Ny brosjyre for barn med pårørende i fengsel

- Vi har utarbeidet en brosjyre for barn som skal besøke noen i fengsel, fordi vi tror det er et viktig tiltak for denne gruppen. Det kan oppleves som litt skummelt å skulle besøke noen som er i fengsel, og derfor har vi tilrettelagt en helt egen brosjyre for disse barna, og håper det vil kunne hjelpe dem når de skal på besøk, sier Lise Sannerud, direktør i Kriminalomsorgen.
Regionene og de barneansvarlige i kriminalomsorgen har gitt gode bidrag i utformingen av brosjyren.
I disse dager sendes den nasjonale brosjyren ut til regionene for videre fordeling til sine fengselsenheter. Alle fengselsenhetene har fått tilbud om å lage sin lokale variant av brosjyren med sine bilder og tilpasset tekst. Ca. 25 enheter har ønsket dette, og disse variantene vil bli trykket opp og sendes ut fortløpende.
- Barn har rett til å ha kontakt med sine foreldre hvis det er til deres beste. Vi håper at denne brosjyren vil gi barna god nok informasjon om hva som skjer i forbindelse med et besøk. Barn er ofte veldig interessert i hvordan sine foreldre bor og hva de gjør i fengselet. Slik informasjon kan bidra til at barna unngår å være unødvendig bekymret for sine foreldre og få bedre forståelse av familiesituasjonen, sier Sannerud.
Kriminalomsorgen har et felles ansvar om å informere, benytte og distribuere brosjyren til alle relevante samarbeidspartnere. Brosjyren anbefales å vedlegges alle besøkstillatelser som involverer barn.
- Vi tror og håper at denne brosjyren kan være nyttig for små og store, avslutter Lise Sannerud.
Brosjyren kan lastes opp under "Dokumenter" nedenfor
Kontakter
Ann Kristin SalbuvikKommunikasjonsdirektør
Tel:+47 906 69 356ann.kristin.salbuvik@kriminalomsorg.noBilder
Dokumenter
Om Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)

Solheimsgata 21
2000 Lillestrøm
404 38 800http://www.kriminalomsorgen.no
Følg pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Historisk fengselsbetjentopptak er åpent11.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
For første gang i historien setter kriminalomsorgen i gang en deltidsutdanning i fengsler over hele landet. Fra 15. september kan de som ønsker å bli fengselsbetjent endelig søke.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen for august 202510.9.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Notat til redaksjonene: Kriminalomsorgsdirektoratets månedlige oversikt over nøkkeltall inneholder fra nå av også informasjon om den nye ordningen «Varetekt med elektronisk kontroll». Denne pressemeldingen inneholder et sitat fra direktør i Kriminalomsorgsdirektoratet, Lise Sannerud, knyttet til dette. I august var det 3010 personer i fengsel i Norge. Samtidig ble 603 straffereaksjoner påbegynt i samfunnet. Av disse var 295 med elektronisk kontroll (fotlenke) og 182 var samfunnsstraff. Ved utgangen av august satt 11 personer under 18 år i fengsel.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen for juli 202512.8.2025 09:09:39 CEST | Pressemelding
I juli var det 3007 personer i fengsel i Norge. Samtidig ble 363 straffereaksjoner påbegynt i samfunnet. Av disse var 201 med elektronisk kontroll (fotlenke) og 81 var samfunnsstraff. Ved utgangen av juli satt 13 personer under 18 år i fengsel.
Presseinvitasjon, paneldebatt (Arendalsuka): Forvaringsstraff: Balansen mellom samfunnets trygghet og innsattes rehabilitering5.8.2025 13:45:34 CEST | Presseinvitasjon
Pressen inviteres til vår paneldebatt om temaet forvaringsstraff, basert på flere aktuelle saker fra den senere tid. Debatten er delt i to, der første del har representanter fra Kriminalomsorgsdirektoratet, Riksadvokaten, forsvarerstanden, samt en tidligere forvaringsdømt. Del to er en politisk debatt mellom partiene på Stortinget. Leo Ajkic er ordstyrer.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen for juni 202516.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
I juni var det 3013 personer i fengsel i Norge. Samtidig ble 466 straffereaksjoner påbegynt i samfunnet. Av disse var 272 med elektronisk kontroll (fotlenke) og 97 var samfunnsstraff. Ved utgangen av juni satt 13 personer under 18 år i fengsel.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom