Nytt utvalg skal se på tillatelser i havbruksnæringen

Regjeringen la i juli frem havbruksstrategien "Et hav av muligheter". Et av tiltakene var å sette ned et utvalg for å gjennomgå tillatelsessystemet i havbruksnæringen.
– Utformingen og innretningen på et tillatelsessystem er svært viktig for havbruksnæringens rammebetingelser og konkurransekraft. Dette utvalget skal vurdere et omfattende saksfelt på tvers av flere fagdisipliner, og som har stor betydning for en av Norges største eksportnæringer, sier fiskeri- og sjømatminister Odd-Emil Ingebrigtsen.
Målet er en effektiv, samordnet og kunnskapsorientert forvaltning.
Utredningen skal vurdere målsettingene for tillatelsesreguleringene, helheten i systemet og hvordan det kan tilpasses eksisterende og nye utfordringer. Dette skal ses opp mot et ønske om vekst i havbruksproduksjonen.
Sammensetning av offentlig utvalg for en helhetlig gjennomgang av tillatelsessystemet i havbruksnæringen
Utvalget oppnevnes med følgende medlemmer:
- Linda Nøstbakken, forskningsdirektør, Oslo, leder av utvalget
- Katinka Holtsmark, førsteamanuensis, Oslo
- Kristine Landmark, styrearbeider, Ålesund
- Geir Lasse Taranger, forskningsdirektør, Bergen
- Hans V. Bjelland, forskningsdirektør, Trondheim
- Ola Mestad, Professor, Oslo
- Irene Vanja Dahl, professor, Tromsø
- Eva Kristoffersen, daglig leder, Straumsjøen
- Henrik Hareide, COO kunnskapstjenester, Bergen
- Elisabeth Aune, seniorrådgiver, Florø
Bilder

Dokumenter
Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Presseinvitasjon: Hva betyr en frihandelsavtale med Brasil og Argentina for Norge?30.10.2025 12:36:20 CET | Pressemelding
Norge har fått en ny frihandelsavtale som sikrer tollfri adgang for nesten all norsk eksport til et marked på over 250 millioner mennesker.
Norge og India styrker det maritime samarbeidet30.10.2025 10:28:52 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss møtte Indias statsminister Narendra Modi og skipsfartsminister Sarbananda Sonowal i Mumbai. Norge og India ser mot et tettere samarbeid om grønn skipsfart, skipsbygging, rekruttering, likestilling og maritim sikkerhet.
Setter søkelyset på likestilling og mangfold29.10.2025 17:41:20 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss åpnet en likestillingskonferanse og møtte kvinnelige sjøfolk i Mumbai.
Nye muligheter for norsk sjømat i India29.10.2025 08:59:15 CET | Pressemelding
Avtalen om handel og økonomisk partnerskap mellom EFTA-statene og India trådte i kraft for en måned siden. Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss ser et stort potensial for norsk sjømat i verdens mest folkerike land.
Totalkvoten for kolmule reduseres i 202624.10.2025 07:56:11 CEST | Pressemelding
Kyststatene er enige om totalkvoten for kolmule.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom