Ny rapport kartlegger nærskipsfartens utfordringer knyttet til flåtefornyelse

Funnene fra Menon Economics viser at mangel på flåtefornyelse i all hovedsak kan forklares ved relativt lav lønnsomhet og lav grad av egenkapital. Dette begrenser rederiene sine muligheter for lån og dermed deres evne til å investere i nye fartøy. Den lave lønnsomheten skyldes i stor grad at fraktmarkedet er åpent og preges av sterk konkurranse. Studien viser ikke tegn til markedssvikt i finansmarkedene.
– Regjeringen har en offensiv maritim politikk som skal bidra til at næringen skaper verdier og arbeidsplasser langs hele kysten både i dag og i framtiden. Vi vil legge til rette for innovasjon og omstilling, men da er det viktig at vi har et godt bilde av hvordan markedet ser ut. Det gir denne rapporten fra Menon, sier næringsminister Iselin Nybø.
Regjeringen har ambisiøse miljømål for den maritime næringen. Handlingsplanen for grønn skipsfart ble lagt frem i juni 2019 og skal bidra til å realisere regjeringens ambisjon om å halvere utslippene fra innenriks sjøfart og fiske innen 2030.
Lasteskip utgjør en stor andel av den norske nærskipsflåten. Lasteskipene er i handlingsplanen utpekt som en fartøyskategori med stort potensial for utslippskutt. En flåtefornyelse hvor nytt design og ny teknologi tas i bruk kan gi gode bidrag til utslippsreduksjoner for lasteskipsflåten.
GIEK, Eksportkreditt og Innovasjon Norge har låne- og garantiordninger som kan benyttes til skipsfinansiering. En forutsetning for å benytte disse ordningene, er at banker er med på deler av finansieringen. Rapporten viser at disse i liten grad benyttes av denne delen av nærskipsnæringen. Menons rapport peker på noen av årsakene til dette.
– Regjeringen har låne- og garantiordninger gjennom GIEK, Eksportkreditt og Innovasjon Norge. Disse virkemidlene kan også brukes av nærskipsnæringen. Reduserte CO2-utslipp fra lasteskip skal være med å oppfylle regjeringens mål om å halvere utslippene fra innenriks sjøfart og fiske innen 2030, sier næringsminister Iselin Nybø.
Høsten 2020 vil regjeringen legge frem en stortingsmelding om maritim politikk. Meldingen skal peke ut retningen for den maritime politikken, for en konkurransedyktig maritim næring fremover.
Bilder


Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Norge inngår stor og viktig frihandelsavtale3.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
I går ettermiddag ble Norge og de andre EFTA-landene enige om en ny frihandelsavtale med MERCOSUR-landene i Sør-Amerika. Energi, industrivarer, skipsfart og sjømat er blant næringene som vil få bedre markedsadgang.
Næringsministeren til Ukraine Recovery Conference (URC) i Roma1.7.2025 11:38:08 CEST | Pressemelding
9.–11. juli er næringsminister Cecilie Myrseth i Roma for blant annet å representere Norge på gjenoppbyggingskonferansen Ukraine Recovery Conference.
Nytt regelverk på plass - åpner for søknader om fiskeoppdrett på land igjen1.7.2025 08:01:00 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har i dag fastsatt endring av laksetildelingsforskriften og akvabiosikkerhetsforskriften. Endringene innebærer en presisering av vilkår for plassering av anlegg, slik at grensen mellom hva som anses å være på land og i sjø blir tydeligere. Det innføres krav om desinfeksjon av inntaksvann for anlegg på land for å begrense risiko for spredning av smittestoff via vann.
I dag får Konkurransetilsynet et nytt verktøy for å bekjempe alvorlige konkurranseproblemer1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Markedsetterforskning er et nytt verktøy for Konkurransetilsynet, som kan bidra til bedre konkurranse. God konkurranse er viktig for at forbrukerne skal få rimelige priser og godt utvalg. Markedsetterforskning vil gjelde for alle markeder, inkludert dagligvarebransjen. Reglene om markedsetterforskning trer i kraft 1. juli.
Nye grep for å sikre en bærekraftig turistfiskenæring1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss innfører fra 1. august i år nye tiltak for å sikre en mer bærekraftig turistfiskenæring.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom