Norske sjåfører er redde for motorstopp på ferie
21.6.2021 11:47:10 CEST | If | Pressemelding
Det går frem av en spørreundersøkelse YouGov har gjennomført på oppdrag fra forsikringsselskapet If. 1008 voksne over hele landet har deltatt.
– I dag er det faktisk slik at de færreste har reservehjul i bilen. Ofte er det ikke satt av plass fra produsenten. Punkterer bilen, er det behov for veihjelp, sier kommunikasjonssjef Sigmund Clementz i If.
I fjor var det 208 428 veihjelp- og bilbergingsoppdrag dekket over forsikringen, viser tall fra bransjeorganisasjonen Finans Norge. Det er en økning på 16 162 oppdrag fra året før.
– Mange på norgesferie i fjor sommer førte til en naturlig økning i antall veiassistanser, mekaniske skader og karosseriskader her i landet. Vi venter at mange drar på ferie i eget land også i sommer, sier Clementz.
I undersøkelsen til If og YouGov svarer to av ti at det frykter å gå tom for drivstoff eller strøm langt vekk fra bensinstasjon eller ladepunkt.
– På sommeren opplever vi hvert år at det er en del som slipper opp for drivstoff på veien og trenger veihjelp på bilforsikringen. De siste årene har det blitt flere og flere elbiler som går tomme for strøm. Elbilene har samme dekning på ordinær forsikring og mulighet for å tilkalle redningsbil, sier han.
Veihjelp, med en egenandel på noen hundrelapper, er en del av kasko- og delkaskoforsikringen hos norske forsikringsselskaper.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzKommunikasjonssjef
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder

Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
If: Sjekk påskehytta for svakheter i ekstremvær30.3.2026 07:04:04 CEST | Pressemelding
Hytter og fritidshus ligger ofte utsatt til når ekstremvær rammer. Forsikringsselskapet If mener hytteeiere bør værsjekke og forberede hytta for storm og styrtregn.
If venter innbrudd og endevendte hytter27.3.2026 07:05:06 CET | Pressemelding
Hver påske møter hyttefolk store skader på hytta etter innbrudd i løpet av vinteren, opplyser forsikringsselskapet If. Alkohol, filleryer og dyr elektronikk frister hyttetyvene.
Annenhver nordmann føler seg ensom – unge voksne rammes hardest25.3.2026 09:24:22 CET | Pressemelding
Ufrivillig ensomhet er en voksende samfunnsutfordring, og Norge er intet unntak. Annenhver nordmann har følt seg ensom eller sosialt ekskludert det siste året. Blant unge voksne gjelder dette hele sju av ti. Det viser Ifs ferske nordiske helserapport 2026.
Mange oppdager frost- og vannskader på hytta nå23.2.2026 10:11:50 CET | Pressemelding
De siste to helgene har mange hyttefolk oppdaget rørbrudd, frost- og vannskader på hytta. Forsikringsselskapet If har alene fått inn flere titall skademeldinger.
Ikke legg disse tingene i kofferten17.2.2026 07:15:56 CET | Pressemelding
Folk uten tilgang til livsviktige, reseptbelagte medisiner havner i dramatisk medisinsk knipe utenlands. Enkelte gjenstander må eller bør du aldri legge i innsjekket bagasje, understreker If.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
