NRK med nytt aktualitetsprogram på P2 og NRK1

Programmet sendes direkte fra Tromsø og har premiere lørdag 5. september.
De to erfarne journalistene i programlederstolene, Sigrid Agnethe Hansen og Arne Egil Tønset, har begge mange års fartstid som nyhetsformidlere.
– Jeg håper at «Helgemorgen» blir en meningsfylt og interessant del av lytternes og seernes helgevaner. Jeg gleder meg til å ha to timers boltreplass der både aktuelle saker og ting du ikke visste om skal få spillerom, og der vi har tid til å gå i både dybden og bredden på nyhetsbildet, forteller Hansen.

Fra Tromsø til hele landet
Redaktør Tone Lein har vært en av pådriverne for å bruke Tromsø som sendebase.
– Vi tror at journalistikken styrkes ved å bruke forskjellige geografiske ståsteder, sier hun.
Redaktøren ønsker at vi skal ta oss tid til å reflektere over nyhetsbildet i uka som har vært og uka som kommer.

– «Helgemorgen» skal sette både det nasjonale og internasjonale nyhetsbildet i perspektiv, i en tid på døgnet der vi tror publikum er mottakelig for aktualitet og fordypning, sier Lein.
Visuell radio i samsending med NRK1
Startskuddet for første sending går førstkommende lørdag klokken 09.00.
Det vil også være mulig å følge det nye radioprogrammet på TV ettersom sendingen går samtidig på NRK1.
Også programleder Arne Egil Tønset håper at P2-lytterne er i modus for å gå mer i dybden på en rekke ulike temaer på formiddagene lørdager og søndager i tiden fremover.
– Jeg vil gjerne at folk skal føle at de har blitt litt klokere når de har hørt på «Helgemorgen». Dette programmet gir oss muligheten til å komme tett på mennesker med stor fagkunnskap på dagsaktuelle temaer – i et format som gir ro i samtalen, sier han.

Om programlederne i «Helgemorgen»
Sigrid Agnethe Hansen (31) fra Harstad er journalist og forfatter. Hun har jobbet i NRK siden 2014, og har vært programleder og produsent for distriktssendingene på radio. I 2020 ga hun ut sin debutroman «Ser du dette?» på Samlaget. Boka er solgt til Danmark og Sør-Korea.
Arne Egil Tønset (61) fra Røros er journalist og forfatter. Han har bakgrunn fra en rekke distrikts- og nyhetsredaksjoner i NRK. Han har jobbet mye med norsk-russiske forhold og var også NRKs Russland-korrespondent med base i Moskva mellom 2003 og 2007.
Nøkkelord
Kontakter
Heidi GjestadKommunikasjonsansvarlig
Tel:+47 906 06 483heidi@nrk.noBilder





Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Klart for ny sesong av Mesternes mester22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Ti av våre største idrettshelter skal kjempe om tittelen Mesternes mester på NRK. Sesong 17 er innspilt i spanske Costa Brava og kommer på skjermen 1. nyttårsdag.
Aslak Maurstad er spillmester i ny, rollespilldrevet podkast på NRK19.12.2025 16:00:00 CET | Pressemelding
NRK utforsker ukjent territorium med ny rollespilldrevet podkast: «Eventyrerne – Jakten på spektralsteinene», med Aslak Maurstad, Kristine Grændsen, Vidar Magnussen og Isalill Kolpus.
Javad El Bakali og Kristine Grændsen er nye komikere i Humoretaten sesong 319.12.2025 11:59:00 CET | Pressemelding
Fredag 9. januar er Humoretaten tilbake på NRK med en ny sesong. Denne gangen får humorensemblet to nye tilskudd: Javad El Bakali og Kristine Grændsen.
Slik sendes Norges kamper i fotball-VM16.12.2025 14:45:00 CET | Pressemelding
NRK og TV 2 deler nok en gang rettighetene når de norske fotballherrene skal spille i et VM-sluttspill for første gang på 28 år. Her er fordelingen av kampene.
«Verdens verste publikum» er NRKs nye humorprogram16.12.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Noen av Norges beste komikere møter sitt verste mareritt når de skal prøve å få et publikum til å le – som får betalt hvis de ikke gjør det.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
