Nytt streikeuttak i NHO-barnehagene

- Pensjonen NHO tilbyr tar ikke høyde for at kvinner lever lenger. De tilbyr en ordning hvor kvinner kommer dårligere ut. Det kan vi ikke gå med på, sier Fagforbundets Anne Green Nilsen.
- Når de ikke vil gi oss en like god ordning som resten av sektoren, skaper de samtidig en frihavn for arbeidsgivere som vil spare penger på å gi sine ansatte en dårligere pensjon. Det undergraver alt vi har fått til så langt, med å etablere en bransjestandard, sier forhandlingslederen.
NHO forsøker å skape forskjeller
Fagforbundet har både i forhandlingene med NHO og hos Riksmekler kommet med krav om en pensjon lik bransjestandarden, den såkalte barnehagepensjonen, som skal sikre alle ansatte i barnehagesektoren en trygg og livslang pensjon.
- Fagforbundet mener det burde være lik pensjon for alle som jobber i barnehagesektoren. Ved å nekte å tilby det samme som resten av sektoren nå har, både kommunale og andre private barnehager, vil NHO skape det vi mener er helt unødvendige forskjeller i pensjonsvilkårene i barnehagesektoren, sier Green Nilsen.
Opplever stor støtte
Hun melder om at streikeviljen er stor ute i barnehagene og at Fagforbundets medlemmer opplever å få støtte og forståelse, også fra foreldre
- Streikeviljen er på topp! Våre medlemmer vet hvor viktig denne kampen er og vi står i dette så lenge vi må, sier Green Nilsen.
NHO 590 er det minste tariffområdet i privat barnehagesektor. Fra før av har PBL, Norlandiabarnehagene og FUS kommet fram til avtaler om ordningen som mange kaller «barnehagepensjon».
Dette er de nye barnehagene som tas ut i streik fra 27. februar:
-
Velle Træleborg barnehage, Tønsberg
-
Fremtiden barnehage, Bergen
I disse barnehagene blir det tatt ut flere fra 27. februar:
-
Auglendsdalen, Frelsesarmeen barnehage i Stavanger AS
-
Birralee internasjonale Kindergarten, Trondheim
-
Teisentoppen, Frelsesarmeens barnehage i Oslo AS
Barnehagene som allerede er ute i streik (fra 16. februar):
-
Auglendsdalen, Frelsesarmeen barnehage i Stavanger AS
-
Solgry, Frelsesarmeens barnehage i Drøbak
-
Trollstua, Frelsesarmeens barnehage i Asker AS
-
Teisentoppen, Frelsesarmeens barnehage i Oslo AS
-
Birralee internasjonale Kindergarten, Trondheim
-
Ås barnehage, Stord
Lønnsoppgjøret i avtaleområde NHO 590 er en del av 2022-oppgjørene. Etter flere runder med forhandlinger hvor partene sto langt fra hverandre i pensjonsspørsmålet, gikk det videre til mekling og til slutt streik.
Kontakter
Renate TårnesInformasjonsrådgiver
Tel:+47 95993101renate.tarnes@fagforbundet.noBilder

Lenker
Om Fagforbundet
Fagforbundet er LOs største forbund, med over 400 000 medlemmer. Vår hovedoppgave er å sikre medlemmene gode og trygge lønns- og arbeidsvilkår. Som landets største arbeidstakerorganisasjon har vi også tyngde og politisk gjennomslagskraft til å styrke og videreutvikle velferdsstaten.
Følg pressemeldinger fra Fagforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fagforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fagforbundet
Økt kjøpekraft til alle i kommuneoppgjøret28.5.2025 01:00:00 CEST | Pressemelding
Det ble løsning i kommuneoppgjøret, etter at LO Kommune ble enige med arbeidsgiveren KS under meklinga natt til onsdag 28. mai. Resultatet sikrer alle medlemmene økt kjøpekraft, og bidrar til en bedre fordelingsprofil for LO Kommunes 190.000 medlemmer.
25 237 kan bli tatt ut i storstreik i kommunene27.5.2025 12:30:03 CEST | Pressemelding
Fagforbundet og LO kommune varsler nytt streikeuttak for 16 962 medlemmer i norske kommuner, dersom dagens mekling hos Riksmekleren ikke fører fram. Tidligere har de meldt at 8 275 blir tatt ut i streik fra 28. mai, og nå vil altså en mulig storstreik i kommunene bli trappet opp fra 3. juni. Totalt kan da 25 237 av LO Kommunes medlemmer være i streik.
LO kommune: 8275 kan bli tatt ut i streik22.5.2025 13:01:39 CEST | Pressemelding
Fagforbundet og LO kommune forbereder seg på en mulig storstreik i kommunene, etter at det ble brudd i forhandlingene med KS i årets lønnsoppgjør 30. april. Forbundet varsler at 8275 medlemmer i 148 kommuner vil bli tatt ut i første streikeuttak.
Fare for storstreik i kommunene30.4.2025 21:01:00 CEST | Pressemelding
LO Kommune bryter forhandlingene med arbeidsgiverne KS i lønnsoppgjøret for kommuneansatte. Kommuneoppgjøret går nå til mekling. Dermed er det fare for streik i slutten av mai.
Fagforbundet er glad for at postkassa består28.4.2025 13:42:37 CEST | Pressemelding
Det er bra at Arbeiderpartiregjeringa vil beholde postlevering til postkassa én dag i uka, men de må ikke glemme dørterskeltjenesten, mener Fagforbundet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom