Norske giganter går sammen for sikker lagring av CO2
24.11.2021 07:00:00 CET | SINTEF | Pressemelding

I kjølvannet av klimatoppmøtet i Glasgow er interessen for karbonfangst- og lagring (CCS) skyhøy. Verdens øyne er rettet mot Norge hvor Langskip, et av verdens første prosjekter som utvikler infrastruktur med kapasitet til å lagre betydelige mengder CO2. dypt under havbunnen. Denne lagringen må være sikker og overvåkes, og nettopp dét er kjernen i samarbeidet som forskningsstiftelsene NORSAR og SINTEF nå inngår.
– Vi er svært glade for at sterke kunnskapsmiljøer som SINTEF og NORSAR finner hverandre i et så meningsfylt samarbeid som dette, sier konserndirektør Morten Dalsmo og viser til avtalen som nå er inngått. Her skal Norges fremste forskere innen geologi og seismikk i NORSAR jobbe tett med kollegaer i SINTEF for å finne de beste løsningene for verden. For klimautfordringene stopper ikke ved Norges grenser.
Kontinuerlig overvåkning
– Klimaproblematikken er internasjonal, og internasjonalt samarbeid er derfor en nøkkel til framdrift. Trygg lagring av CO2 er avgjørende for at man skal lykkes med storskala karbonfangst og lagring. Vårt mål med prosjektet er å finne den mest anvendelige og kostnadseffektive måten å overvåke og verifisere lagringen på, sier administrerende direktør i NORSAR, Anne Lycke. Hun leder et større og prestisjefylt EU-prosjekt om sikker lagring i samarbeid med flere internasjonale aktører. Det overordnede målet med prosjektet er å etablere mikroseismiske overvåkingsteknologier som et allment akseptert verktøy for verifisering av CO2-lagerets integritet.
– Det er et imponerende prosjekt NORSAR leder og vi er overbevist om at SINTEF kan spille en sentral rolle i teknologien for verifikasjon og sikker lagring av CO2, sier Dalsmo. Han tror også NORSAR kan ha glede av SINTEFs nettverk i Europa og tror instituttene i samarbeid kan sette Norge på kartet.
Digital tvilling
SINTEFs bidrag inn i prosjektet med kontinuerlig seismisk overvåkning, vil være etableringen av en digital tvilling for lageret der flere data og vurderinger kan samles løpende.
– I den digitale tvillingen vil vi integrere matematiske modeller av dynamikken i lageret med data fra en rekke avanserte sensorer. Dette vil gi en digital representasjon av lageret i sanntid som gir mulighet for kontinuerlig overvåkning, sier Dalsmo.
– Det norske miljøet er verdensledende innenfor CCS og vi er glade for å kunne samle den norske innsatsen innenfor lagerovervåkning, sier Anne Lycke.
Kontaktperson
Tlf: 97190339
Nøkkelord
Kontakter
Mala Wang-NaveenKommunikasjonssjefSINTEF Digital
Tel:+47 971 90 339mala.wang-naveen@sintef.noBilder
Lenker
Om SINTEF
SINTEF er et av Europas største uavhengige forskningsinstitutter. Våre 2000 medarbeidere leverer innovasjon, anvendt forskning, teknologiutvikling, kunnskap og løsninger for store og små kunder over hele verden.
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
Bygg smartere: Nye råd for carporter og små garasjer22.4.2026 08:03:39 CEST | Pressemelding
Byggforskserien viser hvordan man kan planlegge og bygge carporter og små garasjer på en trygg og hensiktsmessig måte.
Europeisk datakonferanse til Norge20.4.2026 11:51:32 CEST | Pressemelding
Verdiskaping fra data kan styrke både industri og samfunn. 5. og 6. mai samles ledende aktører fra hele Europa for å få fart på datadrevet innovasjon og KI under Data Week 2026.
SINTEF kommer til Bergen for å kurse om regn16.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
I juni holder SINTEF kurs i praktisk bygningsfysikk i Bergen. Tema er fuktsikring av fasader og tak, med spesielt blikk på håndtering av regn.
Presseinvitasjon: Data fra flere tusen norske bygg vil bidra til et mer effektivt energisystem13.4.2026 11:12:03 CEST | Presseinvitasjon
Bygningstype, solceller, elbillading, smarte varmtvannsberedere og fjernvarme. Hva har det å si for strømbruken og effekttoppene? 15. april presenterer vi resultatene fra prosjektet COFACTOR.
Toppleder i RISE Fire Research blir ny forskningssjef i SINTEF Digital9.4.2026 10:38:27 CEST | Pressemelding
Nina Kristine Reitan er ansatt som ny forskningssjef i avdeling Software Engineering, Safety and Security. – Jeg motiveres av samspillet mellom sikkerhet og teknologi, sier hun.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

