NVE starter kontinuerlig overvåkning av fjellpartiet Skutshorn i Vang kommune
30.6.2022 09:57:24 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

- Kartleggingen som er utført viser at faren og konsekvensene ved et skred fra fjellpartiet vurderes som så store at vi nå ønsker en kontinuerlig overvåking, sier geolog i skredseksjonen i NVE, Kjetil Indrevær. Dette betyr at NVE tar ansvaret for varsling til kommune, politi og statsforvalteren ved økte bevegelser i fjellpartiet.
NVE ønsker å ha på plass et system for kontinuerlig overvåking så raskt som mulig, innen utgangen av 2023. Frem til da er det allerede nå etablert overvåking som vil gi tidlig forvarsel på eventuelt økte bevegelser i fjellpartiet.
Kan forårsake flodbølge
Skutshorn er et stort ustabilt fjellparti som ligger 600 meter over innsjøen Vangsmjøse (466 moh). Norges geologiske undersøkelse (NGU) har kartlagt fjellpartiet siden 2018. Deler av fjellpartiet på opp mot ti millioner kubikkmeter beveger seg med opptil tre centimeter i året. Et større fjellskred fra Skutshorn kan forårsake en flodbølge som kan ramme bebyggelse langs Vangsmjøse, herunder også kommunesenteret i Vang.
Norges geotekniske institutt (NGI) arbeider nå med å utføre en detaljert modellering av oppskyllingshøyder for en slik flodbølge. Denne blir ferdigstilt i løpet av høsten 2022.
Fjellskred kan varsles
Erfaring fra Norge og andre sammenliknbare land viser at fjellskredene varsler seg selv ved langvarige, sakte bevegelser i fjellmassene. Bevegelsene er typisk noen få millimeter til rundt ti cm pr år over flere tiår eller århundrer. Uker til måneder i forkant av et skred øker bevegelsene betydelig. Erfaringene gir grunnlag for å identifisere fjellpartier som kan utvikle fjellskred, og i neste omgang iverksette beredskap basert på overvåking, varsling og evakuering.
Klassifiserte fjellpartier med høy risiko blir kontinuerlig overvåket av NVE. Overvåkingen består av ulik instrumentering som gir nær sanntidsdata på bevegelser i fjellet. Dette gjør det mulig å varsle og evakuere folk i faresonen før et mulig fjellskred.
- At Skutshorn nå blir satt under kontinuerlig overvåking betyr at vi vil fange opp økte bevegelser tidlig. Befolkningen kan derfor føle seg trygge på at de blir varslet i god tid før et eventuelt skred, forteller Indrevær. Berørte innbyggere og næringsliv i Vang kommune vil få økt sikkerhet med de tiltakene som er planlagt.
Vil få konsekvenser for arealplanlegging og beredskapsarbeid
Den nye klassifiseringen av Skutshorn får konsekvenser for kommunens arealplan- og beredskapsarbeid, både på kort og lang sikt.
I et møte 28. juni ble kommunen og Statsforvalteren i Innlandet informert om status i arbeidet med risikoklassifiseringen av Skutshorn.
- Kommunen må fra nå av ivareta faren fra Skutshorn i sitt arbeid. På kort sikt, frem til den kontinuerlige overvåkingen kommer på plass, betyr dette at kommunen midlertidig ikke kan tillate oppføring av bygninger nært Vangsmjøse hvor det skal bo og oppholde seg personer, sier Indrevær.
Etter at den kontinuerlige overvåkingen er på plass i løpet av 2023, vil den praktiske betydningen for kommunens arealplanarbeid bli betydelig mindre.
Videre må kommunen jobbe med å få på plass planer for beredskap og evakuering av eksisterende bebyggelse som kan være utsatt.
- Vi anbefaler Vang kommune å etablere et beredskapsplanverk i samarbeid med Statsforvalteren, politiet og andre relevante aktører. Dette innebærer blant annet varslingssystemer for befolkningen, etablering av tydelige evakueringssoner, en plan for opprettholdelse av kommunale tjenester og en plan for god samhandling mellom beredskapsaktørene, avslutter Indrevær.
Skutshorn blir det tiende fjellpartiet i Norge som overvåkes døgnet rundt.
Foto: Gustav Pless / NVE
Nøkkelord
Kontakter
NVEs pressetelefon
Tel:489 97 667pressevakt@nve.noBilder

Lenker
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE gir tillatelse til en ny kraftledning på Kystlinja i Agder26.2.2026 11:04:45 CET | Pressemelding
NVE har gitt Glitre Nett AS konsesjon til å bygge en ny kraftledning mellom Vallemoen, Lyngdal og Kvinesdal i Agder. Glitre får samtidig tillatelse til å rive den eksisterende kraftledningen som er gammel og i dårlig stand.
NVE publiserer ny nettside for vannkraftdata25.2.2026 08:30:00 CET | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat lanserer en ny nettside med oppdaterte nøkkeltall for norsk vannkraft. I den forbindelse har NVE også beregnet det teknisk-økonomiske potensialet for ny vannkraft, til om lag 20 terrawattimer og 21 gigawatt. Dette er et anslag av potensialet før det er gjort grundige vurderinger av konsekvenser for miljø, samfunn og kapasitet i nettet. Det realistiske potensialet er derfor betydelig mindre.
Generelt gode isforhold i vinterferien, men lokale forskjeller gjør at du må gjøre fornuftige veivalg på isen13.2.2026 11:21:15 CET | Pressemelding
I dag starter vinterferien i flere fylker og mange vann har nå farbar is, både i fjellet og lavlandet.
Kraftig økning i antallet konsesjonsavgjørelser i NVE11.2.2026 13:40:26 CET | Pressemelding
I 2025 fattet NVE avgjørelser i over 760 konsesjonssaker. Det er over 200 flere avgjørelser enn året før. I tillegg ble mer 300 detaljplaner behandlet. Tiltakene NVE har gjennomført for å øke kapasiteten og effektiviteten i saksbehandlingen gir resultater.
Vintertørke langs kysten fra Sørlandet til Nordland11.2.2026 08:53:57 CET | Pressemelding
Flere områder i Sør-Norge opplever nå svært lave vannivåer, frost i bakken og is i elver etter en uvanlig tørr og kald januar og første del av februar. NVE ber beredskapsaktører følge med på vannforsyningen og mulige væromslag utover vinteren og de kommende ukene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
