NVE følger opp krav til organisering og drift av vindkraftverk
6.9.2022 11:46:08 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

NVE har i et brev orientert alle vindkraftkonsesjonærer om energilovens krav til ledelse og organisering av vindkraftverk. I NVEs oppfølging av vindkraftverk er erfaringen at det kan være vanskelig å nå konsesjonærselskapet.
– Bakgrunnen for at vi gjør dette er at NVE i flere tilfeller har hatt utfordringer med å finne og få tak i riktig kontaktperson, slik at vi får fulgt opp og ført tilsyn med vindkraftverkene, sier Kristian Markegård, direktør i NVEs tilsyn- og beredskapsavdeling.
Det samme gjelder ved registrering og oppfølging av vindkraftverk som er KBO-enheter, og en del av kraftforsyningens beredskapsorganisasjon.
De som driver vindkraftverket skal ha konsesjonen
NVE har fått spørsmål fra flere vindkraftkonsesjonærer om hvem som bør ha anleggskonsesjonen i de tilfellene hvor konsesjonærselskapet ikke har ansatte. NVE er tydelig på at konsesjonen skal ligge hos selskapet som driver vindkraftverket. I de tilfellene hvor eierskap og drift er skilt, skal konsesjonær være det selskapet som står for driften av anleggene.
– Det er viktig at konsesjonæren har sterk styring, tilknytning og kontroll med de elektriske anleggene. Både fordi de skal følge regelverket og vilkårene de har i konsesjonen, men også fordi de må ivareta store anlegg som kan påvirke mennesker, miljø og kraftforsyningen i området, sier Markegård.
Alle selskaper må ha en daglig leder
En vindkraftkonsesjonær, er ansvarlig for at anlegget drives i henhold til konsesjonsvilkår og annet relevant regelverk. Alle selskaper med anleggskonsesjon for vindkraft skal ha en daglig leder med kompetanse til å følge opp krav i både lovgivningen og konsesjonen. Daglig leder skal også kunne fungere som kontaktperson mot NVE og andre myndigheter.
– En daglig leder med god kompetanse er helt avgjørende. De skal følge opp en rekke viktige krav knyttet til drift, vedlikehold, miljø, beredskap og nedlegging. Hvis kompetansen og koordineringen ikke er god nok kan det både føre til skader og brudd på konsesjonsvilkårene, understreker Markegård.
For de konsesjonærene som i tillegg er KBO-enheter, er det også krav til organisering av beredskapen. Disse kravene gjelder blant annet organisasjon og funksjoner, en generell plikt til å beskytte driftskontrollsystemet, og krav til bemanning av driftssentralen.
Vil vurdere behov for oppfølging
I det utsendte brevet blir konsesjonærene bedt om å gi NVE informasjon om hvordan de er organisert i dag. På bakgrunn av dette vil NVE vurdere den videre oppfølgingen.
Kontakter
NVEs pressetelefon
Tel:489 97 667pressevakt@nve.noBilder

Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Opprusting og utvidelse av kraftverk i Tydal krever ikke ny konsesjon12.3.2026 15:09:43 CET | Pressemelding
Statkraft Energi ønsker å rehabilitere utløpstunnelen til kraftverkene Nea og Tya for å sikre videre drift. De planlegger samtidig å skifte ut eldre generatorer og oppgradere turbiner. Dette vil øke kraftproduksjonen noe. Det vil også bidra med økt effekt, som er viktig for å sikre at det er nok energi når forbruket er på det høyeste. Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har konkludert med at planene ikke er konsesjonspliktige.
NVE gjev Statnett løyve til å oppgradere Ørsta transformatorstasjon12.3.2026 13:55:26 CET | Pressemelding
Statnett SF får konsesjon til oppgradering av Ørsta transformatorstasjon i Møre og Romsdal. NVE gjev òg løyve til å etablere ei kai i Sæbø, for transport av den nye transformatoren.
NVE gir tillatelse til en ny og større transformatorstasjon i Narvik12.3.2026 12:55:15 CET | Pressemelding
Nordkraft Industrinett får konsesjon til å bygge jordkabler og en ny, større transformatorstasjon på Skoglund industriområde i Narvik kommune. Anleggene skal bidra til å videreutvikle datasentervirksomheten nord for Bjerkvik.
NVE gir tillatelse til å endre planene for Offerdal kraftverk12.3.2026 09:50:45 CET | Pressemelding
NVE gir tillatelse til flere planendringer for byggingen av Offerdal kraftverk i Årdal. Endringene omfatter både kraftverk og nettanlegg, og vil gjøre kraftverket til et bedre prosjekt både teknisk, økonomisk og miljømessig. Dersom anlegget bygges vil det produsere kraft som tilsvarer det årlige strømforbruket til om lag 4750 husstander.
NVE advarer: Stor snøskredfare og fare for sørpeskred i Nord-Norge6.3.2026 10:43:20 CET | Pressemelding
NVE varsler økt snøskredfare og fare for sørpeskred i flere områder i Nord-Norge de kommende dagene. Mildvær og mye nedbør fører til at det kan løsne store skred av seg selv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
