Ønsker eksperthjelp til å vurdere støv-plager

De siste ukene har Statens vegvesen fått meldinger fra beboere i Brevik om irriterte og såre øyne. Beboere har stilt spørsmål om dette skyldes støv fra vedlikeholdsarbeidet på Breviksbrua.
Ta opplysningene på alvor
– Denne problemstillingen var ny for oss i Statens vegvesen, og vi ønsker å undersøke dette grundig, forteller Lars Erik Hegg som er byggeleder for vedlikeholdsprosjektet på Breviksbrua.
Representanter fra prosjektet har vært i Brevik og snakket med innbyggere om har meldt fra om såre og irriterte øyne.
– Innbyggere som mener at de er berør av dette må gjerne ta kontakt med meg eller andre i prosjektet. Vi ønsker å danne oss et bilde av omfanget og få vite mer om symptomene innbyggerne har. Kontaktinformasjon finner dere på prosjekt-siden til Breviksbrua på vegvesen.no, forklarer Lars Erik Hegg.
Bedt om ekspert-hjelp
Statens vegvesen har vært i kontakt med Norsk institutt for luftforsking (NILU) for å undersøke om de kan bistå i denne saken.
– Vi ønsker å undersøke denne saken grundig. I tillegg til å forhøre oss om eksperthjelp, undersøker vi også prøver som er tatt tidligere i prosjektet for å se om dette kan gi oss informasjon. Vi har også en god dialog med Miljørettet helsevern i Grenland for videre oppfølgning, sier Hegg.
Nøkkelord
Kontakter
Lars Erik HeggByggeleder bruvedlikeholdStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:95826254lars.hegg@vegvesen.noBilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Fjerner flaskehals på E1017.9.2025 16:50:00 CEST | Pressemelding
Onsdag ettermiddag åpnet samferdselsminister Jon Ivar Nygård den aller første delstrekningen i OPS Hålogalandsvegen.
Nå starter byggingen av gang- og sykkelveg for E14 Stjørdal-Hegramo17.9.2025 13:46:00 CEST | Pressemelding
Etter en god samhandlingsfase med entreprenør Winsnes AS er det klart for anleggsstart for å bygge gang- og sykkelveg langs E14 mellom Stjørdal og Hegramo.
Avkjøringen fra E18 Fornebukrysset mot Ring 3 Smestad stenger de siste to helgene i september17.9.2025 12:43:15 CEST | Pressemelding
Avkjøringen mot Ring 3 fra E18 Fornebukrysset stenger to helger for å gjennomføre grunn- og elektroarbeider. Omkjøring er skiltet via Fornebu.
Åpner Kåringskrysset ved Lødingen16.9.2025 09:47:58 CEST | Presseinvitasjon
Samferdselsministeren åpner den første ferdige delen av gigantprosjektet OPS Hålogalandsvegen. Nord Norges største samferdselsprosjekt.
Det blir kolonnekjøring til Nordkapp i vinter15.9.2025 14:26:11 CEST | Pressemelding
Til vinteren blir det innført faste tidspunkt for kjøring på E69 til og fra Nordkapplatået.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom