Økt etterspørsel etter trevarer: Moelven tjente NOK 163 millioner i tredje kvartal

- Etterspørselen etter klimasmarte produkter og løsninger har vært god i tredje kvartal, både internasjonalt og her hjemme. I takt med at folk reiser mindre under korona-pandemien ser vi at de fortsetter å bruke mer penger på vedlikehold og oppussing både hjemme og på hytta. Det har ført til god aktivitet innenfor byggevarehandelen i Skandinavia, samt i den internasjonale trelastvirksomheten. Det er også gledelig at ordrereserven og aktivitetsnivået innenfor limtre-segmentet og byggmoduler er bedret, sier konsernsjef Morten Kristiansen i Moelven Industrier ASA.
Moelven omsatte for NOK 2667,2 millioner i tredje kvartal 2020. Det er en økning på NOK 319,9 millioner sammenlignet med samme periode i fjor. Driftsresultatet på NOK 163,4 millioner er NOK 119,8 millioner høyere enn tilsvarende kvartal i 2019. Dette er det beste kvartalsresultatet for 3. kvartal siden 2007.
- Vi må være ærlige på at dette er tall vi ikke hadde ventet å se da Skandinavia og store deler av verden stengte ned i vår. Dette resultatet er vi naturligvis meget godt fornøyd med, sier Kristiansen.
Bygger Norges største impregneringsanlegg
Moelven har i 2020 hatt en enorm vekst i salget av impregnerte treprodukter, og i september besluttet konsernet å investere NOK 170 millioner for å bygge Norges største impregneringsanlegg for royal- og CU-impregnerte trevarer. Investeringen legges til Moelven Soknabruket AS og anlegget skal etter planen stå ferdig innen utgangen av 2022. Det er bare ett år siden Moelven Pellets AS kunne åpne sin nye pelletsfabrikk og bioenergianlegg, plassert på samme industriområde. Med det nye impregneringsanlegget vegg i vegg samler vi hele verdikjeden fra råstoff til ferdig produkt på ett sted.
Hyller fleksibiliteten
Moelven-konsernet har kommet seg godt gjennom årets ni første måneder, men korona-pandemien gjør at det er krevende å planlegge tiden framover.
- Nøkkelen for å løse dette er våre medarbeidere. De har virkelig dokumentert en imponerende omstillingsevne og fleksibilitet under pandemien. Det har vært avgjørende for at vi har klart å levere så bra som vi har gjort - og det blir også viktig framover. I tiden som kommer vil Moelven ha fullt fokus på kostnadseffektiv drift og en levedyktig og framtidsrettet konsernstruktur, sier Kristiansen.
Nøkkelord
Kontakter
Morten KristiansenKonsernsjef
Tel:+47 911 18 250Morten.Kristiansen@moelven.comMagne VikørenKommunikasjonsdirektør
Tel:+47 928 27 108Magne.Vikoren@moelven.comBilder


Om Moelven
Moelven Industrier ASA er et skandinavisk industrikonsern som produserer og leverer bærekraftige produkter og løsninger til byggebransjen. Konsernet hadde en omsetning i 2023 på rundt NOK 12,9 milliarder, og har ca. 3300 medarbeidere. Moelvens 34 produksjonsselskaper er fordelt på 40 produksjonssteder i Norge og Sverige, og er organisert i tre divisjoner: Timber, Wood og Byggsystemer.
Følg pressemeldinger fra Moelven
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Moelven på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Moelven
Moelven samordner listverksproduksjonen i Skandinavia – 10 stillinger berøres28.8.2025 16:00:11 CEST | Pressemelding
Moelven har besluttet å samordne produksjonen av listverk mot det skandinaviske markedet.
Moelven Van Severen tilpasser produksjonen – ti blir permitterte25.8.2025 14:21:24 CEST | Pressemelding
Moelven Van Severen tilpasser driften på grunn av et svakt marked, og går midlertidig ned til dagskift. Ti medarbeidere blir permittert som følge av produksjonsjusteringen.
Moelven Limtre AS varsler nedbemanning – opptil 25 ansatte kan bli berørt18.8.2025 13:01:23 CEST | Pressemelding
Moelven Limtre AS har i dag informert de ansatte om at selskapet står foran en nedbemanning som kan ramme opptil 25 personer. Nedbemanningen gjelder i produksjonen og montasje, det er tidligere i vår gjort tiltak i administrasjonen.
Frode Henning Killi tar over ledelsen for limtreselskapene i Moelven12.8.2025 14:31:46 CEST | Pressemelding
Frode Henning Killi er ny adm.dir for Moelvens limtreselskaper i Norge og Sverige. Han kommer fra jobben som adm.dir ved Moelven Byggmodul AS.
Permitteringer ved Moelven Profil AS11.8.2025 14:57:35 CEST | Pressemelding
Moelven Profil har i dag sendt ut permitteringsvarsel til ni medarbeidere. Årsaken er den lave aktiviteten i byggebransjen og krevende markedsforhold.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom