Økt adgang til overføring av torskekvote til 2022
2.12.2021 09:42:15 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding

- Dette året har vært spesielt utfordrende for kystflåtens skreifiske. Overføringsadgangen gir oss mer fleksibilitet og vi vil legge til rette for at ingen fartøygrupper taper kvoteandeler. Siden vi kan legge til grunn at det er rom for at kystflåtens restkvoter kan overføres til neste år, på samme tid som havflåten får anledning til å overføre inntil 13 prosent, så mener vi at dette er en god løsning. Vi vil likevel oppfordre næringen til å fiske mest mulig av tilgjengelig kvote i år, sier statssekretær Vidar Ulriksen (Ap).
Nærings- og fiskeridepartementet har anmodet Fiskeridirektoratet om å gjennomføre endringen.
Som følge av høye restkvoter i årets fiske etter torsk, ble det i de norsk-russiske fiskeriforhandlingene avtalt som et engangstilfelle å øke adgangen til å overføre inntil 15 prosent av ubrukte torskekvoter fra 2021 til 2022. Den opprinnelige overføringsadgangen var 10 prosent.
Se også: Enighet om norsk-russisk fiskeriavtale for 2022 - regjeringen.no
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Presseinvitasjon: Næringsminister Myrseth reiser til Paris for å styrke næringslivssamarbeidet med Frankrike19.3.2026 15:09:13 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Paris 23.–24. mars for å videreutvikle det tette fransk-norske næringslivssamarbeidet.
Fiskeri- og havministeren møtte kongressmedlemmer i Washington D.C.19.3.2026 13:27:27 CET | Presseinvitasjon
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss møtte mandag 16. mars sentrale medlemmer av Kongressen for å styrke dialogen om havpolitikk, grønn maritim utvikling og samarbeid mellom Norge og USA.
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren til Lofoten og VM i skreifiske18.3.2026 13:40:27 CET | Pressemelding
Skulebesøk og VM i skreifiske står på agendaen når fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Kabelvåg og Svolvær, fredag 20. mars.
Nytt kostnadsanslag for Stad skipstunnel: 8,6 milliarder kroner18.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har mottatt oppdaterte kostnadsanslag fra Kystverket for Stad skipstunnel. Kystverket anbefaler en kostnadsramme på 8,6 milliarder kroner for prosjektet.
Møtte norske sjømataktører i USA16.3.2026 19:55:23 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøkte Boston 14.–15. mars i forbindelse med Nord-Amerikas største sjømatmesse, Seafood Expo North America.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom