Nye og bedre betingelser for boliglån til LO-medlemmer
21.8.2019 07:00:13 CEST | LO | Pressemelding

LO har inngått avtale med to banker i SpareBank 1-alliansen, SpareBank 1 Østlandet og SpareBank 1 SMN, om nye og bedre betingelser for boliglån til LO-medlemmer. Avtalen omfatter boliglån for medlemmer over 34 år, boliglån for unge og førstehjemslån uavhengig av alder, og er en del av fordelsprogrammet LOfavør.
-LO har et godt fordelsprogram for fagorganiserte, med blant annet Norges beste innboforsikring. Nå er vi glade for å kunne tilby medlemmene våre enda bedre betingelser på boliglån, og dermed større trygghet i hverdagen, sier LO-leder Hans-Christian Gabrielsen. Han framhever førstehjemslånet som særlig viktig.
-Det er en utfordring for stadig flere å komme inn på boligmarkedet. Med rentebetingelser som gjør det mulig å håndtere lånet, kan flere unge få innpass i boligmarkedet. Det bidrar til mindre sosiale forskjeller, sier LO-lederen.
Flere unge trenger råd og veiledning om hvordan de kan skaffe seg egen bolig. Det er en stor og viktig avgjørelse å ta. LO har derfor også lagt vekt på at bankene skal tilby personlig økonomisk rådgivning til de som ønsker det.
-Vi ser fram til å styrke samarbeidet med LO, Norges største arbeidstakerorganisasjon. LO-medlemmer vil som kunder i SpareBank 1 Østlandet, få tilgang til svært gunstige renter på boliglån. På toppen av dette deler vi ut kundeutbytte til våre kunder, sier Richard Heiberg, konsernsjef i SpareBank 1 Østlandet.
-Vi er stolte over at LO har valgt SpareBank 1 SMN som preferert samarbeidsbank på boliglån. Gjennom avtalen når vi ut til nesten én million medlemmer, med et mangfold som representerer folk flest. Vårt løfte er lave boliglånsrenter og effektive digitale løsninger, kombinert med lokal tilstedeværelse og samfunnsengasjement, sier konsernsjef Jan-Frode Janson i SpareBank 1 SMN.
Vilkår
LOfavør Førstehjemslån:
- Lån innenfor 85 % og øvrige krav i Boliglånsforskriften
- Gjelder lån til kundens første bolig og kan ikke økes eller refinansieres til samme vilkår
- Nominell rente fra 2,25 pst
LOfavør Boliglån Ung:
- Lån innenfor 85 % av boligverdi og øvrige krav i Boliglånsforskriften
- Gis til kunder 18 – 34 år
- Nominell rente fra 2,32 pst
LOfavør Boliglån:
- For kunder over 34 år
- Lån innenfor 75 % av boligverdi og ellers innenfor Boliglånsforskriften, nominell rente fra 2,50 pst
- Lån innenfor 50 % av boligverdi og ellers innenfor Boliglånsforskriften, fra 2,32 pst
Kontakter
Jenny Ann HammerøAvdelingsleder / Informasjonssjef
Tel:916 99 817jah@lo.noTrond GramAvdelingsnestleder
Tel:99618169trond.gram@lo.noBilder

Om LO
Landsorganisasjonen i Norge (LO) er Norges største arbeidstakerorganisasjon. Over 970 000 medlemmer er organisert i fagforbund som er tilsluttet LO.
Følg pressemeldinger fra LO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra LO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra LO
LO-lederen om Fensfeltet: – Noe stort er på gang23.9.2026 12:08:23 CEST | Pressemelding
Staten tar nå kontroll for å sikre tilgang til kritiske mineraler. Dagens beslutning fra regjeringen skal sørge for at vi nå kan igangsette utvinning av sjeldne jordarter på Fensfeltet i Nome i Telemark langt raskere enn mange hadde sett for seg.
LO ber arbeidsgiverne bli med på å finne løsninger for deltidsansatte15.9.2026 12:56:14 CEST | Pressemelding
LO-nestleder Henriette Jevnaker håper arbeidsgiverne nå er ferdig med å diskutere om vi må endre praksis i Norge, og heller blir med på å diskutere løsninger for merarbeid for deltidsansatte.
Ny kommunikasjonssjef i LO7.9.2026 12:52:51 CEST | Pressemelding
LO styrker laget, og ansetter Tor A. Godal som ny kommunikasjonssjef
Konduktørene i Vy enige – lokførerne setter mekling på pause2.9.2026 05:58:01 CEST | Pressemelding
Norsk Jernbaneforbund er enige med Vy i årets lønnsoppgjør. Norsk Lokomotivførerforbund setter meklinga på pause. Det blir ingen streik nå.
Landsorganisasjonen i Norge uttrykker dyp sorg over tapet av vår folkekjære kong Harald. En lang arbeidsdag i folkets tjeneste er over28.8.2026 09:14:23 CEST | Pressemelding
Mottoet «Alt for Norge», som kong Harald videreførte fra sin far og bestefar, preget hans gjerning på alle områder og til alle tider. Gjennom dette ble han alle nordmenns konge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
