Norsk teknologi i kjøleskap og varmepumper kan redusere global oppvarming

Kjøle- og varmesystemer har siden 90- tallet brukt hydrofluorkarboner (HFK) som arbeidsmedium. Grunnen til at HFK ble tatt i bruk, var at det ikke har ozonnedbrytende egenskaper, noe som var tilfellet med gassene som ble brukt tidligere.
Men det har vist seg at HFK er en svært kraftig klimagass som bidrar til global oppvarming. Klarer vi å erstatte den med naturlige kjølemedier, vil klimapotensialet være svært stort.
Bruk av CO2 kan hindre global temperaturøkning med en halv grad
Tidligere professor ved NTNU, Gustav Lorentzen, var pådriver for å bytte ut HFK-gasser med CO2 og forskningsmiljøet på NTNU og SINTEF er fremdeles verdensledende. De har vist at det er et enormt potensiale for teknologien i resten av verden, og mye av potensialet finnes i utviklingsland. I utviklingsland er HFK dominerende og en overgang til mer langsiktige og bærekraftige løsninger vil gi en stor klimaeffekt.
Hvis systemer som bruker HFK i dag går over til CO2 og nye systemer utelukkende bruker CO2, vil vi spare en halv grad global oppvarming.
Denne uken samlet 350 forskere seg i Trondheim til den 15. utgaven av konferansen «Gustav Lorentzen Conference on Natural Refrigerants». En av hovedtalerne, Klaas Visser, holdt et av åpningsforedragene på konferansen hvor han fortalte hvordan bruk av CO2 som kjølemedium kan kjøle ned og varme opp bygninger med mindre energi, mindre utslipp og redusert vannforbruk. Klaas Visser møtte Gustav Loretzen første gang i 1976 i Melbourne og de hadde et sterkt faglig samarbeid.
Teknologien er allerede tatt i bruk i Norge
Flere dagligvareforretninger i Norge og Europa har tatt i bruk teknologien i kjøleanlegg allerede. En av de første butikkene som tok det i bruk, var Rema 1000 i Søndregate i Trondheim. Under konferansen var det en demonstrasjon av teknologien i en Rema1000 butikk for konferansedeltakerne.
Nøkkelord
Kontakter
Anne Steenstrup-DuchKommunikasjonssjefSINTEF Energi
Tel:900 96 295Anne.Steenstrup-Duch@sintef.noBilder

Lenker
Om SINTEF
SINTEF er et av Europas største uavhengige forskningsinstitutter, og utfører hvert år flere tusen oppdrag – for små og store kunder. Vi er et bredt, flerfaglig forskningsinstitutt med internasjonalt ledende spisskompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. Vi utfører forskning som FoU-partner for næringsliv og forvaltning og er blant de største instituttene for oppdragsforskning i Europa.
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
Byggforskserien: Slik planlegger du gode tekniske rom for ventilasjon8.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
God planlegging av tekniske rom er avgjørende for å sikre energieffektive, stillegående og driftssikre ventilasjonsanlegg.
Glasstak, fasadebeslag og svømmehaller på Norsk bygningsfysikkdag6.10.2025 08:18:44 CEST | Pressemelding
På Norsk bygningsfysikkdag 25. november får du høre om utfordringer og løsninger for tak og fasader, og mange andre aktuelle anbefalinger.
Ny SINTEF spin-off finner rust i rør2.10.2025 12:22:31 CEST | Pressemelding
SINTEFs nyeste spin-off, Previse Technologies, utvikler teknologi som gjør det mulig å oppdage skjult rust på isolerte prosessrør før det oppstår ulykker. Teknologien, utviklet ved SINTEF Energi, kan kutte vedlikeholdskostnader med milliardbeløp bare i Norge, minsker miljøbelastning og styrker sikkerheten i industrien.
Første resultater fra Norges nye superdatamaskin30.9.2025 08:23:22 CEST | Pressemelding
SINTEF Energi har nå tatt i bruk Norges splitter nye superdatamaskin, Olivia, og de første resultatene viser et stort fremskritt innen planlegging av vannkraft.
Unngå vannskader på kjøkken: Lær hvordan på webinar24.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Er du opptatt av å redusere risikoen for vannskader i bygg? Da bør du ikke gå glipp av Norsk vannskadedag 2025 – nå for første gang som webinar.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom