NVE tildeler den første konsesjonen til et solkraftverk i Norge

Det finnes stadig flere konsesjonsfrie anlegg på tak rundt om i Norge, men større solkraftverk må ha en anleggskonsesjon.
– NVE har nå gitt konsesjon til det første solkraftanlegget i Norge, og det er en milepel. Omfanget av norsk solkraft er foreløpig lite, men det vokser jevnt. I årene framover forventer vi at solkraft vil bli et stadig viktigere bidrag til kraftsystemet vårt, sier Inga Nordberg, direktør i energi- og konsesjonsavdelingen til NVE.
Furuseth solkraftverk har fått konsesjon for en installert effekt på inntil 7 MWp, noe som årlig kan gi rundt 6,4 GWh ny fornybar energiproduksjon. Dette dekker det årlige strømforbruket til ca 320 husholdninger.
Vil gi viktig kunnskap om solkraft i Norge
Fordi det ikke er bygd store solkraftverk i typisk norske forhold, er det behov for mer kunnskap om virkninger fra solkraft her til lands.
– Furuseth solkraftverk vil bidra med viktige erfaringer både for oss og bransjen de neste årene. I norsk sammenheng kommer det derfor til å fungere som et pilotanlegg, sier Nordberg.
For å øke kunnskapen om solkraft i Norge har NVE satt en rekke vilkår, som blant annet inkluderer fremlegging av kostnader ved utbygging og virkninger for natur og dyreliv.
Gir lite virkninger
Furuseth solkraftverk skal bygges i nær tilknytning til Furuseth transformatorstasjon, i et område som består av et grustak og spredt furuskog. Solcelleanlegget skal plasseres på bakken, og området gjerdes inn. Anlegget vil beslaglegge rundt 175 mål.
Etter NVEs vurdering er miljøulempene ved tiltaket små. I tillegg skjer utbyggingen i et område med minimal ferdsel eller friluftslivsaktiviteter, utover jakt i regi av grunneier. NVE har også lagt til grunn at anlegget ikke vil gi så store virkninger for naboer, og at det ikke har kommet inn vesentlige høringsinnspill mot at det gis konsesjon til solkraftverket. Stor-Elvdal kommune er også positive til tiltaket.
Nøkkelord
Kontakter
Erlend Bjerkestrand, fungerende seksjonssjef for energikonsesjoner
erbj@nve.no
tlf. 91 12 94 13
pressevakt@nve.no
tlf: 48 99 76 67 (ikke sms)
Bilder



Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE varsler flom og skredfare julaften og 1. juledag i nord23.12.2025 11:07:57 CET | Pressemelding
Mildvær, kraftig vind og svært mye nedbør på julaften og 1. juledag fører stor snøskredfare og fare for flom, jord- og sørpeskred. NVE har sendt ut flere naturfarevarsler for deler av Nordland og Troms.
Isforholdene i forkant av juleferien 2025 – Store variasjoner og stor fare for å gå gjennom isen i lavlandet i Sør-Norge19.12.2025 11:27:29 CET | Pressemelding
NVE Isvarslingen på Varsom.no melder at mange vann under 600-900 moh i Sør-Norge har kritisk svekket is. Det er stor fare for å gå igjennom isen, spesielt langs land og ved innløp, utløp og i trange sund. Årsaken er langvarig mildvær.
RME fatter vedtak i Freyr-saken19.12.2025 09:21:01 CET | Pressemelding
Reguleringsmyndigheten for energi i NVE (RME) har fattet vedtak om at Statnett kunne oppheve reservasjonen av kapasitet i transmisjonsnettet med virkning for Freyr Battery Norway AS.
NVE anbefaler konsesjon til Mauranger 2 og nye miljøkrav i Maurangervassdraga18.12.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
NVE anbefaler at Statkraft får konsesjon til å bygge Mauranger 2 kraftverk med to nye pumper og fleire nye vassoverføringar. Utvidinga vil gi betydeleg auke i effekt og dermed bidra til meir fleksibilitet i kraftsystemet. NVE anbefaler også nye miljøkrav for heile reguleringa.
Ny rapport med forslag om hvordan sikkerhet og beredskap i kraftforsyningen kan styrkes18.12.2025 09:41:34 CET | Pressemelding
På oppdrag fra NVE og Statnett, har FFI utarbeidet rapporten «Styrket sikkerhet og beredskap i kraftforsyningen – tiltak og prioriteringer». Rapporten gir et viktig grunnlag for videre arbeid med økt sikkerhet i norsk kraftforsyning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
