Ny direktør i kriminalomsorgen region nord
23.11.2022 09:42:34 CET | Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) | Pressemelding

Trønderen Børstad er fra Stjørdal, men bor i dag i Molde.
Børstad kommer fra stilling som avdelingsdirektør i Statens vegvesen, og har en Master i Public Administration samt Bachelor fra Politihøgskolen. Han har videre erfaring fra Nav, Skatteetaten, Politidirektoratet og som politibetjent ved Sør-Trøndelag politidistrikt.
- Som tidligere politibetjent med mange års erfaring fra operativ tjeneste ser jeg viktigheten av at Norge har en velfungerende og god kriminalomsorg som legger vekt på rehabilitering. Straffegjennomføringen må ha en plan og en progresjon som medvirker til at de domfelte ikke kommer tilbake til oss etter endt soning. Kriminalomsorgens visjon er «Straff som endrer», og kriminalomsorgen ønsker ikke de straffedømte velkommen tilbake. Vi ønsker at de blir velfungerende borgere og gode skattebetalere i det norske samfunnet, sier Børstad.
Kriminalomsorgen region nord omfatter Trøndelag, Nordland og Troms og Finnmark.
Regionen har flere fengsler. Trondheim fengsel består av to avdelinger, Nermarka og Leira. Avdelingen Nermarka har høyt sikkerhetsnivå og har også en forvaringsavdeling (som er en av tre i landet). Mosjøen fengsel, Bodø fengsel, Tromsø fengsel og Vadsø fengsel er også fengsler med høyt sikkerhetsnivå. Trondheim fengsel avdeling Leira har lavt sikkerhetsnivå, og det har også Fauske fengsel og Verdal fengsel.
Region nord har ansvar for friomsorgskontorer i Troms og Finnmark (Kirkenes, Hammerfest, Harstad og Tromsø), Nordland (Bodø, Svolvær, Mo i Rana og Mosjøen) og Trøndelag (Steinkjer og Trondheim), og to overgangsboliger i hhv. Bodø og Trondheim.
Nøkkelord
Kontakter
Regionsdirektør Frode Børstad, tlf. 48011577
E-post: frode.borstad@kriminalomsorg.no
Bilder
Om Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)Solheimsgata 21
2000 Lillestrøm
404 38 800http://www.kriminalomsorgen.no
Følg pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen for januar 202612.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I utgangen av januar var det 3045 personer i fengsel i Norge. Samtidig ble 577 straffereaksjoner påbegynt i samfunnet. Av disse var 294 med elektronisk kontroll (fotlenke) og 168 var samfunnsstraff. 10 mindreårige satt i fengsel, og 42 hadde straffegjennomføring i samfunnet.
Fengselsbetjentutdanningen blir treårig bachelorgrad i 20273.2.2026 09:12:01 CET | Pressemelding
Fra høsten 2027 erstattes dagens toårige, lønnede fengselsbetjentutdanning av en treårig bachelorgrad i straffegjennomføring. Nå har KRUS åpnet opptaket til det som mest sannsynlig blir siste mulighet til å søke den lønnede fengselsbetjentutdanningen, med frist 1. mars.
To nye prorektorer til KRUS21.1.2026 08:27:44 CET | Pressemelding
Kriminalomsorgens høgskole og utdanningssenter KRUS styrker sin faglige ledelse ved å ansette to nye prorektorer. Kristian Mjåland og Veronica Haug Bekkstrand tiltrer henholdsvis som prorektor for forskning og formidling, og prorektor for utdanning.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen for desember 20258.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I utgangen av desember var det 3027 personer i fengsel i Norge. Samtidig ble 317 straffereaksjoner påbegynt i samfunnet. Av disse var 158 med elektronisk kontroll (fotlenke) og 74 var samfunnsstraff. 12 mindreårige satt i fengsel, og 37 hadde straffegjennomføring i samfunnet.
Kriminalomsorgen etablerer ny veiledningstjeneste for ansatte18.12.2025 13:27:46 CET | Pressemelding
Kriminalomsorgen etablerer en ny faglig veiledningstjeneste for ansatte og ledere, og lyser ut stillinger for psykologspesialister samt leder for tjenesten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
