Nullvisjon til havs: - Alle skal komme hjem fra jobb på havet
Regjeringen har etablert en nullvisjon for omkomne og hardt skadde på sjøen. Sjøfartsdirektoratet får i oppgave å utarbeide en handlingsplan. Regjeringen varsler også at den vil vurdere en nullvisjon mot all drukning.

– Norge er en havnasjon og mange har jobben sin til havs. Med en nullvisjon og en konkret handlingsplan tar vi et ytterligere grep for at alle skal komme trygt hjem fra jobb på havet, sier fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran.
39 omkommet fra næringsfartøy siste fem år
Totalt har 39 personer omkommet fra næringsfartøy de siste fem årene. Dødsraten for sjøfarten generelt, og fiskeri spesielt, er betydelig høyere enn for sammenlignbare yrker på land. Tall fra Sjøfartsdirektoratet viser at det i forbindelse med næringsfartøy omkom 7 personer i 2022 og flere enn 450 ble skadd i ulykker.
Vedtatt
På oppdrag fra Nærings- og fiskeridepartementet, har Sjøfartsdirektoratet allerede levert et faglig grunnlag for en nullvisjon. Regjeringen har nå vedtatt nullvisjonen, og direktoratet får i oppdrag og jobbe videre med tiltak som vil resultere i en konkret handlingsplan. Denne skal gjelde for alle fartøy under direktoratets forvaltnings- og tilsynsansvar.
– Handlingsplanen skal inneholde konkrete tiltak som skal være gjennomførbare og virkningsfulle. Jeg er glad for at et enstemmig Storting står bak dette arbeidet, sier Skjæran.
Glade for å motta oppdraget
Arbeidet med handlingsplanen vil skje i samarbeid med andre offentlige og private aktører.
– Sjøfartsdirektoratet er glade for å motta oppdraget med å utvikle en handlingsplan for en nullvisjon fra regjeringen. En nullvisjon vil bidra til å øke sjøsikkerheten, slik at enda flere kommer trygt hjem fra arbeid eller fritidsaktivitet på sjøen. Vi ser fram til å samarbeide tett med næringen og andre myndigheter for å få dette på plass, sier sjøfartsdirektør Knut Arild Hareide.
– Vi har lange tradisjoner i Norge for å samarbeide godt på tvers av det offentlige, organisasjonslivet og frivillige aktører, sier Skjæran.
Fritidsbåt
Mens antall dødsfall med næringsfartøy har vært relativt stabilt de siste årene, har det vært en betydelig økning i dødsfall med fritidsfartøy sammenlignet med tidligere. 34 personer mistet livet i fritidsbåt i 2022, mot 26 i 2021. På fritidsbåtområdet finnes det allerede en nullvisjon for omkomne og hardt skadde og en handlingsplan som løper fra 2019-2023.
– Arbeidet med revisjon av handlingsplanen vil være naturlig å se i sammenheng med Sjøfartsdirektoratets øvrige nullvisjonsarbeid, sier statsråden.
Omkomne av drukning
Det omkommer også mange hvert år som følge av drukning, ikke bare fra båt. Dette er noe regjeringen ser alvorlig på.
– Et liv tapt til drukning er ett for mye, og i Hurdalsplattformen fremgår det at Regjeringen skal jobbe med forebygging for å hindre drukning. Sammen med berørte statsråder har jeg igangsatt et arbeid for å vurdere en nullvisjon for all drukning, ikke bare knyttet til bruk av båt, sier Skjæran.
Fakta:
Statistikken for omkomne til sjøs siste fem år: (Kilde: Sjøfartsdirektorat)
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
Totalt |
|
Fiskefartøy |
7 |
8 |
4 |
3 |
22 |
|
Lasteskip |
3 |
3 |
5 |
2 |
2 |
15 |
Passasjerskip |
2 |
2 |
||||
Fritidsfartøy |
24 |
28 |
20 |
26 |
34 |
132 |
|
|
|
|
|
|
171 |
Her er oversikt over hendelser – ulykker og nestenulykker, personulykker og skipsulykker med de ulike fartøystypene siste fem år: (Kilde: Sjøfartsdirektoratet)
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
Totalt |
|
Fiskefartøy |
189 |
208 |
237 |
246 |
242 |
1122 |
Lasteskip |
280 |
328 |
366 |
456 |
444 |
1874 |
Passasjerskip |
174 |
180 |
186 |
282 |
323 |
1145 |
|
|
|
|
|
|
4141 |
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Bilder
Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Utredning av det EØS-rettslige handlingsrommet i anskaffelser av fartøy8.2.2023 07:00:00 CET | Pressemelding
I Hurdalsplattformen varsler regjeringen at en vil utnytte handlingsrommet i EØS-avtalen, for å sikre at norsk maritim industri effektivt kan konkurrere om offentlige oppdrag. Nå har fiskeri- og havministeren mottatt utredningen av handlingsrommet i EØS-avtalen.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Trondheim 8. februar7.2.2023 12:51:51 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Jan Christian Vestre besøkjer Trondheim onsdag 8. februar. Under besøket vil næringsministeren opne SINTEF Battery Lab og halde innlegg på Lerchendalkonferansen.
Fiskeri- og havministeren til Bergen 8. februar7.2.2023 08:30:00 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran reiser til Bergen for å møte en rekke sjømataktører og delta på YoungFish-konferansen.
Næringsministeren deltar på EUs uformelle konkurranseevnerådsmøte6.2.2023 10:17:01 CET | Pressemelding
Næringsminister Jan Christian Vestre deltar 6.-7. februar på EUs uformelle konkurranseevnerådsmøte i Stockholm. Med krigen i Ukraina, energikrise, økt inflasjon og tilspisset global konkurranse som bakteppe, skal EUs ministre diskutere hvordan man kan møte dagens utfordringer og sikre Europas mål om konkurransedyktig grønn og digital omstilling.
PRIV: Stormøte om sirkulær økonomi fredag 3. februar1.2.2023 14:03:04 CET | Presseinvitasjon
Klima- og miljøministeren og næringsministeren inviterer til stormøte om sirkulær økonomi fredag 3. februar 2023.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom