Øko-milliard ga million-bonus til Coops kunder
25.3.2021 15:52:43 CET | Coop Norge | Pressemelding

Den store veksten i dagligvaremarkedet tilsa at økologi også ville vokse betydelig i 2020. Veksten har imidlertid blitt høyere enn forventet, og over den generelle veksten.
- Dette er gledelig, og viser at Coop har sørget for gode og spennende økologiske produkter for måltidene på hjemmekontoret og Norgesferien, sier Dorthe Brudvik, direktør for egne merkevarer i Coop Norge.
Norges største økologiske merkevare, Änglamark, er bærebjelken i det økologiske sortimentet. – Vår opplevelse er at kundene setter pris på et stadig større utvalg av Änglamark-produkter. Vi har utbetalt rekordhøye 19 millioner i Änglamarkbonus til kundene i Coop Mega. Dette er en betydelig vekst og viser at Coop Megas sterke satsing på økologi er populær hos våre kunder, sier kjededirektør i Coop Mega, Daniel Pedersen.
Ferskvarer, dvs. frukt, grønt, egg, meieri er de største kategoriene i omsetning og har generelt høy vekst. Det er også interessant å registrere at veksten er også høy innen mange andre kategorier, som bønner, linser, frø og mel.
Vi ser nok effekten av mer hjemmebaking og -matlaging, fortsetter Brudvik - Utviklingen er god i de fleste kategorier og kjeder. Vi ser med glede på at økologiandelene i store kategorier fortsetter å øke. - Veksten for økologisk melk var på over 25 % i fjor, så det er liten tvil om at vi eksempelvis innen meieri har skapt en suksesshistorie i samarbeid med Rørosmeieriet sier Brudvik. - Søtmelk har nå over 12 % andel i vår lavpriskjede, Extra, mens egg nærmer seg 20 % andel og mel og gryn har bikket 25 % i Coop Mega. Dette gir oss inspirasjon til å fortsette arbeidet med å utvikle økologisortimentet, avslutter en inspirert Brudvik.
Kontakter
Knut LutnæsMiljøsjef i Coop
Tel:90542323knut.lutnaes@coop.noBilder

Om Coop Norge
Coop er Norges nest største dagligvareaktør og har i dag ca. 1 250 dagligvarebutikker og byggevarehus innenfor kjedekonseptene Obs, Extra, Coop Prix, Coop Mega, Coop Marked, Matkroken, Obs BYGG og Coop Byggmix. Coop eies av kundene gjennom medlemskap i deres lokale samvirkelag. Samvirkelagene har i dag til sammen over 2,5 millioner medlemmer og familiemedlemmer. Samvirkelagene eier fellesorganisasjonen Coop Norge SA som ivaretar sentrale fellesoppgaver for samvirkelagene.
Følg pressemeldinger fra Coop Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Coop Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Coop Norge
Coop med flere priser i bærekraftskåring12.3.2026 08:28:13 CET | Pressemelding
Änglamark, Coops egen serie for økologiske, miljø- og allergivennlige varer, fikk en sterk andreplass under årets Sustainable Brand Index. Coop fikk førsteplass i bransjekategorien for forbruksvarer.
Tilbakekaller Wokmiks Teriyaki9.3.2026 15:36:38 CET | Pressemelding
Coop tilbakekaller Coop Wokmiks Teriyaki 350 g. Årsaken er at dressingposen i wokmiksen inneholder sesam, noe som ikke kommer frem i ingredienslisten.
Extra tar grensehandelsgrep med kyllingprisene9.3.2026 10:10:24 CET | Pressemelding
For første gang innføres en fast lavpris på fersk kylling i Extras butikker, som er billigere enn normalprisen i svenske butikker. Grepet kommer for å motvirke konkurransen fra det kommende svenske momskuttet på mat.
Obs BYGG er vekstvinneren i norsk byggevarehandel5.3.2026 10:56:56 CET | Pressemelding
I et byggevaremarked med samlet vekst på 3,9 prosent leverte Coops byggevarekjeder med Obs BYGG i spissen en organisk vekst på 9,2 prosent i 2025 og nådde en omsetning på 8,56 milliarder kroner.
Tilbakekaller Pasta Bolognese3.3.2026 16:45:40 CET | Pressemelding
Coop tilbakekaller ferdigretten Coop Dagens Pasta Bolognese 320 g med best før-dato 29. mars 2026, fordi noen pakker kan inneholde feil produkt og dermed allergener som ikke er oppgitt på emballasjen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
