Ny mateksportforskrift skal gjøre det enklere for sjømatnæringen

- Jeg er veldig fornøyd med at vi har fått på plass en helt ny mateksportforskrift. Forskriften samler krav og retningslinjer for eksport av mat på en plass, og vil bidra til effektivisering av Mattilsynets arbeid med eksportsertifikater, sier fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen (H).
Den nye forskriften har formalisert all praksis og regler knyttet til eksportsertifikater, og samlet dem til én forskrift. Dette betyr at når et vareparti med sjømat skal eksporteres til land utenfor EØS må varene følges av en rekke dokumenter – blant annet gjelder det eksportsertifikat for sjømat. Gjennom dette bekrefter Mattilsynet at varene som eksporteres er trygge, og i samsvar med importlandets krav.
- Dette er en viktig forskrift da Norge er en av verdens største eksportører av sjømat. Det vil være med på å forenkle hverdagen til produsenter og eksportører, og gi de en bedre oversikt over hvilke krav og prosesser som gjelder, sier Ingebrigtsen.
Majoriteten av sertifikatene som Mattilsynet utsteder gjelder eksport av sjømat. Derfor blir denne forskriften spesielt viktig for både Mattilsynet og sjømatnæringen slik at det finnes klare og tilgjengelige regler som regulerer sertifikatutstedelsen. Et slikt nasjonalt regelverk er med på å tydeliggjøre hvilket ansvar som ligger hos produsenter og hos eksportører i forbindelse med eksport til land utenfor EØS.
Mer om forskriften:
Mateksportforskriften er en helt ny forskrift og trer i kraft 15. juli 2020. Forskriften er en del av Mattilsynets arbeid om å effektivisere og regulere utstedelsen av eksportsertifikater. Forskriften er utarbeidet i samarbeid med Landbruks- og matdepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.Forskriften var på høring 29. mai - 1. oktober 2019, hvorav innspill fra næringen ble sikret gjennom flere innspillsmøter.
Les mer på Mattilsynets nettsider.
Nøkkelord
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Forvaltningsvirksomheten i Argentum selges10.9.2025 10:01:51 CEST | Pressemelding
Argentum Fondsinvesteringer, som er heleid av staten, har inngått avtale om å selge forvaltningsvirksomheten til EGD Holding for 225 millioner kroner. Salget er betinget av Stortingets tilslutning.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Brasil for å signere ny handelsavtale9.9.2025 12:48:26 CEST | Pressemelding
Avtalen innebærer at Norge får tollfri handel for nesten alle varer som eksporteres til Brasil og Argentina.
Utsetter krav til rapporteringsutstyr for flåten under 8 meter5.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren har besluttet å utsette kravet om innføring av elektronisk fangstrapportering og VMS-utstyr for fiskefartøy under 8 meter. Samtidig forlenges perioden med myk håndheving for fartøy mellom 8 og 11 meter inntil videre.
Vil utlyse areal for havbruk til havs2.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen har besluttet at det vil lyses ut areal hvor havbruk til havs kan etableres. – En ny viktig milepæl, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Fortsatt adgang til USA for norsk sjømat1.9.2025 15:31:49 CEST | Pressemelding
Norsk sjømat kan eksporteres til USA som før når nye amerikanske regler mot bifangst av sjøpattedyr får virkning fra 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom