NTB har inngått ny avtale med Reuters

NTB samarbeider med mange nyhetsbyråer om utveksling av bilder, tekst og video. Store internasjonale byråer, som amerikanske AP, franske AFP og tyske DPA, og de nordiske byråene svenske TT, finske STT og danske Ritzau, inngår allerede i NTBs byråportefølje. Nå kommer Reuters inn som en ekstra bonus.
Særlig krigen i Ukraina har økt behovet for og verdien av Reuters som nyhetsleverandør, ifølge Schjerve.
– Vi har hatt bildeavtale med Reuters i mange år. Satsingen deres på europanyheter gjør at vi også ønsker tilgang til nyhets- og varslingstjenesten deres, sier hun.
Vaktsjef på utenriksdesken i NTB, Solveig Joten Svensen, mener det er avgjørende for en desk som dekker det som skjer i verden døgnet rundt, å få tilgang til det de store internasjonale byråene driver med.
– Foruten å være et solid bidrag til NTBs overvåking av utenriksnyheter, gjør Reuters oss enda bedre rustet til å bedrive løpende kildekritikk, sier Joten Svensen.
Økt interesse for utenriksstoff
NTB har de siste årene merket økt interesse for utenriksstoff hos mediekundene. Det gjelder ikke bare riksmediene, men også hos region-, nisje-, og større lokalmedier. Ifølge nyhetsredaktøren forventer kundene mer av NTB på både løpende hendelser og lengre saker som går i dybden og forklarer hva som skjer.
– NTB må levere på det kundene forventer av utenriksdekningen vår, og da må vi ha de beste samarbeidspartnerne. Det har vi nå, sier Schjerve.
Kontakter
Hilde Schjervenyhetsredaktør
Tel:+47 91 78 54 56hilde.schjerve@ntb.noBilder

Om NTB
NTB er et uavhengig, norsk nyhetsbyrå. Vi produserer og leverer nyheter, visuelt innhold, underholdning, kommunikasjonstjenester og teknologi.
NTBs redaksjoner følger nasjonale og internasjonale nyheter døgnet rundt. Hver dag leverer våre journalister og fotografer redaksjonelt innhold til nærmere 200 medier.
Vi er i front med innovativ teknologiutvikling for mediemarkedet, som automatisert journalistikk og mediebank.
Med 400 millioner bilder og videoer er vi Nordens største bildebyrå. Bildearkivet vårt inneholder historiske bilder tilbake til 1800-tallet og representerer Norges visuelle nyhetshukommelse.
Følg pressemeldinger fra NTB
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NTB på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NTB
Starter kunnskapsnettverk for AI i mediene — nå ønsker de at flere blir med17.2.2023 12:00:37 CET | Pressemelding
Seks mediebedrifter og forskningsmiljøer i Oslo har gått sammen for å danne kunnskapsnettverket Media og AI — MAI. Målet er å utvikle felles kompetanse innen bruk av kunstig intelligens i journalistikk og medier.
Fersk juryleder søker stjerneskribenter til NTBs språkpris17.1.2023 13:30:12 CET | Pressemelding
– Vi gleder oss til å hedre en språkhelt, sier Hilde Schjerve, nyhetsredaktør i NTB og ny juryleder for NTBs språkpris. Hun får med seg IJ-leder Siri Skaalmo som nytt jurymedlem.
NTB gir julegave til Reportere uten grenser15.12.2022 08:02:00 CET | Pressemelding
I et år der ytringsfriheten er satt ytterligere på prøve ønsker NTB å bidra til det motsatte og gir Reportere uten grenser støtte denne julen.
NTBs utviklerteam for automatisert journalistikk er på plass6.12.2022 09:17:19 CET | Pressemelding
– Dette er stjernesigneringer som vil styrke NTBs rolle som en ledende leverandør av automatisert innhold, sier produktsjef Per Christian Evensen Helme.
Amahl Pellegrino til topps på NTB-børsen for Eliteserien14.11.2022 10:24:38 CET | Pressemelding
Bodø/Glimt-spiller Amahl Pellegrino (32) topper NTBs spillerbørs ved serieslutt og kåres dermed til “årets spiller” i Eliteserien 2022 av NTB.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom