Ønsker hjertelig velkommen til veger i Rogaland
21.5.2021 11:49:58 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Mannen er Tor Skårland, byggeleder i Statens vegvesen i Stavanger.
Han er genuint opptatt av å gjøre hverdagen triveligere for trafikantene.
Gult er kult
Før jul kunne bilister langs veger i Stavanger-området se bed formet som et hjerte, en sol, en stor slange – og et stort smiletegn.
Målet var at bilistene til påske virkelig skulle kunne stemme i at gult er kult. Og mottoet, altså: «En kjøretur skal være mer enn en ferd fra A til B. Den skal gi deg noe mer, den skal gjøre noe med deg».
– Vinteren i Stavanger ble hardere enn vanlig, så det tok litt lenge tid. Men nå er det gult overalt. Og folk ringer og skryter; det er gildt at vi får slik oppmerksomhet, sier Tor.
Smil langs flere veger
Det er ved flere veger i Stavanger-området at bilistene kan nyte godt av blomstrende vegpryd:
Ved Sømmevågen på riksveg 509, like ved flyplassen (der du ser et bed formet som et stort smiletegn). På riksveg 444 sørover mot Bryne (hvor du ser et hjerte, en sol og en stor slange). Også på E39 fra Stavanger og sørover er det gulblomstrende vegpynt å se.
– Gildt å lage litt liv
Den blomstrende forskjønningen, som startet på initiativ fra en kreativ gartner hos entreprenøren Presis Vegdrift, fant første gang sted for to år siden.
– Vi håper blomstene har vært en oppmuntring i en tung periode preget av korona. Vi håper den tiden snart er over, men blomsterprosjektet skal vi uansett ikke gi oss med. Både smil og andre figurer skal komme opp igjen år etter år. Det er gildt å lage litt liv, sier Tor Skårland.
Blomsterpryden er ikke bare å finne langs riksveger i Rogaland, men også på flere strekninger der Rogaland fylkeskommune er vegeier: Fylkesveg 44 fra Sandnes mot Jæren, fylkesveg 50 fra Sola mot Klepp og fylkesveg 506 gjennom Bryne sentrum.
Nøkkelord
Kontakter
Tor SkårlandByggelederStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:90113803tor.skarland@vegvesen.noBilder







Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
- Farlig grisekjøring via Hemsedal11.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen frykter for sikkerheten til ansatte langs vegprosjekt på riksveg 52 i Hemsedal. Flere sjåfører har alt for høy fart gjennom anleggsområdet.
Mange stengte gater i Oslo på lørdag11.9.2026 07:55:00 CEST | Pressemelding
Oslo Maraton lørdag 12. september vil føre til stengte gater og redusert framkommelighet i sentrum.
Medhald for Vegvesenet om E16 Lærdalstunnelen10.9.2026 14:05:48 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har fått medhald i klagesaka om tildeling av kontrakten i Lærdalstunnelen. OneCo Infra har tapt i tingretten og må betale saksomkostningane.
– Andøya er viktigere enn noen gang10.9.2026 10:06:01 CEST | Pressemelding
Aktører fra hele Europa strømmer til Andøya i neste uke for å gjøre samfunnet bedre rustet mot digitale angrep.
Sotrasambandet når ikke trafikkåpning i fjerde kvartal 202710.9.2026 10:00:51 CEST | Pressemelding
Sotra Link AS har varslet forsinkelser. Dette betyr at Sotrasambandet ikke kan åpne for trafikk i fjerde kvartal 2027. OPS-selskapet jobber med en oppdatert framdriftsplan og tiltak som kan redusere forsinkelsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
