Ny værradar i Finnmark gir bedre varsling

Med værradaren som bygges på Rássegálvárri i Kautokeino kommune dekkes et hull i værvarslingen i Norge.
– Indre Troms og Finnmarksvidda har vært en blindsone, sier Justyna Wodziczko, avdelingsleder for Vervarslinga i Nord-Norge i Tromsø.
Bedre nedbørsvarsel
Sammen med værradarene i Hasvik på Sørøya og i Berlevåg i Varanger vil radaren på Rássegálvárri særlig bidra til bedre nedbørsvarsler i Finnmark. Det vil bli mulig å følge med på nedbøren både i nåtid og i de nærmeste 90 minuttene, noe som ikke har vært et tilbud i området så langt. 90-minuttersoversikten er i dag tilgjengelig for resten av landet på Yr.no.
– For oss som jobber med værvarsling vil den gi et bedre bilde av hva som kommer fra sør og fra øst. Det vil være nyttig for folk som kjører på E8, som kan være utfordrende værmessig. Det blir også et godt verktøy for folk som skal på tur i fjellet, sier Justyna Wodziczko.
Økt sikkerhet
Værradaren i Finnmark vil bidra til økt sikkerhet også på andre måter. Den vil sørge for bedre værdata for ambulansefly og annen flytrafikk, og den vil gi godt grunnlag for NVE til å varsle om skred- og rasfare.
På sikt kan den også lære oss mer om hva slags klima vi kan vente oss i fremtiden.
– Radaren vil indirekte bidra til å gi meteorologene bedre modeller å jobbe med. Den kan bli et viktig verktøy for å overvåke endringer i klimaet, sier Wodziczko.
Ideell beliggenhet
Den nye radaren bygges et sted der det tidligere har stått to radarer som Forsvaret har eid. Disse var planlagt revet, og Meteorologisk institutt har bistått i rivningen.
– Infrastrukturen er på plass og området er flatt og fint, forteller Kjetil Stiansen, avdelingsleder for drift av observasjonssystemer ved Meteorologisk institutt.
Et slikt radaranlegg må legges til et sted med strøm og kommunikasjon. Radaren har en rekkevidde på 240 kilometer og må ikke ligge for lavt eller i nærheten av fjell. Da vil signalene blokkeres.
På grunn av jordas krumning må det heller ikke ligge for høyt, slik at områder som ligger langt unna går under signalene som sendes ut i en rett linje.
Radaren på Finnmarksvidda blir tolvte stasjonære værradaren i Norge.
Nøkkelord
Kontakter
Pernille AmdahlKommunikasjonsrådgiverMeteorologisk institutt
Tel:41685884pernillea@met.noBilder

Om Meteorologisk institutt
Følg pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Meteorologisk institutt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Lite sjøis i Arktis i juni1.7.2025 14:44:21 CEST | Pressemelding
Været i juni har vært så vanlig som det kan bli, men det er målt svært lite sjøis i Arktis. Sjøisen er på sitt nest laveste nivå siden målingene startet i 1991.
Er det mer vind nå enn før?30.6.2025 11:10:02 CEST | Pressemelding
Mange spør oss om det har blitt mer vind – og om klimaendringene kan være årsaken. Her er det vi vet.
Varmeste våren noensinne på Østlandet og i Agder3.6.2025 14:51:11 CEST | Pressemelding
I store deler av Sør-Norge og sørlige deler av Nordland var vårsesongen ekstremt varm. I nord var våren ekstremt våt enkelte steder.
Trønderne fikk en våt og litt kjølig mai2.6.2025 16:00:45 CEST | Pressemelding
Flere stasjoner i Trøndelag satte rekord både for høy døgnnedbør og for mengden nedbør totalt i mai måned. I deler av Østlandet og Indre Troms var det helt motsatt.
Snømangel setter fart på oppvarmingen: – Hele klimasystemet påvirkes2.6.2025 09:49:41 CEST | Pressemelding
De siste tiårene har vi hatt en global reduksjon i snødekke på størrelse med Australia. Det har ikke bare konsekvenser for skientusiaster, men kan gi høyere temperaturer og mer tørke senere på året.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom