressemelding
Førebelse anslag frå 17 av over 50 elvar som hadde pukkellaksfelle i sommar, viser at få pukkellaks fekk gyte der fellene kunne monterast tidleg nok.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom