NRK-serien «Etterglød» vant pris i Cannes

Dramaserien, som har premiere på NRK til høsten, stakk av med prisen fra ungdomsjuryen, "High School Award for Best Series".
Som den eneste norske blant ti internasjonale TV-serier, ble «Etterglød» valgt ut til hovedkonkurransen under den internasjonale seriefestivalen. Serien vant en av i alt sju priser.
– Jeg er stolt og glad over at Etterglød har vunnet pris i Cannes. Det er utrolig stort at prosjektet når frem og treffer universelt og berører så mange, sier serieskaper og regissør Atle Knudsen.
Valgt av de unge
Dramaserien, som på engelsk har tittelen «Afterglow», hadde verdenspremiere i Cannes tirsdag, og serien fikk stående applaus etter visningen. Onsdag var det prisutdeling.
– Vi er veldig stolt over å få denne prisen! At «Etterglød» blir omfavnet av et yngre publikum er fantastisk. Vi vet at de er et kresent publikum, så hurra for den strålende innsatsen alle bak «Etterglød» har lagt ned i denne nydelige serien, sier NRKs eksekutive produsent Marianne Furevold-Boland.
Gleden over å leve
«Etterglød» handler om den livsglade, førtiårige Ester som får kreft. Hun er den typen som alle forventer skal leve evig. Simpelthen fordi ingen orker tanken på å leve uten henne. Sykdommen påvirker Esters familie og venner, og får dem til å reflektere over sitt eget liv.
– Dette er ikke en serie om motløshet og sorg, men en serie om gleden over å få leve og om å gjøre fantastiske ting for dem du elsker, forteller serieskaper og regissør Atle Knudsen.
Manus til serien er skrevet av Kjetil Indregard og Mads Løken.
Nina Ellen Ødegaard spiller hovedrollen Ester, mens Thorbjørn Harr er den velmenende forskermannen Arild. Andre skuespillere er Sara Khorami, Per Kjerstad, Hermann Sabado og Hanne Skille Reitan.
Serien på sju episoder har premiere på NRK til høsten. Monster Scripted produserer serien for NRK.
Kontakter
Pressevakt
Tel:414 28 800pressevakt@nrk.noNan Kristin MyhreKommunikasjonsansvarlig
Tel:97430811nan.kristin.myhre@nrk.noBilder


Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Tiltalt - en helt ny realityserie fra NRK6.11.2025 14:38:22 CET | Pressemelding
Det er blant annet komiker Gaute Berg Næss og forfatter Unni Lindell som skal bestemme om den tiltalte er skyldig eller ikke. Fem kjendiser fungerer som meddommere og skal dømme i en drapssak i NRK TV.
Markus og Else med ny podkast på NRK5.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Etter mange år med ulike prosjekter på hver sin kant, blir Else Kåss Furuseth og Markus Neby å høre sammen i en helt ny podkast på NRK denne høsten.
Kevin Vågenes og Herman Flesvig er klare for jul: Se traileren til «Nissene i skjul»29.10.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
1. desember er det premiere på en helt ny julekalender på NRK, «Nissene i skjul», med Kevin Vågenes, Herman Flesvig og Mikkel Niva i hovedrollene.
Juorre – ærlige samtaler på lulesamisk27.10.2025 15:40:00 CET | Pressemelding
Frihet, fest og verden for dine føtter – NRK Sápmi lanserer videopodkasten «Juorre».
Her er årets masker i Maskorama17.10.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Lørdag 8. november er Maskorama tilbake med ny sesong. Nå kan NRK presentere årets masker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
