Norsk spillbransje sliter med kapitaltilgang
9.12.2019 08:19:43 CET | Virke | Pressemelding

Norsk spillbransje har enormt potensial, men sliter med tilgang til kapital. Får investorer økt kjennskap til bransjen kan det bidra til et samfunn med flere arbeidsplasser, økt teknologikompetanse og skatteinntekter.
I 2018 var bruttoomsetningen tilknyttet spill på totalt 550 millioner kroner. Av disse omsatte selskapene for 388 millioner kroner selv, mens 162 millioner kroner gikk til andre distribusjonsledd.
− Det ligger stort potensial i bransjen. Flere norske spillselskaper har hatt en betydelig vekst og fått internasjonalt gjennomslag. Det er stadig flere som spiller norskproduserte spill, sier administrerende direktør i Virke, Ivar Horneland Kristensen.
Konkurransedyktig bransje
Den norske spillbransjen har hatt betydelige eksportinntekter sammenlignet med andre norske kulturnæringer. Fra 2017 til 2018 hadde spillselskapene en samlet økning i omsetningen på 28 prosent, og bruttoomsetningen knyttet til spill økte med 31 prosent.
− Norsk spillbransje er konkurransedyktige på teknologi og kreativitet, men bransjen møter ofte utfordringer i utviklingsfasen. Utviklingsløpet fram til et spill utgis er langt og dette kan føre til utfordringer med finansieringen, sier Kristensen.
Dataspillbransjen omsatte på verdensbasis for 1 230 milliarder kroner i 2018, mer enn omsetningene til den globale filmbransjen. Dette betyr at den norske spillbransjens bruttoomsetning utgjør 0,04 prosent av den globale spillbransjen.
Stor suksess i Finland og Sverige
Dersom vi ser til naboland som Finland og Sverige er spillbransjen blitt en viktig næring for deres økonomi. Dette har skjedd med en kombinasjon av statlige og lokale støtteordninger, langsiktig kompetanseheving og profesjonalisering av bransjene.
− Bare en ambisjon om å bli halvparten så gode som våre naboland, vil ha svært mye å si for verdiskapingen, sier Kristensen.
Regjeringen har lansert «Spillerom – en dataspillstrategi for 2020-2022». I strategien løfter de dataspill som selvstendig kulturuttrykk, kunstform, næring og fritidsaktivitet.
− Det er veldig positivt at kulturministeren og regjeringen la frem denne spillstrategien, og vi er glade for å ha fått så stort gjennomslag for det våre medlemmer er opptatt av. Nå er det avgjørende at også næringslivet og investorer får øynene opp for potensialet i bransjen, sier Kristensen.
Les rapporten her: https://www.virke.no/bransjer/produsentforeningen/
Nøkkelord
Kontakter
Åse Kringstad
Leder av Virke Produsentforeningen
E-post: ase.kringstad@virke.no
Mobil: +47 473 14 247
Bilder

Om Virke
Hovedorganisasjonen Virke organiserer mer enn 15 000 virksomheter med over 200 000 ansatte innen handel, kunnskap, teknologi, reiseliv, service, helse, omsorg, utdanning, kultur og frivillighet. Det er i disse bransjene norsk verdiskaping øker mest. Hovedorganisasjonen Virke representerer bredden i næringslivet.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Fortsatt moderat matprisvekst i august10.9.2026 08:21:54 CEST | Pressemelding
Årsprisveksten på mat og alkoholfri drikke steg moderat i august og bidro til å dempe den totale prisveksten i Norge, viser SSBs siste tall for konsumprisindeksen.
Enighet om Landsoverenskomst for Spesialisthelsetjenesten8.9.2026 21:00:14 CEST | Pressemelding
I to dager har Virke forhandlet med totalt 22 arbeidstakerforbund, bl.a. innen LO, YS, Unio og Akademikerne, om revisjon av Landsoverenskomst for Spesialisthelsetjenesten.
Virke: –Ungdomsløftet lykkes ikke uten flere jobber å gå til20.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
En ny undersøkelse fra Virke viser at unge vil jobbe, men møter et arbeidsmarked med få åpninger, høye erfaringskrav og sterk konkurranse.
Virke og Filmforbundet er enige – streik avverget18.8.2026 05:39:37 CEST | Pressemelding
Etter mekling fem timer på overtid hos Riksmekleren har Virke og Filmforbundet kommet til enighet i årets tariffoppgjør på TV-underholdningsområdet.
Månedens viktigste tall: Norsk økonomi skaper for få nye jobber13.8.2026 13:20:37 CEST | Pressemelding
Nye tall fra SSB viser en netto tilvekst på 24 565 jobber i Norge fra mai 2025 til mai 2026. Det gir en vekst i antall jobber på 0,8 prosent, noe høyere enn måneden før, men fortsatt lavt i historisk sammenheng.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
