Ødeleggende for sjøfugl og klima

- Dagens tildeling bekrefter at norsk oljepolitikk fortsatt er totalt frakoblet virkeligheten. Skal vi unngå katastrofale klimaendringer kan vi ikke fortsette å lete etter mer olje i 2023. Det Norge trenger nå er en aktiv politikk for å omstille oss bort fra olje og gass, ikke en politikk for å forlenge vår avhengighet av de energiformene som ødelegger klimaet, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.
Naturvernforbundet er også kritisk til at TFO-området utvider seg stadig lenger inn i sårbare og tidligere urørte områder i Arktis. Én av blokkene er tildelt midt i oppvekstområdet til den utrydningstruede lomvien. På grunn av ny kunnskap om sjøfugl er området foreslått som nytt SVO-område (Særlig Verdifullt og Sårbart Område) i forbindelse med oppdateringen av forvaltningsplanene. Dette har imidlertid ikke stoppet regjeringen fra å tildele letelisenser i området.
- Vi vet at sjøfugl er spesielt sårbare for oljesøl. At det da likevel åpnes for oljeutvinning i barnehagen til sjøfuglene våre, er et ekstra bevis på at oljen fortsatt får lov til å trumfe alle andre hensyn. Nå må vi snu, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.
Nøkkelord
Kontakter
Jørgen Næss Karlsen
Tel:971 39 086jnk@naturvernforbundet.noTruls GulowsenLederNaturvernforbundet
Tel:90107904tg@naturvernforbundet.noBilder

Om Naturvernforbundet
Naturvernforbundet ble grunnlagt i 1914 og er Norges eldste natur- og miljøvernorganisasjon. Vi er en demokratisk medlemsorganisasjon med over 37 000 medlemmer og rundt 100 fylkeslag og lokallag i hele landet.
Naturvernforbundet jobber med et bredt spekter av saker innen miljø- og naturvern, men spesielt med områdene naturvern, klima, energi og samferdsel.
Følg pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet
FØRDEFJORDSAKEN: Gruveselskapet krever 4,7 millioner av miljøorganisasjonene12.12.2025 07:19:57 CET | Pressemelding
Nordic Mining har anket dommen fra Sogn og Fjordane tingrett med krav om at miljøorganisasjonene må betale hele 4,7 millioner i saksomkostninger etter tapet i tingretten. – Dette viser at gruveselskapet er mer opptatt av å slå oss konkurs med grovt urimelige pengekrav, enn å få gjennomført en fair rettsprosess som gjelder Førdefjordens framtid, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.
FØRDEFJORDSAKEN: Anket i dag – dom i strid med EØS-avtalen10.12.2025 11:52:53 CET | Pressemelding
Naturvernforbundet og Natur og Ungdom har nå sendt anken i saken mot Nordic Mining om gruvedumping i Førdefjorden til Gulating lagmannsrett. Miljøorganisasjonene mener at dommen fra Sogn og Fjordane tingrett er i strid med EØS-avtalen.
FØRDEFJORDSAKEN: Anker saken om dumpeforbud3.12.2025 20:02:57 CET | Pressemelding
Tror på seier for Førdefjorden: Naturvernforbundet og Natur og Ungdom anker dommen i saken om forbud mot dumping av gruveavfall i Førdefjorden til Gulating lagmannsrett.
FØRDEFJORDEN: Avgjør anke i saken om dumpeforbud i dag3.12.2025 06:35:00 CET | Pressemelding
Svært mye står på spill når miljøorganisasjonene i dag avgjør om dommen i saken om midlertidig dumpeforbud skal ankes. – Vi vil stanse dumpingen av gruveavfall i Førdefjorden, men rettsprosessen er så dyr at vi kanskje ikke kan ta sjansen, sier Sigrid Hoddevik Losnegård, leder i Natur og Ungdom.
FØRDEFJORDEN: Avjør anke onsdag - skjebneavgjørelse1.12.2025 10:54:44 CET | Pressemelding
Skal dumpingen av gruveavfall i Førdefjorden stanses, eller kan rettsprosessen bli så dyr at Naturvernforbundet og Natur og Ungdoms økonomi settes i fare? Svært mye står på spill når miljøorganisasjonene onsdag denne uka avgjør om dommen i saken om midlertidig dumpeforbud skal ankes.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
