NTB satser på livedata fra friidrett
I 2022 har NTB sportsdata gått fra å dekke fotball, ishockey og håndball til å inkludere vintersport. Nå står friidrett for tur. Det starter for fullt med Diamond League i Doha fredag 13. mai. NRK er første kunde som tar i bruk livedata fra friidrett på sine egne nettsider.
– Vi utvider stadig porteføljen i samarbeid med leverandøren vår av internasjonale sportsdata, Enetpulse. Norge har store profiler i friidrett, med Jakob Ingebrigtsen, Karsten Warholm og Karoline Bjerkeli Grøvdal i spissen. Nå blir det mulig å følge resultatene til de norske og internasjonale stjernene i NRKs sportssenter, sier sportsdatasjef Terje Alstad.
I sportssenteret kommer det i første omgang løpende oppdateringer fra Diamond League, EM og VM. Det betyr at kundene kan vise fram resultatene til de norske utøverne i kamp mot de internasjonale stjernene.
Det er også mulig å hente ut dette via resultatwidgeter som kan stå sammen med kundenes artikler.
I livedataene inngår det start- og resultatlister, mellomtider og rekorder.
– Vi ser at strømme- og TV-rettighetene for sport skifter rettighetshaver hyppigere nå. Det fører til at mediehusene oftere har behov for grunnarbeidet med å bygge et system for sportsdata tilhørende sin rettighet. Derfor er det naturlig at vi i NTB tar rollen som leverandør av sportsdata for flere nisjeidretter, sier Alstad.
NTB sportsdata dekker følgende friidrettsstevner i 2022:
- Diamond League, totalt 14 stevner fra mai til september.
- VM 15.–25. juli i Oregon, USA.
- EM 15.–21. august i München, Tyskland.
Kontakter
Terje AlstadSportsdatasjef
Tel:+47 93 88 50 70terje.alstad@ntb.noBilder
Lenker
Om NTB
NTB er et uavhengig nyhetsbyrå. Vi har i over 150 år vært en sentral aktør i norsk offentlighet. Våre redaksjoner overvåker, sorterer og dekker nasjonale og internasjonale hendelser døgnet rundt. Hver dag leverer NTBs journalister, fotografer og grafikere redaksjonelt innhold til nærmere 200 medier.
Samfunnsoppdraget vårt er å gi rask og pålitelig oversikt over de viktigste nyhetene.
Bildearkivet vårt inneholder historiske bilder tilbake til 1800-tallet og representerer Norges visuelle nyhetshukommelse. Med over 300 millioner bilder, videoer og grafikker er vi Nordens største bildebyrå.
NTB er i front med innovativ teknologiutvikling for mediemarkedet, som lokaltilpasset robotjournalistikk og mediebank.
Vi tilbyr mange ulike språk- og kommunikasjonstjenester til organisasjoner, offentlig sektor og næringslivet, som distribusjon av pressemeldinger, oppdragsfoto og skrivekurs.
Følg pressemeldinger fra NTB
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NTB på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NTB
BBC-topp til KI- og mediedagen 202626.11.2025 08:23:25 CET | Pressemelding
Olle Zachrison i BBC News er blant hovednavnene på KI- og mediedagen 5. februar 2026.
NTB kårer Thomas Lehne Olsen til årets spiller i OBOS-ligaen13.11.2025 10:30:14 CET | Pressemelding
Lillestrøm-spiller Thomas Lehne Olsen topper NTBs spillerbørs ved serieslutt og stikker dermed av med prisen som årets spiller i OBOS-ligaen kåret av OBOS og NTB.
NTBs mediebank vinner europeisk byråpris15.9.2025 12:01:12 CEST | Pressemelding
NTB ble nylig tildelt prisen «Award for News Agency Excellence» for fotoflytsystemet NTBs mediebank.
NTB’s Mediabank Wins European News Agency Award15.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
The Norwegian News Agency NTB has been awarded the “Award for News Agency Excellence” for its photo workflow system, NTB Mediabank.
NTB Acquires Norkon's Live Center Technology Platform10.9.2025 09:50:00 CEST | Pressemelding
NTB has entered into an agreement with Norkon AS for the acquisition of the live blogging platform Live Center and the international customer portfolio that comes with it. The acquisition strengthens NTB as a Norwegian and international technology provider to the media market.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
