NRK flytter til Ensjø

NRKs generalforsamling ved kulturminister Abid Raja har i dag gitt NRK fullmakt til å kjøpe Ensjøveien 3, 5 og 7 fra hhv. Ferd Eiendom og Axer Eiendom. NRK betaler til sammen 800 millioner kroner for eiendommene. Dermed er det klart hvor NRKs nye hovedkontor skal være.
– NRK er en av våre viktigste samfunnsinstitusjoner. Nå og i årene som kommer er utfordringen å treffe norske seere, lyttere og lesere som kan velge hva de vil, når de vil, fra et globalt innholdsmarked. For å lykkes må NRK ha gode vilkår for utvikling og innovasjon. Et moderne hovedkontor på Ensjø øst i Oslo vil bli et viktig bidrag til dette, sier kulturminister Abid Raja.
Den drøyt 14 mål store tomta ligger sentrumsnært på en høyde over byen, i krysningspunktet mellom Kampen, Tøyen og Ensjø. NRKs styreleder, Birger Magnus, er sikker på at det er et godt valg for NRK.
– Det er gjort grundig arbeid. Nærmere hundre tomter i og utenfor Oslo er undersøkt og vurdert. Vi er trygge på at dette er det beste valget og at det blir et godt sted for NRK å etablere et nytt hovedkontor, sier Magnus.
Fremtidsrettet og moderne hovedkontor
Kringkastingssjef Thor Gjermund Eriksen er glad for at en stor milepæl er nådd.
– Ved valg av tomt er vi ett skritt nærmere et framtidsrettet, moderne og miljøvennlig hovedkontor. Det blir viktig for NRKs videre utvikling som allmennkringkaster og fellesarena i det norske samfunnet. Det er lagt stor vekt på å finne en tomt med god tilgjengelighet for ansatte og besøkende, forteller han.
I området rundt NRKs nye tomt er det transportårer og sykkelveinett i alle retninger. Ensjø T-bane ligger i umiddelbar nærhet og Tøyen T-bane kun fem- ti minutters gange unna.
– Dette blir et flott sted å jobbe, og et hyggelig sted for publikum og samarbeidspartnere å komme til. Det er nærhet til kollektivknutepunkt og ligger i en mangfoldig og spennende bydel. Samtidig vil NRK bli et positivt tilskudd til området med arbeidsplasser, nyhetsproduksjon, kultur og underholdning hele året, fortsetter Eriksen.
Kringkastingssjefen understreker at det fortsatt er et godt stykke fram til et nytt hovedkontor står klart for innflytting.
– Etter tomtekjøpet setter vi i gang med regulering og prosjektering. Det er prosesser som tar sin tid. Derfor er det fortsatt ikke klart når NRKs nye hovedkontor står ferdig.
Invitasjon til pressetreff
Velkommen til pressetreff i Ensjøveien 7 tirsdag 18. mai kl. 11:30.
Kringkastingssjef Thor Gjermund Eriksen, NRKs styreleder Birger Magnus, kulturminister Abid Raja og byrådsleder Raymond Johansen vil være til stede og tilgjengelige for spørsmål, intervjuer og fotografering.
Arrangementet skjer utendørs og vil avholdes i tråd med gjeldende råd og regler for smittevern. Forhåndspåmelding til pressevakt@nrk.no eller per telefon til 414 28 800.
________________________________________________________________________
Last ned
Dersom ditt mediehus ønsker video i høyere oppløsning, ta kontakt med pressevakt.
________________________________________________________________________
Nytt NRK-kontor
Etableringen av NRKs nye hovedkontor skal finansieres av inntektene fra salget av NRKs eiendom på Marienlyst til Ferd Eiendom. Om lag to tredeler av NRKs 3250 ansatte vil få det nye hovedkontoret på Ensjø som arbeidsplass.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
Tel:414 28 800pressevakt@nrk.noBilder








Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Her er årets masker i Maskorama17.10.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Lørdag 8. november er Maskorama tilbake med ny sesong. Nå kan NRK presentere årets masker.
Ny sesong av «Humoretaten» i januar15.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
To sesonger med ukentlig sketsjehumor har truffet blink hos publikum. På nyåret vender «Humoretaten» tilbake på NRK med en ny sesong.
Metteson skal spille Henki Hauge Karlsen i ny NRK-serie14.10.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
Skuespiller Sverre Breivik, også kjent som artisten Metteson, skal spille hovedrollen i dramaserien «Henki», om den første som stod frem som hivsmittet i Norge.
Påmeldingen til Sámi Grand Prix 2026 er åpen2.10.2025 10:00:58 CEST | Pressemelding
Har du joiken eller låten som vinner Sápmi – og kanskje hele Norden?
«Staysman» og Ole Rune med ny sesong av «Forbannelsen»1.10.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Ondskap, gjenferd og de store mysteriene. Stian «Staysman» Thorbjørnsen og Ole Rune Hætta er klare med en ny sesong av «Forbannelsen»/«Uhkádus» - jakten på det jævligste stedet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom