Nytt selvbetjent kompetansesenter gir bedrifter eksporthjelp
26.11.2020 16:00:11 CET | Innovasjon Norge | Pressemelding

I det nye kompetansesenteret får bedriftene presentert kunnskap fra eksperter i Innovasjon Norge, Eksportkreditt og GIEK. Etter hvert skal også flere kunnskapsmiljøer bidra.
- Mange av våre kunder uttrykker ønske om tilgang til innsikt om aktuelle markeder, informasjon om handelstekniske forhold og enklere tilgang til vår internasjonale ekspertise. Vi lanserer nå én plattform hvor bedriftene kan hente kunnskap fra flere av virkemiddelaktørene, sier administrerende direktør i Innovasjon Norge, Håkon Haugli.
Det er et uttalt ønske om forenkling av virkemiddelapparatet. Eksportsamarbeidet og etableringen av en slik portal er et av flere tiltak for å bidra til dette.
Bedriftene får i kompetansesenteret tilbud om kurs i for eksempel toll, regelverk og forretningsskikk i ulike markeder. I tillegg publiserer Innovasjon Norges kontorer i utlandet forløpende markedsanalyser og rapporter basert på muligheter, sektorer og land.
- Dette er en plattform hvor bedriftene selv kan finne det de trenger og skreddersy sitt eget kurstilbud. Vi har en ambisjon om at vi innen sommeren 2021 skal tilby kompetanse fra A til Å innen eksport, sier Haugli.
Tilbudet er gratis og tilgjengelig for alle som ønsker det. Det vil bli utviklet og tilpasset, slik at det møter næringslivets behov til enhver tid, basert på tilbakemeldinger de kommer med underveis.
- Vi utvikler løsningen fortløpende og sammen med kundene våre, og ønsker innspill både på innhold og form, sier Haugli.
Markedsinnsikt og muligheter blir oppdatert forløpende. Kompetansesenteret er en del av Innovasjon Norges tilbud for eksport. Flere bedrifter skal få digital veiledning i sin eksportsatsing, både fra kontorene ute i verden og fra eksportrådgivere i Norge.
- Eksport og internasjonalisering er krevende. Skal bedriftene lykkes med eksport og Norges lykkes med målet om flere eksportbedrifter og -næringer, er kompetanse avgjørende. Ved å samle ekspertisen på denne måten ønsker vi å bidra til at flere drar nytte av den kunnskapen virkemiddelapparatet har, sier Haugli.
Nøkkelord
Kontakter
Gro WarholmSeniorrådgiver PR og kommunikasjon
Tel:95 99 41 44gro.beate.warholm@innovasjonnorge.noBilder


Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Eksportvekst i Vestland12.3.2026 16:11:59 CET | Pressemelding
Norsk eksport utanom olje og gass var i 2025 på eit historisk høyt nivå. Vestland er framleis Noregs største eksportfylke.
Eksportvekst i Agder12.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Norsk eksport utenom olje og gass var i 2025 på et historisk høyt nivå. Også i Agder økte eksporten.
Tomra vinner Eksportprisen10.3.2026 15:49:14 CET | Pressemelding
Tomra har vunnet Eksportprisen som ble delt ut på årets Eksportkonferanse. Årets nykommer ble Seagems fra Ellingsøy i Møre og Romsdal.
Dette er finalistene til Eksportprisen2.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Sero, Tomra og Jotron er de tre finalistene til Eksportprisen.
Ti bedrifter nominert til Eksportprisen12.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Årets ti nominerte representerer fremragende norsk teknologi, industri og kompetanse fra hele landet, og har alle solide gjennombrudd i globale markeder.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
