Ny veileder for arbeidet med naturrisiko

Verden står både i en klimakrise og en naturkrise. Naturtap, altså tap av arter, er betegnet som en av de største truslene mot menneskeheten. 25 prosent av alle arter er truet og utryddelsen går 100-1000 raskere enn et naturlig forløp, skriver Nordisk Råd i en rapport fra 2022. 75 prosent av land-baserte miljø og 66 prosent av det marine miljøet er endret av menneskelig aktivitet, viser tall fra IPBES.
- Når vi mister natur, er våre samfunn i fare. Vi er helt avhengige av velfungerende økosystemer og en levende natur for verdiskaping, trygghet og velferd. Derfor må bedrifter begynne å måle sitt fotavtrykk på naturen og omstille seg til sirkulære forretningsmodeller. Finansbransjen må støtte denne omstillingen, sier Stefano Esposito, seniorrådgiver bærekraftig finans i WWF Verdens naturfond.
I den forbindelse har Finans Norge, WWF og Deloitte lansert en veileder for hva finansforetak bør gjøre for å starte arbeidet med naturrisiko. Veilederen skal hjelpe finansforetakene til å identifisere, vurdere og håndtere naturrisiko.
- Finansnæringen skal være en pådriver for å skape en naturpositiv norsk økonomi, og vi ser frem til å samarbeide med myndighetene, kunder, interessenter og samarbeidspartnere for å implementere naturrisiko i finansnæringen og sammen skape en mer bærekraftig fremtid, sier Agathe Schjetlein, direktør for bærekraft og medlemskontakt i Finans Norge.
Naturrisiko må prioriteres på nivå med klimarisiko
Veilederen baserer seg på spørreundersøkelse, intervju og workshop med norske finansforetak. Disse undersøkelsene har vist at teamet naturrisiko er anerkjent i finansnæringen og det er en stor interesse og økende forståelse for tematikken.
- Resultatene fra denne undersøkelsen viser at det er et stort engasjement rundt naturrisiko og finansforetak ser i tillegg flere muligheter til å påvirke natur og biologisk mangfold positivt, sier Anders Magnus Løken, leder klima- og bærekrafttjenester i Deloitte.
Norsk finansnæring har kommet langt i arbeidet med å integrere klimarisiko, og ønsker nå å akselerere arbeidet med naturrisiko.
Viktig med god kompetansebygging
Rapporten legger fram prioriterte tiltak, anbefalte tiltak og ytterligere tiltak for finansforetakene i arbeidet med naturrisiko. Det er helt grunnleggende at vi nå arbeider videre med å sikre en god kompetansebygging. Samtidig vil det være viktig å etablere samarbeidsarenaer på tvers i finansnæringen og på tvers av bransjer. Samarbeid kan være viktig for å finne løsninger på felles utfordringer.
Her kan du les rapporten Naturrisiko i norsk finansnæring - En veiledning om hvordan finansforetak kan være med å sikre bærekraftig utvikling som ivaretar natur og biologisk mangfold
Kontakter
Anders Magnus LøkenLeder bærekraft og analyseDeloitte Risk Advisory
Tel:+47 926 64 885aloken@deloitte.noCecilie Lillehagen WeloPressekontaktDeloitte Norge
Tel:+4799231150cwelo@deloitte.noBilder
Om Deloitte
Deloitte er et markedsledende selskap som leverer revisjon, advokattjenester, finansiell rådgivning, risikoanalyser og konsulenttjenester. Vi etterstreber å hjelpe våre kunder realisere sine ambisjoner, skape en positiv forskjell i samfunnet, og utnytte potensialet i våre medarbeidere.
Vi arbeider for en rekke internasjonale selskaper og norske virksomheter innen alle deler av næringslivet, ideelle organisasjoner, idrett og kommunal- og statlig sektor. Hver klient har tilgang til et tverrfaglig team som kan trekke på erfarne medarbeidere og internasjonal kompetanse på tvers av industrier, sektorer og fagdisipliner. Gjennom dette er vi i stand til å bidra med dyp innsikt og kvalifiserte meninger om problemstillinger i daglig drift, så vel som innspill og vurderinger om fremtidige scenarier. Med 1500 ansatte ved 23 kontorer i Norge har vi kapasitet og kompetanse til å gjennomføre alle typer prosjekter. Vi bidrar til å skape resultater for våre klienter gjennom en strategisk tilnærming til utfordringer, med høy grad av praktisk gjennomføringsevne.
Følg pressemeldinger fra Deloitte
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Deloitte på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Deloitte
Ayond er Rising Star på Vestlandet 20253.9.2025 11:07:29 CEST | Pressemelding
Tirsdag 2. september ble Ayond kåret til årets Rising Star på Vestlandet - en prestisjetung pris som hedrer raskt voksende og innovative selskaper med sterk lokal forankring.
Dette er Norges mest veldrevne selskaper i 202522.8.2025 15:38:38 CEST | Pressemelding
Syv selskaper har blitt tildelt den gjeve utmerkelsen for å være Norges Best Managed Companies 2025.
Deloitte selger deler av sin virksomhet i Norge11.8.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Deloitte Norge skiller ut og selger deler av sin virksomhet til Cedra Norge. 13 regionskontorer med 290 ansatte og 27 partnere som primært har levert revisjon, rådgivning og advokattjenester til mindre og mellomstore virksomheter, er omfattet av avtalen.
Norsk klubbfotball i vekst – på og utenfor banen24.6.2025 09:01:00 CEST | Pressemelding
Norsk klubbfotball står sterkere enn på mange år. Tall fra 2024-sesongen viser økt økonomisk kraft for flere klubber, økende kommersiell interesse og internasjonal anerkjennelse – en utvikling som går på tvers av Eliteserien, OBOS-ligaen og Toppserien.
Deloitte tar opp 13 nye partnere2.6.2025 12:24:40 CEST | Pressemelding
Deloitte tar opp 13 nye partnere fra egen organisasjon fra og med 1. juni 2025. De nye partnerne jobber både innen revisjon, rådgivning og i Deloitte Advokatfirma.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom