NRK med ny podkast om hjemvendte IS-krigere

Førsund treffer også ektefeller og foreldre som har mistet noen der nede, under det svarte flagget. Han snakker også med nordmenn som fremdeles befinner seg i Syria.
-Det siste året har jeg kjørt fra fengsel til fengsel og snakket med terrordømte, og i time etter time har de forsøkt å forklare meg hvorfor de dro og hva de foretok seg i Syria. Jeg håper disse historiene kan bidra til at folk kan forstå litt mer av hva som skjedde og hvem disse menneskene er, sier Joachim Førsund.
Gjennom flere titalls timer med opptak forsøker Førsund å tegne et tydeligere bilde av dem som reiste. Førsunds metode er dialog og det underliggende spørsmålet som til stadighet dukker opp er:Hvorfor? Hvorfor i all verden forlot de Norge til fordel for den bestialske krigen i Syria?
- Vi ønsker ikke på noen som helst måte å bagatellisere. IS-soldatenes herjinger i Syria er umenneskelige og hjerteløse. Vi prøver å forstå. Kun gjennom å høre dem snakke kan vi få kunnskap om hvordan unge mennesker blir radikalisert. Hva kan vi lære? De skal tilbake til samfunnet, som din og min nabo, sier prosjektredaktør i NRK, Anne Kvadsheim.
Første episode publiseres tirsdag 24. september i appen NRK Radio. Det svarte flagget består av 6 episoder og er produsert av Monster for NRK.
Førsund står også bak Aftenpostens podkast “Koht vil leve”. Monster har tidligere produsert podkasten “Familiene på Orderud” for NRK, med Joachim Førsund som programleder. Begge podkastene er nominert til 3 priser i Prix Radio som deles ut fredag 20. september.
Kontakter
Camilla SandKommunikasjonsansvarlig
Tel:+47 90069807camilla.sand@nrk.noBilder




Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Her er årets masker i Maskorama17.10.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Lørdag 8. november er Maskorama tilbake med ny sesong. Nå kan NRK presentere årets masker.
Ny sesong av «Humoretaten» i januar15.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
To sesonger med ukentlig sketsjehumor har truffet blink hos publikum. På nyåret vender «Humoretaten» tilbake på NRK med en ny sesong.
Metteson skal spille Henki Hauge Karlsen i ny NRK-serie14.10.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
Skuespiller Sverre Breivik, også kjent som artisten Metteson, skal spille hovedrollen i dramaserien «Henki», om den første som stod frem som hivsmittet i Norge.
Påmeldingen til Sámi Grand Prix 2026 er åpen2.10.2025 10:00:58 CEST | Pressemelding
Har du joiken eller låten som vinner Sápmi – og kanskje hele Norden?
«Staysman» og Ole Rune med ny sesong av «Forbannelsen»1.10.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Ondskap, gjenferd og de store mysteriene. Stian «Staysman» Thorbjørnsen og Ole Rune Hætta er klare med en ny sesong av «Forbannelsen»/«Uhkádus» - jakten på det jævligste stedet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom