Nyhetsbrev

FNs sikkerhetsråd
Kenya har presidentskapet i Sikkerhetsrådet i oktober.
Mandag: Åpen orientering og lukkede konsultasjoner om Haiti. Det vil også være en orientering om Syria og kjemiske våpen denne dagen.
Tirsdag: Åpen orientering og lukkede konsultasjoner om den fredsbevarende operasjonen i Den demokratiske republikken Kongo og sanksjoner. Det vil også være en orientering om FNs fredsbevarende styrke på Golanhøydene.
Onsdag: Briefing om den syvende FN-rapporten om håndvåpen og lette våpen. Det vil også holdes et møte om FNs politistyrke denne dagen.
Torsdag: Sikkerhetsrådets antiterrorkomité møtes. Den uformelle arbeidsgruppen om dokumentasjon og andre prosedurale spørsmål møtes for å diskutere implementeringen av notat 507 om Sikkerhetsrådets arbeidsmetoder.
Fredag: Uformelt arria-møte om situasjonen i Hviterussland etter forespørsel fra Estland.
Kenya vil forsøke å styre debatten i Sikkerhetsrådet til å handle om store utfordringer i Afrika som utbredelsen av håndvåpen og små våpen, etniske identiteter og relasjoner mellom FN og regionale blokker under sitt presidentskap. Les mer om hva som skjer i Sikkerhetsrådet denne måneden.
FNs spesialutsending for Syria, Geir O. Pedersen orienterte Sikkerhetsrådet om situasjonen i Syria. Han mener tiden er moden for å legge mer press på partene for å få til en politisk løsning i landet. Les saken på UN News.

Guterres har en plan for hvordan verden skal komme seg videre etter pandemien
FNs generalsekretær skisserer nye tiltak for anstendig arbeid og fattigdomsbekjempelse i møte med den økende ulikheten. Les mer på fn.no.
Aktuelle rapporter og arrangementer
- Verdens helseorganisasjon (WHO) har lansert sin første globale strategi for å bekjempe hjernehinnebetennelse. Mer enn 200.000 mennesker kan reddes hvert år dersom rådene blir fulgt. Les saken på UN News.
- FNs kvinneorganisasjon (UN Women) har lansert en ny rapport som tar for seg hvordan vi ligger an med å fremme likestilling gjennom arbeidet med å oppnå hvert av de 17 bærekraftsmålene. Les saken på SDG Knowledge Hub.
- I en ny rapport til FNs generalforsamling advarer generalsekretæren om at situasjonen i Myanmar kan utvikle seg til en flerdimensjonal katastrofe om det internasjonale samfunnet ikke iverksetter tiltak. Les saken på UN News.
- Den 4. oktober holder FNs høykomissær for menneskerettigheter og Den uavhengige misjonen som etterforsker menneskerettsbrudd i Libya en pressekonferanse.
- Den 5. oktober slipper FNs barnefond (UNICEF) en rapport om barns mentale helse.
- Den 11.-15. oktober åpner første del av FNs konferanse om naturmangfold med mål om å få på plass en post-2020 konvensjon om biologisk mangfold. Les mer her.

- Sjøfolk må prioriteres for koronavaksine og få bedre helsehjelp
Det krever Den internasjonale sjøfartsorganisasjonen (IMO), som er FNs organ for regulering av internasjonal sjøfart, og ILO i en felles uttalelse. Henvendelsen er rettet mot kyststater og havner, som oppfordres til å la sjøfolk komme i land for helsehjelp, samt å prioritere dem for covid-19 vaksinering. Fortsatt er svært mange sjøfolk koronafaste til sjøs, uten muligheter til å komme seg av eller på skip som følge av innreiserestriksjoner i mange land. Les mer her.
Kontakter
Ellen SporstølKommunikasjonslederFN-sambandet
Tel:46817117ellen.sporstol@fn.noLinn Enger LeiglandKommunikasjonsrådgiverFN-sambandet
linn.enger.leigland@fn.noBilder




Om FN-sambandet
FN-sambandet jobber for økt kunnskap om FN og internasjonale spørsmål. Vi har seks distriktskontorer som dekker hele landet. Det finnes FN-samband i mer enn hundre land.
Følg pressemeldinger fra FN-sambandet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra FN-sambandet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra FN-sambandet
Oslo rådhus åpner dørene for 1 200 skolebarn på FN-dagen – i FNs 80. år22.10.2025 15:33:17 CEST | Pressemelding
Når FN fyller 80 år markeres jubileet på ekte FN-vis – med barn i sentrum. For andre år på rad åpner Oslo rådhus dørene for nærmere 1 200 elever på tredje- og fjerde trinn på FN-dagen, fredag 24. oktober.
Denne uka i FN: Slik feires FN-dagen landet rundt20.10.2025 12:19:15 CEST | Pressemelding
Hver mandag ettermiddag gir vi deg informasjon om ukas viktigste hendelser i FN.
Statsbudsjettet 2026: Ikke den bursdagsgaven FN fortjener15.10.2025 14:40:17 CEST | Pressemelding
Regjeringen foreslår kutt på 128,3 millioner kroner i støtten til FN i 2026-budsjettet. UNDP og UNICEF – to av verdens viktigste organisasjoner for bærekraft, utvikling og barns rettigheter – er hardest rammet.
Denne uka i FN: Hvorfor årets Fredspris også hyller FN13.10.2025 12:19:13 CEST | Pressemelding
Hver mandag ettermiddag gir vi deg informasjon om ukas viktigste hendelser i FN.
Denne uka i FN: Streikeretten på prøve i Haag6.10.2025 13:10:24 CEST | Pressemelding
Hver mandag ettermiddag gir vi deg informasjon om ukas viktigste hendelser i FN.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

