Ny rapport viser at ukrainske flyktninger føler seg godt tatt imot
31.10.2022 14:09:59 CET | IMDi | Pressemelding
Nylig passerte Norge 31430 ukrainske flyktninger. Og det planlegges for at totalantallet kan bli 70 000 innen utgangen av neste år, selv om dette er høyst usikre tall.
Det ble gjennomført en studie om hvordan disse flyktningene har blitt tatt imot i Norge. Det er innhentet informasjon fra ukrainske flyktninger, samt foretatt intervjuer med personell som har vært i nær kontakt med ukrainske flyktninger etter ankomst.
- Takknemlige
Undersøkelsen, som er gjennomført av By- og regionforskningsinstituttet NIBR ved OsloMet, på oppdrag av Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi) og Utlendingsdirektoratet (UDI), ble publisert 31. oktober.
Undersøkelsen viser at flyktningene er svært takknemlige for å ha kommet til Norge og opplever stort sett å ha blitt godt tatt imot.
- Ukrainernes egne erfaringer og opplevelser når de ankommer Norge er viktig for oss. Vi må lære av hvordan denne flyktningkrisen håndteres. Kunnskapen denne undersøkelsen gir, vil hjelpe alle involverte aktører og aller viktigst: alle de som skal komme, sier direktør i IMDi Libe Rieber-Mohn.
Utfordringer
Samtidig er det enkelte forbedringspunktet. Disse knyttes særlig til utfordringer med å nå alle med forståelig og oppdatert informasjon. Mer enn 70 prosent av flyktningene har opplevd vanskeligheter med å finne frem til riktig informasjon.
De fleste som har blitt spurt tror dessuten at oppholdet deres i Norge vil bli langvarig, og 26 prosent svarte at de ønsker å returnere til Ukraina så snart krigen er over. Nesten alle respondentene i undersøkelsen oppgir de ønsker å delta i introduksjonsprogrammet og lære norsk, for å kunne starte integreringen i det norske samfunnet.
- Verdifull informasjon
Direktør i UDI, Frode Forfang, påpeker at den nye NIBR-rapporten vil være en god kilde til både innsikt og utvikling. - Denne verdifulle informasjonen skal vi ta i bruk i fortsettelsen, slik at alle som kommer blir tatt imot og håndtert videre på en god og effektiv måte, sier UDI-direktøren.
Nøkkelord
Kontakter
Pressekontakter: Anders Bortne (IMDi), tlf. 95767794, anbo@imdi.no
Per-Jan Brekke (UDI) tlf. 92664526, PRJBR@udi.no
Lenker
Om IMDi
Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi) skal gjennomføre regjeringens integreringspolitikk. IMDi er underlagt Arbeids- og inkluderingsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra IMDi
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra IMDi på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra IMDi
Integrering av innvandrere: Et sammensatt bilde27.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Innvandrere i Norge er en heterogen gruppe. Det er betydelig variasjon i resultater avhengig av blant annet landbakgrunn, botid, utdanningsnivå og generasjon.
Fire av ti flyktninger rett ut i jobb17.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
I 2025 avsluttet 12 716 flyktninger Introduksjonsprogrammet. Nær halvparten gikk rett ut i jobb eller utdanning.
Befolkningen mer restriktiv til innvandring og integrering27.5.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Samtidig er flere av holdningene nyanserte og stabile over tid.
Gir frivilligheten 200 millioner for å styrke integreringen4.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Nå fordeles over 200 millioner kroner til frivillige organisasjoner, for å styrke integreringen. Flere innvandrere skal i jobb og bli aktive deltagere i samfunnet.
Ny rapport om diskriminering i norsk arbeidsliv29.4.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Ansatte med innvandrerbakgrunn har mindre sjanse for opprykk, og opplever oftere mobbing på arbeidsplassen. Nå peker forskere på flere tiltak som reduserer risikoen for diskriminering.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
