Norske Tog øker driftssikkerheten på jernbanen med ABB-utstyr

Togtransformatorer er kritiske komponenter for å holde togene i gang ved at de konverterer kjørestrømmen til et lavere spenningsnivå for blant annet traksjonssystemene. Norske Tog har tildelt ABB kontrakter for flere slike transformatorer.
- Norske Tog ser fram til samarbeidet og har allerede etablert en god dialog med nøkkelpersoner hos ABB, sier Iren Marugg, juridisk direktør i Norske Tog.
- Bidrar til økt bærekraft
Norske Tog eier og forvalter jernbanekjøretøy for utleie på like vilkår til operatører av persontogtrafikk i Norge. Selskapet ble skilt ut av NSB-konsernet fra april 2017 som en konsekvens av jernbanereformen og har overtatt eierskapet til persontog eid av NSB, med noen få unntak.
- Økt driftssikkerhet for jernbanen kan få flere til å velge kollektivtransport og således bidra til økt bærekraft i samfunnet, forteller Steffen Waal, administrerende direktør hos ABB i Norge. - Derfor er vi ekstra stolte over å levere utstyr som øker jernbanens pålitelighet og at vi besitter kompetanse som kan produsere skreddersydde løsninger til jernbaneutstyr som ble produsert for 20-25 år siden.
Langdistansetog
ABB skal i denne omgang levere åtte togtransformatorer for to ulike togtyper, EL18 og Type 73A. Norske Tog har 17 lokomotiv av typen EL18, bygget fra 1995. De er blant annet i drift på Dovrebanen, Bergensbanen, Sørlandsbanen og Flåmsbanen. Selskapet har 16 stykk 73A motorvognsett, i drift på Sørlandsbanen og Dovrebanen.
Leveranse av togtransformatorer starter sent i 2019 og går ut 2020.
Nøkkelord
Kontakter
Even FladbergMedieansvarlig, Informasjonssjef
Tel:+47 468 14 483even.fladberg@no.abb.comBilder

Lenker
Om ABB
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) er en teknologileder som driver den digitale endringen av industrier. Med over 130 års innovasjonshistorie har ABB fire kundefokuserte, globalt ledende virksomheter: Electrification, Industrial Automation, Motion samt Robotics & Discrete Automation som støttes av den digitale plattformen ABB AbilityTM. ABBs virksomhet Power Grids vil overdras til Hitachi i 2020. ABB er tilstede i over 100 land med rundt 147 000 ansatte.
Følg pressemeldinger fra ABB
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra ABB på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra ABB
Resultater 3. kvartal 202516.10.2025 08:34:47 CEST | Pressemelding
Høy vekst i ordreinngang og omsetning - forbedret margin og sterk fri kontantstrøm
ABB utvider sin IE5 SynRM produktserie7.10.2025 07:34:10 CEST | Pressemelding
ABB utvider sin IE5-portefølje med synkrone reluktansmotorer (SynRM), og tilbyr det bredeste utvalget av hypereffektive motorer uten magneter og sjeldne jordarter SynRM-motorene kan levere 40 % energibesparelser sammenlignet med IE3, med ROI ned mot noen få måneder
ABBs nye gasskromatograf integrerer cybersikkerhet for å beskytte industrielle systemer23.9.2025 12:08:52 CEST | Pressemelding
GCP100 er den første gasskromatografen på markedet med innebygd cybersikkerhet Den setter en ny standard innen cybersikkerhet og sanntidsanalyse av komplekse gassblandinger, og støtter operatører innen naturgass-, biogass-, olje- og petrokjemisk industri med forbedret nøyaktighet og datasikkerhet GCP100 dekker et bredere spekter av bransjer og bruksområder takket være et utvidet temperaturområde på 60–100 °C og et deteksjonsområde på 1 ppm (del per million)
Resultater 2. kvartal 202517.7.2025 08:35:05 CEST | Pressemelding
Rekordhøy ordreinngang og forbedret driftsresultat
ABB lanserer AMXE Marine Motor – designet for neste generasjons elektriske og hybride fartøy3.6.2025 07:50:06 CEST | Pressemelding
AMXE Marine Motor kombinerer ABBs hittil høyeste effekttetthet med et stillegående, vannkjølt design.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom