NRK flytter til Ensjø

NRKs generalforsamling ved kulturminister Abid Raja har i dag gitt NRK fullmakt til å kjøpe Ensjøveien 3, 5 og 7 fra hhv. Ferd Eiendom og Axer Eiendom. NRK betaler til sammen 800 millioner kroner for eiendommene. Dermed er det klart hvor NRKs nye hovedkontor skal være.
– NRK er en av våre viktigste samfunnsinstitusjoner. Nå og i årene som kommer er utfordringen å treffe norske seere, lyttere og lesere som kan velge hva de vil, når de vil, fra et globalt innholdsmarked. For å lykkes må NRK ha gode vilkår for utvikling og innovasjon. Et moderne hovedkontor på Ensjø øst i Oslo vil bli et viktig bidrag til dette, sier kulturminister Abid Raja.
Den drøyt 14 mål store tomta ligger sentrumsnært på en høyde over byen, i krysningspunktet mellom Kampen, Tøyen og Ensjø. NRKs styreleder, Birger Magnus, er sikker på at det er et godt valg for NRK.
– Det er gjort grundig arbeid. Nærmere hundre tomter i og utenfor Oslo er undersøkt og vurdert. Vi er trygge på at dette er det beste valget og at det blir et godt sted for NRK å etablere et nytt hovedkontor, sier Magnus.
Fremtidsrettet og moderne hovedkontor
Kringkastingssjef Thor Gjermund Eriksen er glad for at en stor milepæl er nådd.
– Ved valg av tomt er vi ett skritt nærmere et framtidsrettet, moderne og miljøvennlig hovedkontor. Det blir viktig for NRKs videre utvikling som allmennkringkaster og fellesarena i det norske samfunnet. Det er lagt stor vekt på å finne en tomt med god tilgjengelighet for ansatte og besøkende, forteller han.
I området rundt NRKs nye tomt er det transportårer og sykkelveinett i alle retninger. Ensjø T-bane ligger i umiddelbar nærhet og Tøyen T-bane kun fem- ti minutters gange unna.
– Dette blir et flott sted å jobbe, og et hyggelig sted for publikum og samarbeidspartnere å komme til. Det er nærhet til kollektivknutepunkt og ligger i en mangfoldig og spennende bydel. Samtidig vil NRK bli et positivt tilskudd til området med arbeidsplasser, nyhetsproduksjon, kultur og underholdning hele året, fortsetter Eriksen.
Kringkastingssjefen understreker at det fortsatt er et godt stykke fram til et nytt hovedkontor står klart for innflytting.
– Etter tomtekjøpet setter vi i gang med regulering og prosjektering. Det er prosesser som tar sin tid. Derfor er det fortsatt ikke klart når NRKs nye hovedkontor står ferdig.
Invitasjon til pressetreff
Velkommen til pressetreff i Ensjøveien 7 tirsdag 18. mai kl. 11:30.
Kringkastingssjef Thor Gjermund Eriksen, NRKs styreleder Birger Magnus, kulturminister Abid Raja og byrådsleder Raymond Johansen vil være til stede og tilgjengelige for spørsmål, intervjuer og fotografering.
Arrangementet skjer utendørs og vil avholdes i tråd med gjeldende råd og regler for smittevern. Forhåndspåmelding til pressevakt@nrk.no eller per telefon til 414 28 800.
________________________________________________________________________
Last ned
Dersom ditt mediehus ønsker video i høyere oppløsning, ta kontakt med pressevakt.
________________________________________________________________________
Nytt NRK-kontor
Etableringen av NRKs nye hovedkontor skal finansieres av inntektene fra salget av NRKs eiendom på Marienlyst til Ferd Eiendom. Om lag to tredeler av NRKs 3250 ansatte vil få det nye hovedkontoret på Ensjø som arbeidsplass.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
Tel:414 28 800pressevakt@nrk.noBilder








Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Slik sendes Norges kamper i fotball-VM16.12.2025 14:45:00 CET | Pressemelding
NRK og TV 2 deler nok en gang rettighetene når de norske fotballherrene skal spille i et VM-sluttspill for første gang på 28 år. Her er fordelingen av kampene.
«Verdens verste publikum» er NRKs nye humorprogram16.12.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Noen av Norges beste komikere møter sitt verste mareritt når de skal prøve å få et publikum til å le – som får betalt hvis de ikke gjør det.
«Bakemesterskapet junior» er tilbake på NRK12.12.2025 13:05:22 CET | Pressemelding
Åtte bakeglade og kreative barn gir alt for å imponere dommerne i den nye sesongen.
Skal lede Debatten12.12.2025 10:10:00 CET | Pressemelding
Åsa Vartdal og Espen Aas tar over som programledere for Debatten fra nyttår.
Idrettsgallaen er tilbake på Hamar11.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Lørdag 10. januar er Idrettsgallaen tilbake på Hamar. Mia Hundvin og Erik Solbakken skal være programledere for direktesendingen på NRK for andre gang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
