Ny definisjon av hetebølger i Norge
14.6.2022 14:11:22 CEST | Meteorologisk institutt | Pressemelding

Den nye definisjonen skiller seg fra den gamle ved å ta utgangspunkt i en femdagersperiode i stedet for en tredagersperiode.
For å kunne kalle noe en hetebølge, trengs det en gjennomsnittlig makstemperatur på 28 grader eller mer over en periode på fem dager. I samme periode må minimumstemperaturen i snitt ligge på minst 16 grader.
Fenomenet kalles fra nå av en “norsk hetebølge” og skiller seg fra hetebølgene vi har sett blant annet i Spania og California. Foreløpig inngår dette i et prøveprosjekt fra Meteorologisk institutt (MET). Både navnet og definisjonen kan bli endret senere.
Overvåker hetebølgene
Fra 1. juni har MET for første gang drevet systematisk overvåkning av hetebølger i Norge. Hensikten er å få mer erfaring med fenomenet og om mulig kunne se hvordan hetebølgene utvikler seg i fremtiden. I samarbeid med norske helsemyndigheter vil MET også se nærmere på effektene av hetebølger for å vurdere om det er grunnlag for å sende ut farevarsler.
– Det er ulik sårbarhet for hete rundt om i verden, alt etter hva man er vant til og hvordan infrastrukturen er bygd opp, sier Solfrid Agersten, leder av værvarslingen i Oslo på Meteorologisk institutt.
Klimaendringer
Antall tilfeller av hetebølger har økt de siste årene. Toppen i Oslo kom den varme sommeren 2018 med hele 19 hetebølger, det vil si 19 fem dagersperioder. Her må man merke seg at én enkelt dag kan inngå i flere hetebølger siden kriteriene kan være oppfylt mange dager på rad.
Det har også blitt flere områder der man opplever hetebølger her i landet.
– Med klimaendringer og stigende temperaturer forventer vi at hetebølgene vil komme hyppigere og at området som rammes av hetebølger vil øke enda mer. Skadepotensialet knyttet til hetebølger kan derfor bli større i framtiden, sier klimaforsker Reidun Gangstø Skaland.
Redusert allmenntilstand
Hetebølger fører som regel med seg en fare for dehydrering, dårlig nattesøvn og redusert allmenntilstand. I en studie fra 2018 ble det ikke registrert noen økning i dødsfall i Norge knyttet til hetebølger, men klimaendringer og hyppigere hetebølger gjør at dette kan være i endring.
– Noen er mer sårbare for hete enn andre er, som for eksempel spedbarn og eldre. Har man sjans til å flytte på seg, vil det oppleves som kjøligere å oppholde seg på steder med mer vind og skygge, sier Agersten.
Innendørs bør man også være oppmerksom på at varmen stiger til de høyere etasjene, og at det kan bli varmt rett under mørke tak som absorberer solinnstrålingen.
Nøkkelord
Kontakter
Solfrid Agersteinleder av værvarslingen i Oslo, Meteorologisk institutt
Tel:45039581solfrida@met.noPernille AmdahlKommunikasjonsrådgiverMeteorologisk institutt
Tel:41685884pernillea@met.noBilder
Om Meteorologisk institutt
Følg pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Meteorologisk institutt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Januar brøt rekken med temperaturer over normalen3.2.2026 11:36:18 CET | Pressemelding
Mens desember var varm og våt, ble januar kald og tørr mange steder. – Januar brøt rekken med 20 måneder på rad over temperaturnormalen, sier klimaforsker Jostein Mame
2025 er det varmeste året vi har målt7.1.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Aldri før har vi registrert et så varmt år som 2025. De høye temperaturene er sterkt knyttet til menneskeskapte klimaendringer, ifølge en helt ny rapport.
Presseinvitasjon til Klimastatus: Slik synliggjør klimaendringene seg i været7.1.2026 09:00:00 CET | Presseinvitasjon
Verden har nådd et punkt hvor man kan se «fingeravtrykk» av klimaendringene i alt vær. På Klimastatus går vi gjennom værhendelser i 2025 og forklarer hvordan de kan knyttes til klimaendringene.
Desember enda 3 grader over normalen5.1.2026 10:53:21 CET | Pressemelding
Julemånaden desember ble varm og våt i nord og snøfattig i sør.
Vi legger en varm høstsesong bak oss2.12.2025 15:51:39 CET | Pressemelding
Høsten endte opp med å bli den sjuende varmeste høstsesongen vi har hatt siden målingene startet i 1901. Det gir et tydelig klimasignal om at den globale oppvarmingen også påvirker temperaturene her hjemme.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

