Nye avtaler med to namibiske universiteter
Høgskolen i Innlandet (HINN) har inngått samarbeidsavtaler med University of Namibia (UNAM) og Namibia University of Science and Technology (NUST).
De femårige avtalene ble signert under et institusjonsbesøk i Namibias hovedstad Windhoek denne uka.
Foruten videreføring av pågående utveksling mellom institusjonene, har partnerne også diskutert konkrete områder for samarbeid innen forskning og utvikling.
Langvarig samarbeid
University of Namibia (UNAM) har vært samarbeidspartner for høgskolen lenge, hovedsakelig innen utveksling.
– Helt siden 1990-tallet har høgskolen sendt 30 studenter årlig fra Innlandet på tre måneder lange praksisopphold ved UNAM. Studentene kommer fra lærer-, førskolelærer og sykepleierutdanningene våre. Dette er ett av resultatene fra samarbeidet som vi nå skal videreføre, sier rektor Peer Jacob Svenkerud.
Gjennom årene har flere hundre studenter fra HINN hatt praksis i Namibia, og HINN har også årlig tatt imot studenter fra UNAM.
Ny partner
Namibia University of Science and Technology (NUST) blir ny samarbeidspartner for Høgskolen i Innlandet gjennom en ny avtale mellom partene.
NUST har utviklet seg fra å være et polyteknisk institutt til et høymoderne og ambisiøst universitet med en rekke sammenfallende interesser med HINN.
– Møtet med universitetet var inspirerende og bekreftet at HINN kan få mange nye muligheter for samarbeid, særlig innen forskning, sier Svenkerud.
48 000 studenter
UNAM har i alt 30 000 registrerte studenter ved 12 studiesteder spredt over hele Namibia. NUST har 18 000 studenter fordelt på to campus og har utdanninger.
Begge har store grunnutdanninger for lærere og sykepleiere, og sterke forskningsmiljøer innen blant annet landbruk, naturbruk, økonomi og ledelse.
Høgskole i Innlandet sin kompetanse innen AR og VR-teknologi vakte sterk interesse ved begge de namibiske institusjonene. Kompetansen kan være relevant innen en rekke fagområder.
Også forskning innen bærekraftig landbruk, utmarksforvaltning og bioteknologi pekte seg ut som svært relevante områder for fremtidig forskningssamarbeid.
Gjenvisitt etter statsbesøk
Representanter fra UNAM og NUST var del av en offisiell namibisk delegasjon under et statsbesøk i Norge i mai. Delegasjonen besøkte blant annet høgskolen studiested på Elverum.
Høgskolen i Innlandet sitt besøk i Namibia denne uka var en gjenvisitt etter statsbesøket. Delegasjonen fra HINN besøkte seks ulike studiesteder på fem dager.
– Besøket har vist at begge de namibiske universitetene kan være stolte av resultatene de oppnår, og de mulighetene de har framover. De legger stor vekt på samspill med omgivelsene sine, og at forskning og utdannelse er relevant og til nytte i et samfunn med både store utfordringer og muligheter, avslutter Svenkerud.
Nøkkelord
Kontakter
Ine WigernæsProrektor samfunnskontaktAvdeling for kommunikasjon, samfunnskontakt og marked
Tel:+47 62 51 76 52Tel:+47 928 50 825ine.wigernas@inn.noBilder


Lenker
Om Høgskolen i Innlandet
Følg pressemeldinger fra Høgskolen i Innlandet
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Høgskolen i Innlandet på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Høgskolen i Innlandet
For LHBTI+-flyktninger føles Norge ikke bare trygt12.1.2023 10:21:34 CET | Pressemelding
En fersk rapport fra Østlandsforskning gir innblikk i hvordan flyktninger som identifiserer seg selv som LHBTIQ+ opplever sitt møte med Norge.
Nye studier ved Høgskolen i Innlandet i 202310.1.2023 11:00:00 CET | Pressemelding
Bachelor i musikkformidling, fordypning i kriseledelse og bachelor i bærekraftig reiselivs- og arrangementsledelse er blant våre nye og reviderte studier og fordypninger i studieporteføljen.
– Avisene er med på å øke rovdyrkonflikten15.12.2022 07:30:00 CET | Pressemelding
Det er stor forskjell i hvordan lokalaviser og riksaviser omtaler rovdyr. Spesielt lokalavisene bidrar til å holde konflikten varm både gjennom omfang og hvordan dyra blir fremstilt, viser forskning.
Internasjonal konferanse til Hamar9.12.2022 14:23:03 CET | Pressemelding
56 universiteter og høyskoler fra 12 land i Norden og det sørlige Afrika deltar i SANORD. Til høsten samles forskningsnettverket til konferanse på Hamar.
Skuffelse over statsbudsjettet for 20236.10.2022 15:27:58 CEST | Pressemelding
– Statsbudsjettet gjør det vanskeligere å løse samfunnsoppdraget vårt, i regionen med landets laveste andel innbyggere med høyere utdanning, sier rektor Peer Jacob Svenkerud ved Høgskolen i Innlandet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom