Ny folkehelsemelding: – Risikerer å legge en enorm byrde på de unge

Helseutgiftene i Norge har vokst betraktelig de siste årene, i fjor ble det brukt rekordhøye 360 milliarder på helse. I dag kom regjeringens nye folkehelsemelding der de presenterer hvordan de vil komme de økende helseutgiftene til livs.
– Naturen er landets flotteste og aller beste treningssenter. Treningssenteret som blir bygget om flere ganger i året og byr på nye aktiviteter hver eneste årstid, sa folkehelseminister Åse Michaelsen (FrP) da hun presenterte meldingen.
Til tross for flotte ord, er Norsk Friluftsliv bekymret over at regjeringen ikke har en tydeligere plan for hvordan de skal få flere i aktivitet.
Ubenyttet potensial
– Det er flott at regjeringen vil satse på tidlig innsats for barn og unge, forebygging av ensomhet og mindre ulikhet i helse. Et løft for lavterskel aktivitet og friluftsliv vil kunne ha kjempebetydning for å nå alle disse målene. I meldingen savner vi nye tiltak som berører dette, sier Lasse Heimdal, generalsekretær i Norsk Friluftsliv.
Norsk Friluftsliv er paraplyorganisasjonen for 17 friluftsorganisasjoner, som hver dag jobber for å få med flere ut i naturen. De skulle gjerne ha gjort enda mer for folkehelsa, men venter nå på et politisk løft.
– Friluftsorganisasjonene står klare til innsats, og vi vil trå til når de nødvendige ressursene er på plass!
Mange tapte leveår
Det er fire år siden forrige folkehelsemelding, og utfordringene har ikke blitt mindre siden den gang. Siden forrige plan har det vært en økning på 44,8 milliarder i helseutgifter.
– Bak tallene er veldig mange mennesker med tapte leveår og tapt livskvalitet. I tillegg kommer den økonomiske byrden. Regjeringen snakker om at små grep kan utgjøre en stor forskjell, men med dagens helseutgifter må det større grep til, for å unngå å legge en enorm fremtidig byrde på de unge, uttaler Lasse Heimdal.
Fra før vet vi at en vesentlig del av helseutgiftene skyldes livsstil, det vil si lidelser som i hovedsak kan unngås, forklarer Heimdal.
– Vi vet også at det er langt billigere å satse på helsefremmende tiltak, enn på reparasjon. Vi venter derfor nå på handlingsplanen for fysisk aktivitet, hvor vi forventer et større løft for friluftslivet.
Nøkkelord
Kontakter
Lasse HeimdalGeneralsekretær
Tel:+47 951 51 194lasse.heimdal@norskfriluftsliv.noBilder

Om Norsk Friluftsliv
Norsk Friluftsliv er fellesorganisasjonen for de 19 store friluftslivsorganisasjonene, med én million medlemskap og flere enn 5000 lag og foreninger.
Vårt oppdrag er å jobbe for at våre medlemsorganisasjoner er i best mulig stand til å bidra til friluftsglede for flere – oftere. Hvert år arrangerer vi Friluftslivets uke over hele landet, fra første helg i september.
Våre medlemsorganisasjoner: 4H Norge, Den Norske Turistforening, Forbundet KYSTEN, Norges Turmarsjforbund, Norges Jeger- og fiskerforbund, KFUK-KFUM-speiderne, Kristen Idrettskontakt, Norges Dykkeforbund, Norges klatreforbund, Norges orienteringsforbund, Norges Padleforbund, Norges Røde Kors, Norges speiderforbund, Skiforeningen, Syklistforeningen, Norsk Kennel klub, Norges Seilforbund, Det norske Skogselskap og Norges Sopp- og nyttevekstforbund.
Følg pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Friluftsliv på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Vil kutte millioner til friluftsliv i Friluftslivets år15.10.2025 12:39:17 CEST | Pressemelding
Midt i Friluftslivets år foreslår regjeringen å kutte 15 millioner til friluftslivsaktivitet. – En fullstendig uforståelig beslutning, mener Norsk Friluftsliv.
8 av 10 opplever bedre mental helse av å være ute i naturen10.10.2025 15:14:44 CEST | Pressemelding
De aller fleste opplever at det å være ute i naturen er godt for psyken, men det er langt færre som bruker naturen når de trenger det som mest, viser ny undersøkelse.
Nordmenn har strømmet til vannet denne sommeren4.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Årets sommer ble av det varme slaget, og friluftslivsaktiviteter i og på vann har virkelig fått vind i seilene, ifølge nye tall fra Ipsos.
Instagram og TikTok lokker flere nordmenn ut på tur3.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Sosiale medier spiller en stadig større rolle i å få nordmenn ut i naturen. 8 av 10 unge lar seg inspirere til å dra på tur eller drive med annet friluftsliv, ifølge nye tall fra Ipsos.
Verdens gapahukdag fyller ti år26.9.2025 13:40:33 CEST | Pressemelding
Lørdag 27. september markeres Verdens gapahukdag. Norsk Friluftsliv oppfordrer folk over hele landet til å feire tiårsjubileet for dagen med en tur til nærmeste gapahuk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
