Ny doktorgrad: Harry Potter-fans utforsker kjønn og seksualitet på internett
11.6.2021 16:00:07 CEST | Kilden kjønnsforskning.no | Pressemelding

Harry Potter har en stor tilhengerskare på internett – eller «fandom» som det ofte kalles. Mange av disse skriver fanfiction, altså historier som bygger videre på historien, karakterene eller universet i bokserien.
– Det er fiksjon skrevet av fans, for andre fans, og oftest uten at penger er involvert, sier Jennifer Duggan.
Det er nettopp disse fansene Duggan har skrevet doktorgrad om, med vekt på seksuelle minoriteter og kjønnsminoriteter i Harry Potter-fandommen.
– Jeg er interessert i hvordan de forandrer seksualiteten og kjønnet til karakterene, men også hvordan de forandrer karakterenes etnisitet når de dikter videre, sier Duggan.
Vanskelig å forske på unge
– Det er ganske mange personer i Harry Potter-fandommen som er trans, skeivkjønnet, interseksuelle eller har flytende kjønnsidentitet.
Andelen personer som tilhører en kjønnsminoritet er større i fandommen enn i samfunnet generelt, forklarer Duggan. Men man vet fortsatt lite om kjønnet til alle som er med i en fandom, fordi det er vanskelig å få oversikt over hvilket kjønn alle ungdommene er.
Nøkkelord
Kontakter
Jennifer Duggan, førstelektor ved Universitetet i Sørøst-Norge. E-post: jennifer.duggan@usn.no
Marianne Gunderson, stipendiat ved Universitetet i Bergen. E-post: Marianne.Gunderson@uib.no
Bilder

Lenker
Om Kilden kjønnsforskning.no
Kjønnsforskere studerer hvilke konsekvenser kjønnsforskjeller har for fordeling av ressurser, makt og muligheter, og hvordan ideer om kjønn formes og kommer til uttrykk i kulturen og samfunnet omkring oss.
Kunnskapssenteret Kilden kjønnsforskning.no har et nasjonalt ansvar for å fremme kjønnsforskning, og kjønnsperspektiver og kjønnsbalanse i forskning og innovasjon gjennom å formidle og sammenstille forskning. For mer informasjon se kjønnsforskning.no.
Følg pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kilden kjønnsforskning.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Hvorfor er vi så ambivalente til fotomodeller?29.10.2026 09:56:16 CET | Pressemelding
– Mange kjenner på forakt for, men også dragning mot modellyrket, sier professor ved OsloMet Cecilie B. Neumann. Nå har hun sett nærmere på yrkets historiske opprinnelse.
Går skilsmisse i arv?9.10.2026 11:35:56 CEST | Pressemelding
Delvis, ifølge forsker som har brukt DNA for å studere skilsmisser.
Kildens årskonferanse 2026: Hva har likestilling med demokratisk beredskap å gjøre?6.10.2026 13:25:54 CEST | Pressemelding
Fra #metoo til mannspolitisk mobilisering, fra forsoningsprosesser til unges politiske engasjement: Debatter om kjønn, representasjon og tilhørighet handler også om hvordan vi kan forstå og utvikle demokratiet.
Derfor blir autister diskriminert: Usynlige jenter, umyndige gutter29.9.2026 12:41:29 CEST | Pressemelding
Autistiske jenter går ofte langt inn i voksenlivet uten støtte og tilrettelegging. Med sin teori om «synlighetslogikk» bidrar Marte Dalmo til å forklare hvorfor.
26 forfattere ble dømt for landssvik. Bare 3 var kvinner.24.9.2026 14:43:44 CEST | Pressemelding
Rettsoppgjøret mot landssvikerne etter andre verdenskrig hadde en kjønnet slagside. Kvinnene fikk ofte lavere straffer eller unngikk tiltale. Det gjaldt også for forfatterne, sier Pål Csaszni Halvorsen som har forsket på temaet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
