Nye koronatiltak for frivilligheten må møte faktiske behov

En fersk undersøkelse Frivillighet Norge har gjennomført blant frivillige organisasjoner viser at 2 av 3 organisasjoner ikke har benyttet krisepakken for frivilligheten så langt. Frivillighet Norge mener at nye ordninger må være bedre tilpasset organisasjonenes utfordringer.
– Det koster mer å arrangere med de smittevernsreglene vi har nå, blant annet fordi det krever mer planlegging og større plass til færre deltakere. Det er også behov for mer og annet utstyr enn tidligere. Vi forventer at nye ordninger vil imøtekomme de faktiske behovene organisasjonene opplever i hverdagen, sier generalsekretær i Frivillighet Norge Stian Slotterøy Johnsen.
– Det er bra at det kommer flere ordninger, men hele bredden av frivillige organisasjoner må få den hjelpen de trenger for å kunne bidra i sine lokalmiljø. Mange vegrer seg for å planlegge nye aktiviteter fordi de er usikre på fremtidig smittesituasjon og mulige økonomiske tap, sier Slotterøy Johnsen.
Beregning av tilskudd
Mange organisasjoner har mistet medlemmer siden koronautbruddet. Regjeringen varsler nå at medlemstall fra 2019 skal brukes som grunnlag for tilskudd.
– Dette er et veldig godt og viktig forslag fra Abid Raja, og i tråd med hva vårt årsmøte vedtok i mai 2020. Mange organisasjoner er bekymret fordi koronasituasjonen har påvirket aktivitetsnivået, medlemstilbud og rekruttering av nye medlemmer. Derfor er det viktig at det offentlige ikke bruker aktivitetsnivået i “annerledesåret” 2020 som grunnlag for beregning av tilskudd. At man i stedet kan velge å bruke 2019-tall, bidrar til mer forutsigbarhet for organisasjoner som ikke har kunnet rekruttere som normalt, og betyr at vi ikke trenger å kutte mer i aktivitet, sier Slotterøy Johnsen.
– Det bør imidlertid også være mulig å velge å bruke 2020-tall, for organisasjoner som har hatt medlemsvekst, understreker Slotterøy Johnsen.
Nøkkelord
Kontakter
Stian Slotterøy JohnsenGeneralsekretær
Tel:21 56 76 54 / 959 33 862stian@frivillighetnorge.noBilder

Om Frivillighet Norge
Frivillighet Norge er samarbeidsforumet for frivillige organisasjoner i Norge. Vi arbeider for en helhetlig frivillighetspolitikk for å sikre vekst og utvikling i frivilligheten, som er en hjørnestein i norsk kultur og samfunnsliv. Frivilligheten er mangfoldig og politikken må derfor ha et spekter av ulike grep for å gi alle deler av frivillig sektor bedre rammevilkår.
Frivillighet Norge ble stiftet i 2005 og har i dag 370 organisasjoner som medlemmer, som til sammen representerer over 50.000 lag og foreninger over hele landet.
Følg pressemeldinger fra Frivillighet Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frivillighet Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frivillighet Norge
Frivillighet Norge: Regjeringen fullfinansierer for første gang momskompensasjonen til frivilligheten i statsbudsjettet15.10.2025 10:27:08 CEST | Pressemelding
– For første gang setter regjeringen i statsbudsjettet av nok midler til full momskompensasjon og anerkjenner dermed at økt aktivitet i frivilligheten også øker behovet for momskompensasjon. Det er veldig positivt, sier generalsekretær Stian Slotterøy Johnsen i Frivillighet Norge.
Frivilligheten må prioriteres – ikke bare anerkjennes1.10.2025 07:05:00 CEST | Leserinnlegg
De siste ti årene har samfunnet gjennomgått betydelige endringer. Det er flere konflikter og kriger verden over, og internasjonalt svekkes demokratier og ytringsfriheten. I flere land snevres rommet for sivilsamfunnet inn, og myndighetene motarbeider organisasjoner som utfordrer statens politikk. Frivillig sektor har alltid vært en bærebjelke i det norske samfunnet. Nå er tiden inne for å gjøre den mer robust.
Internasjonal uro gir økt frivillig engasjement18.9.2025 12:00:00 CEST | Aktuelt
Frivillighet Norges årlige befolkningsundersøkelse om frivillig innsats og holdninger til frivilligheten, viser at frivillig innsats fortsatt står sterkt i Norge og at den politiske situasjonen i verden faktisk motiverer flere til å bidra. 18 prosent av befolkningen sier at internasjonal uro gjør at de ønsker å engasjere seg mer.
Frivillighetsbarometeret 2025 presenteres torsdag kl. 12.0016.9.2025 13:27:52 CEST | Presseinvitasjon
Frivillighet Norges årlige befolkningsundersøkelse om frivillig innsats og holdninger til frivilligheten presenteres torsdag 18. september kl 12.00.
Nå kan du nominere til de nasjonale frivillighetsprisene!26.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Er det en frivillig fra ditt område som bør settes pris på? I den utfordrende tiden vi er i nå, er det å nominere til de nasjonale frivillighetsprisene en måte å løfte frem ildsjelene og de frivillige organisasjonene, og vise hvilken viktig rolle de har i samfunnet vårt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom