Nye EQS med norsk salgsstart 17. august - Startpris på under en million kroner
10.8.2021 10:47:46 CEST | Mercedes-Benz Norge | Pressemelding
- Flaggskipet EQS tar elbiler til et nytt nivå, og imponerer med en fantastisk rekkevidde på opptil 780 kilometer, mye takket være klasseledende aerodynamikk og en svært effektiv drivlinje. Nivået av standardutstyr er høyt, med fokus på komfort, sikkerhet og teknologi. Vi gleder oss til å snart kunne ønske den nye luksus-sedanen EQS velkommen på norske veier, sier konserndirektør Kjetil Myhre i Mercedes-Benz Norge, hos Bertel O. Steen.
Høyt nivå av standardutstyr
EQS har et høyt nivå av standardutstyr med blant annet AIRMATIC luftfjæring for utmerket kjørekomfort, og DIGITAL Light som presist lyser opp veien uten å blende motgående trafikk. Skjermpakken med 12,8" OLED skjerm i midtkonsollen er standard på EQS 450+, mens kundene som velger EQS 580 4MATIC kan glede seg over den nye MBUX Hyperscreen som standard. I tillegg vil kundene finne utstyr som adaptiv cruise control, 360-graders kamera, navigasjon og KEYLESS-GO uten å måtte krysse av i listen for ekstrautstyr.

EQS har en rekkevidde på opptil 780 kilometer (WLTP)
Med en rekkevidde på opptil 780 kilometer (WLTP) og en effekt på opptil 524 hestekrefter møter også drivverket alle forventninger til en progressiv sedan i S-Klasse-segmentet. Alle EQS-modellene har en elektrisk motor på bakakselen, mens versjonene med firehjulstrekksystemet 4MATIC har i tillegg en motor på forakselen. Med Torque Shift på 4MATIC-modellene fordeles drivmomentet mellom for- og bakakselen intelligent og kontinuerlig. Slik sikrer systemet at den mest effektive motoren brukes i alle tilfeller, og gir en mye raskere respons enn med mekanisk firehjulstrekk.
En ny generasjon batterier med betydelig høyere energitetthet introduseres hvor både EQS 450+ og EQS 580 4MATIC har et netto energiinnhold på 107,8 kWh. Den innovative programvaren for batteristyringen er utviklet internt og tillater skybaserte oppdateringer (OTA). Energistyringen til EQS holdes derfor oppdatert gjennom hele livssyklusen til bilen. Et stort og bærekraftig fremskritt er oppnådd i cellekjemien hvor andelen kobolt er redusert til ti prosent.
EQS kan lades med opptil 200 kW på hurtigladestasjoner, og med opptil 22 kW med ladeboks via den kraftige ombordladeren. En rekkevidde på nye 300 kilometer (WLTP) kan lades opp på kun 15 minutter under rette forhold. Ladetiden effektiviseres med intelligent termisk styring når navigasjon aktiveres med Electric Intelligence. Batteriet kan dermed forvarmes eller kjøles under kjøring slik at bilen når det ideelle temperaturvinduet på en hurtigladestasjon, som muliggjør raskere lading.
EQS er den mest aerodynamiske produksjonsbilen i verden
Med en cd-verdi fra 0,20 er EQS den mest aerodynamiske produksjonsbilen i verden, noe som påvirker rekkevidden så vel som støykomforten positivt. Coupéformen, flat frontrute, optimalisert gulv og stort sett lukkede lameller er bare noen av elementene som bidrar til klasseledende aerodynamikk og god aeroakustisk ytelse.
For å redusere vindstøy til et minimum har EQS gjennomgått flere omfattende utviklingstrinn med blant annet tallrike optimaliseringer innen dørstrukturer og forsegling. I tillegg har A-stolpene fått en spesialformet list og dørene har elektrisk innfellbare dørhåndtak.
DIGITAL LIGHT med ekstremt nøyaktige fjernlys
En lysmodul med tre ekstremt kraftige lysdioder styres av 1,3 millioner mikrospeil i hver lykt. Oppløsningen er derfor mer enn 2,6 millioner piksler per kjøretøy. Dette gir bedre presisjon under krevende lysforhold, og ekstremt nøyaktige fjernlys som maskerer ut motgående trafikk.
Den revolusjonerende DIGITAL LIGHT-teknologien gjør det mulig å projisere markeringer og advarselssymboler på veien. Dette er for øyeblikket ikke tilgjengelig i Norge, men den integrerte geofencingen hjelper til med å overholde reguleringene hvert land har basert på projiseringsfunksjonene. Når du kjører over en grense vil EQS automatisk justere funksjonene på DIGITAL LIGHT for å være i samsvar med reguleringene i landet du er i. Projiseringene kan da fortsatt aktiveres i MBUX, men funksjonen blir begrenset under oppholdet i landet.
MBUX Hyperscreen - Tre skjermer under en glassflate
Den store og buede skjermenheten ser ut til å sveve fra A-stolpe til A-stolpe, og er standardutstyr på EQS 580 4MATIC. Under en felles glassflate finnes tre skjermer som visuelt smelter sammen til inntrykket av en skjerm. Kontrollpanelene for det automatiske klimakontrollsystemet er plassert i det nedre området av det sentrale displayet og vises permanent slik at føreren og passasjeren foran kan justere temperatur og ventilasjon direkte.
Både den midtre skjermen og den som er plassert foran den fremre passasjeren gir haptisk tilbakemelding. Når en finger berører bestemte flekker på berøringsskjermen utløser aktuatorer (åtte i sentraldisplayet, fire i passasjerdisplayet foran) en merkbar vibrasjon i skjermglasset. Brukeren føler dermed pulseringer på den glatte overflaten som gir inntrykk av en mekanisk bryter. Et annet hjelpemiddel er den såkalte kraftresponsen fra begge skjermene. Ulike nivåer av trykk på glasset endrer responsen.
Den 12,3" store OLED-skjermen for passasjeren foran gir vedkommende deres eget display- og kontrollområde, noe som gjør reiser morsommere og mer underholdende. Imidlertid er underholdningsfunksjonene til frontpassasjerens display bare tilgjengelig innenfor rammen av de nasjonale lovbestemmelsene under reisen. Som ekstra sikkerhet vil et kamera oppdage dersom føreren ser i retning av passasjerskjermen foran, og dermed automatisk tone den ned slik at føreren ikke blir forstyrret mens han/hun kjører. Hvis passasjersetet foran ikke er opptatt, blir skjermen automatisk et digitalt dekorativt bilde. Det buede dekkglasset er laget av spesielt ripebestandig aluminiumsilikatglass og er belagt for å gjøre rengjøringen enklere. For eksempel kan fingeravtrykk enkelt fjernes med en mikrofiberduk.
MBUX-systemet med «zero-layer»-design
Multimediasystemet MBUX (Mercedes-Benz User Experience) har lærbar programvare som tilpasser kontroll- og skjermkonseptet til brukeren og gir vedkommende personlige forslag til flere av infotainment-, komfort- og kjøretøyfunksjonene.
Med det såkalte «zero-layer»-designet er de viktigste applikasjonene alltid på øverste nivå i synsfeltet, avhengig av situasjon og kontekst. For å redusere operasjonstrinn ytterligere har Mercedes-Benz utviklet et brukergrensesnitt med kontekstsensitiv bevissthet ved hjelp av kunstig intelligens. Dette optimaliseres kontinuerlig, både av endringer i omgivelsene og av brukeratferd.
Bakakselstyring
Bakakselstyring med en styrevinkel på opptil 4,5 grader er standard og bidrar til det praktiske og dynamiske inntrykket av EQS. Som tilleggsutstyr kan bakakselstyring med en styrevinkel på opptil 10 grader bestilles eller aktiveres med en skybasert oppdatering (OTA). Med 10 graders styrevinkel på bakhjulene får EQS en svingradius på 10,9 meter, noe som tilsvarer mange kompaktmodeller, til tross for at EQS er over 5 meter lang.
Tekniske data – Motor, batteri og lading:
|
|
|
EQS 450+ |
EQS 580 4MATIC |
|
Hjuldrift |
Bakhjulstrekk |
Firehjulstrekk |
|
|
Elektrisk motor |
|
Permanent synkron motor (PSM) |
|
|
Effekt |
hk |
333 |
524 |
|
Dreiemoment |
Nm |
568 |
855 |
|
Akselerasjon (0-100 km/h) |
s |
6,2 |
4,3 |
|
Toppfart3 |
km/t |
210 |
210 |
|
Batterikapasitet (WLTP) |
kWh |
107,8 |
107,8 |
|
Maksimal regenereringskapasitet |
kW |
186 |
290 |
|
Ombordlader (standard/tilleggsutstyr) |
kW |
11/22 |
11/22 |
|
Hurtiglader |
kW |
200 |
200 |
|
Blandet forbruk (WLTP) |
kWh/100 km |
15,6-19,8 |
18,4-21,2 |
|
CO2 utslipp (WLTP) |
g/km |
0 |
0 |
Tekniske data – Størrelse og vekt:
|
|
|
EQS 450+ |
EQS 580 4MATIC |
|
Lengde/bredde/høyde |
mm |
5216/1926/1512 |
|
|
Svingradius (med bakakselstyring 4.5°/10°) |
m |
11,9/10,9 |
|
|
Bagasjeromsvolum |
L |
610-1770 |
|
|
Vekt |
kg |
2480 |
2585 |
|
Lastekapasitet |
kg |
465-545 |
475-550 |
|
Maksimal totalvekt |
kg |
2945-3025 |
3060-3135 |
|
cd-verdi fra |
0,209 |
0,209 |
|
3: Elektronisk begrenset
9: Med 19" AMG-felger (forventet mot slutten av 2021) i SPORT-modus
Pris:
|
|
|
EQS 450+ |
EQS 580 4MATIC |
|
Pris fra kr (eks. levering) |
kr |
935.000 |
1.162.000 |
|
Norsk standardutstyr: |
|
|
MBUX Hyperscreen (standard på EQS 580 4MATIC) |
KEYLESS-GO |
|
DIGITAL Light med projisering |
Parkeringspakke m/360-graders kamera |
|
Kjøreassistentpakke Plus m/adaptiv cruise control |
Speilpakke |
|
AIRMATIC luftfjæring |
Elektriske seter m/minne |
|
Bakakselstyring på 4,5 grader |
Smartphone integrasjonspakke |
|
1 års gratis og ubegrenset IONITY hurtiglading via Mercedes me charge |
|
Nøkkelord
Kontakter
André JaskiewiczKommunikasjonskonsulent
andre.jaskiewicz@mercedes-benz.noAudun HermansenKommunikasjonsdirektør
Tel:976 70 148audun.hermansen@mercedes-benz.noKjetil MyhreDirektør Mercedes-Benz Norge
kjetil.myhre@mercedes-benz.noBilder










Om Mercedes-Benz Norge
Mercedes-Benz Norge er en avdeling på 30 årsverk i Bertel O. Steen AS som siden 1972 har vært importør i Norge.
Bertel O. Steen importerer i tillegg bilmerkene Mercedes-Benz, Kia, Peugeot, Citroën, DS, Opel, Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep, smart®, Setra og Fuso til Norge. Hovedtyngden av salget skjer gjennom vår egeneide forhandlerkjede. Konsernet er også en stor aktør innen bilfinans og verksteddrift.
Bertel O. Steen ønsker å ta en ledende rolle i den store transformasjonen som bilbransjen er inne i, og å bidra til utviklingen av morgendagens mobilitetsløsninger. Selskapet har ca. 3 000 medarbeidere. Hovedkontoret ligger i Lørenskog kommune.
Følg pressemeldinger fra Mercedes-Benz Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mercedes-Benz Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mercedes-Benz Norge
Mercedes-Benz avduker VLE: Det nye flaggskipet for elektrisk premiumtransport10.3.2026 20:38:14 CET | Pressemelding
Mercedes‑Benz introduserer VLE – en helt ny elektrisk storbil som forener komforten til en limousin med fleksibiliteten til en flerbruksbil. Modellen tilbys i et bredt spekter av konfigurasjoner med opptil åtte seter, fra familievennlige modeller til eksklusiv persontransport. Rekkevidden er på over 700 kilometer. VLE er den første modellen bygget på Mercedes‑Benz’ nyutviklede Van Architecture, og markerer med det starten på et nytt kapittel i selskapets 140‑årige bilhistorie.
Facelift Mercedes-Benz S-Klasse: Verdens beste bil er blitt enda bedre – og nå kan den bestilles i Norge27.2.2026 10:00:00 CET | Pressemelding
Mercedes‑Benz presenterer en ny generasjon S-Klasse med den mest omfattende oppdateringen i bilens historie. Over halvparten av bilen er nyutviklet, videreutviklet eller finjustert, og resultatet er 140 års ingeniørkunst kombinert med ny teknologi, et mer uttrykksfylt design, og et interiør løftet til et nytt nivå – i tillegg til uendelige muligheter for individuell skreddersøm. Nå er bilen klar for bestilling i Norge.
Mercedes-Benz: 140 år med innovasjon29.1.2026 08:45:00 CET | Pressemelding
I 2026 markerer Mercedes‑Benz et av de mest betydningsfulle jubileene i moderne industrihistorie: 140 år siden oppfinnelsen av automobilen. Det som startet som en visjon hos Carl Benz og Gottlieb Daimler, har vokst til et globalt symbol på mobilitet, kvalitet og tidløs luksus.
Salgsstart på elektriske CLA Shooting Brake – romslig eleganse med klasseledende rekkevidde13.1.2026 15:38:00 CET | Pressemelding
Nå åpner salget av den helt nye CLA Shooting Brake, den første helelektriske stasjonsvognen fra Mercedes-Benz. Bilmodellen, som kombinerer sportslig design, avansert teknologi og imponerende plass, kan bestilles med en intropris på 609.900* kroner for CLA 250+ Shooting Brake og fra 659.900 kroner for CLA 350 4MATIC Shooting Brake. De første kundebilene forventes på norske veier våren 2026.
Nye Mercedes Benz GLB – nå klar for bestilling i Norge13.1.2026 08:45:00 CET | Pressemelding
Nå begynner salget av den elektriske Mercedes‑Benz GLB i Norge. Med en startpris på 639.900 kroner, firehjulstrekk, tilhengerfeste, imponerende rekkevidde og mulighet for sju seter, er dette en SUV som kombinerer fleksibilitet, komfort og teknologi – perfekt tilpasset norske forhold. De første bilene forventes på veiene våren 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
